سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی ژنراتور برقی با وسایل بازیافتی و موتور آرمیچر DC

create-diy-generator-with-cd-and-dc-motor-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

پیش از در سلسله آموزش ها ساخت کاردستی های متنوع با عملکرد متفاوت را در اختیار شما گذاشتیم. آموزش امروز محتوایی متفاوت و روش ساختی آسان دارد. ژنراتور ها وسیله ای مفید هستند که نیروی الکتریسیته و برق تولید می‌کنند و از قطع فعالیت های روزانه یا اختلال در عملیات کاری پیشگیری می‌کنند. ژنراتورها در شکل های فیزیکی و الکتریکی برای کاربرد های مختلف در دسترس هستند. ژنراتور وسیله ای است که انرژی مکانیکی به دست آمده از منبع بیرونی را به انرژی الکتریکی به عنوان خروجی تبدیل می‌کند.این مهم است که درک کنیم که ژنراتور واقعا انرژی الکتریکی خلق نمی‌کند. در عوض با استفاده از انرژی مکانیکی عرضه شده و با ایجاد حرکت و تولید بار الکتریکی در سیم پیچ ها در مدار الکتریکی، برق را به عنوان خروجی سیستم تولید خواهد کرد. این جریان، شارژ الکتریکی وجریان الکتریکی عرضه شده توسط ژنراتور است.در ادامه ساخت این ژنراتور برقی  با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی ژنراتور برق


برای ساخت این کاردستی جذاب به لوازم ساده ی الکترونیکی و همچنین وسایل بازیافتی نیاز داریم. وسایل بازیافتی شامل سی دی بلا استفاده، مقوا، تکه های چوب و‌‌‌…است. لیست وسایل الکترونیکی آن به شرح زیر می‌باشد:

 


دستور العمل ساخت کاردستی ژنراتور برق


در مرحله ی اول ابتدا مقوای زخیم را به شکل دو دایره ی مساوی برش می‌دهیم و در نقطه‌‌ی مرکزی این دو دایره حفره ای ایجاد می‌کنیم. این دو دایره را به یکدیگر میچسبانیم و سپس آن را به سی دی متصل میکنیم به صورتی که حفره ی مقوا ها دقیقا منطبق بر حفره ی سی دی باشد. در سمت دیگر مقوا نیز سی دی دیگری میچسبانیم. برای این اتصالات می‌توانید از چسب حرارتی استفاده کنید. در این قسمت واشر مسطحی شکل را درست مانند ویدیو منطبق بر حفره ی سی دی میچسبانیم.

از یک تخته ی چوبی محکم و ضخیم برای صفحه ی کاردستی استفاده ‌میکنیم به صورتی که تمام اجزای کاردستی را روی آن نصب کنیم.روی تکه چوب مستطیلی شکل به ابعاد حدودی ۱۰ در ۲ سانتی متر حفره ای ایجاد میکنیم.برای ایجاد این حفره از دریل استفاده کنید.در نظر داشته باشید که حین استفاده از دریل حتما نکات ایمنی را رعایت کنید و در صورت عدم تجربه از فردی با مهارت کمک بگیرید. تکه چوب های برش داده شده به شکل مربعی و مستطیل شکل را درست مانند ویدیو روی صفحه ی کاردستی میچسبانیم. از واشر و پیچ و مهره استفاده کرده و سی دی را به تکه چوب مستطیلی شکل پیچ میکنیم. دقت کنید که این اتصال نباید خیلی سفت و محکم باشد، باید به گونه ای باشد که سی دی بتواند به راحتی و آزادنه بچرخد. در این مرحله ال ای دی را از حفره های روی پولی عبور میدهیم و به وسیله ی چسب این اتصال را محکم می‌کنیم. حالا به وسیله ی سیم افشان ال ای دی را به موتور دی سی متصل می کنیم. موتور دی سی را در سمت دیگر صفحه ی کاردستی میچسبانیم. همانطور که در تصور مشاهده میکنید پولی نام برده را به توسط چوب ضخیمی که در واقع به عنوان استند عمل میکند، روی صفحه ی کاردستی نصب می‌کنیم. برای ساخت دست گیره جهت چرخش ساده ی سی دی تکه چوبی را به سی دی میچسبانیم.

در این قسمت به جای تسمه چند کش پول را به یکدیگر با گره داده متصل میکنیم. یک سر آن را دور سی دی و سمت دیگر را به شفت موتور دی سی متصل می‌کنیم. حالا با چرخاندن سی دی با سرعت زیاد و ایجاد انرژی مکانیکی، این نیرو را به موتور دی سی منتقل کرده و سپس ال ای دی روشن می‌شود.

 


ویدیو آموزش ساخت کاردستی ژنراتور برقی با موتور DC


 


نحوه اتصالات کاردستی ژنراتور برقی با موتور DC


پس از اینکه مقواهارا به صورت دایره شکل برش دادیم و به یکدیگر چسباندیم، درست مانند تصویر زیر به سی دی میچسبانیم به صورتی که حفره ها در یک راستا باشند.

اتصالات CD در ساخت کاردستی ژنراتور برقی - دیجی اسپارک

 

در این قسمت تکه های چوب را به عنوان استند روی صفحه ی کاردستی متصل می کنیم و بعد سی دی را با پیچ و مهره به استند وصل می کنیم.

سازه کاردستی ژنراتور برقی با چوب - دیجی اسپارک

 

هم اکنون در این مرحله ال ای دی را به پولی متصل می کنیم و سپس از سیم افشان برای ارتباط اجزا مختلف کاردستی به یکدیگر استفاده می کنیم.

اتصال سیم افشان و ال ای دی در ساخت کاردستی ژنراتور برقی - دیجی اسپارک

 

برای انتقال نیرو بین قسمت های مختلف از سیم افشان استفاده میکنیم و همانطور که مشاهده میکنید توسط لحیم ال ای دی را به موتور دی سی توسط سیم افشان متصل می کنیم.

اتصال سیم افشان به موتور آرمیچر DC درکاردستی ژنراتور برقی - دیجی اسپارک

 

پولی به همراه ال ای دی را به تکه چوب دوم که در واقع استند ال ای دی است متصل میکنیم.برای حرکت راحت تر سی دی مانند تصویر زیر تکه چوبی را به عنوان دستگیره متصل می کنیم.

نصب پولی در ساخت کاردستی ژنراتور برقی - دیجی اسپارک

 

چند عدد کش پول را به یکدیگر گره می زنیم و سپس همانند تصویر زیر یک سمت کش به سی دی و سمت دیگر را به موتور دی سی وصل می کنیم

اتصال کش به پولی در ساخت کاردستی ژنراتور برقی - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت کاردستی ژنراتور برقی داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۴ دیدگاه