سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی هلیکوپتر با موتور آرمیچر DC و قوطی کبریت

create-diy-helishot-robot-with-match-box-and-dc-motor-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

تصور ساختن یکی از اسباب بازی های کودکی با دستان خودم حس فوق العاده ای بود. ساختن کاردستی های مورد علاقه بخصوص در کودکی یکی از بهترین سرگرمی ها برای کودکان و نوجوانان است. امروز به همراه بسیاری از بچه های حاضر در دیجی اسپارک یک کاردستی زیبا و فوق العاده میسازیم. شما میتوانید فکر ها و ایده های نویی که به ذهنتان میرسد را با ساده ترین و راحترین وسایل در دسترستان اجرا کنید. در ادامه ساخت این ربات کاردستی قدم زن با وسایل الکترونیکی و چوب آبسلانگ با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی هلیکوپتر


ابزار ساخت مورد نیاز این کاردستی الکترونیکی به دو دسته وسایل بازیافتی و الکترونیکی تقسیم می شود. وسایل بازیافتی شامل ۳ عدد قوطی کبریت و ۲ عدد چوب بستنی و وسایل الکترونیکی که در ادامه به همراه لینک خرید از فروشگاه قرار میگیرد. همچنین برای درک بهتر اتصالات در ادامه به همراه تصاویر توضیحات مطرح میشود.

وسایل الکترونیکی

موتور آرمیچر

باتری لیتیوم پلیمر

پروانه و ملخ رباتیک

سیم افشان

کلید راکر

 


دستور العمل ساخت کاردستی هلیکوپتر


یک قوطی کبریت را خالی از کبریت کنید و قوطی را در اختیار داشته باشید. نقطه ی مرکزی آن را مشخص کنید و شفت موتور DC را درون حفره قرار دهید. اندازه دور تا دور موتور را روی قوطی کبریت علامت گذاری کنید و طبق الگو آن را برش دهید. موتور آرمیچر را از آن عبور دهید. یک قوطی دیگر مشابه و هم اندازه قوطی کبریک قبلی، یک سمت آن را به اندازه موتور آرمیچر برش دهید. دو سیم افشان به پایه های موتور DC لحیم کنید از الگوی برش داده شده بر روی قوطی کبریت دوم عبور دهید و با چسب حرارتی هر دو را به یکدیگر متصل کنید .مطابق تصویر اتاق خلبان را طراحی و متصل کنید. دو سیم افشانی که از یک سمت به موتور آرمیچر متصل بود از سمت دیگر به پایه های کلید راکر لحیم کنید. در ادامه اتصالات سیم افشان به باتری را انجام دهید. تا به اینجای ساخت کاردستی برق رسانی و قطع و وصل آن را انجام دادیم.

باتری را درون قوطی کبریت قرار دهید. با چسب قطره ای یا حرارتی تمامی اتصالات را در جای خود محکم کنید و با برشی از قوطی کبریت دیگر انتهای آن را پوشش دهید که طرح و ساختار یک رنگی داشته باشید. بدنه ی هلیکوپتر آماده شد. یک چوب بستنی به ابعاد تقریبا ۷ سانتی متر برش دهید و انتهای آن را به حالت ۳پره از جنس بدنه ی کاردستی هلیکوپتر بچسبانید. در ادامه ۴ چوب بستنی به اندازه ۱ سانتی متر برش دهید و یک چوب را که کمی نوک آن را انحنا داده اید را روی دو چوب کوچک قرار دهید سپس هر دوی آن را بعنوان پایه های هلیکوپتر بر روی قسمت زیرین بدنه هلیکوپتر قرار دهید. نکته قابل ذکر این است که شما میتوانید از قوطی های دست ساز با طراحی مختص خودتان و مقوا های متفاوت طراحی کنید. یک چوب به شفت موتور آرمیچر متصل کنید. پره ها نیروی منتقل شده از موتور را میگیرند و حرکت هلیکوپتر را ممکن میکنند.

 


ویدیو ساخت کاردستی هلیکوپتر


 


نحوه ی اتصالات هلیکوپتر


اتصالات صحیح اساس و نتیجه ی هر پروژه یا کاردستی است. با وجود اتصالات ساده و راحت این کاردستی چنانچه دقت لازم را نداشته باشید نتیجه رضایت بخش حاصل نمیشود. پس با هم اتصالات مهم را بررسی میکنیم. در مرحله اول یک عدد قوطی کبریت را در اختیار داشته باشید و به اندازه ابعاد موتور آرمیچر DC آن را برش بزنید و موتور را از حفره عبور دهید.

اتصال موتور آرمیچر به بدنه قوطی کبریت ساخت کاردستی هلیکوپتر - دیجی اسپارک

 

یک قوطی کبریت دیگر آماده کنید باز هم به اندازه ابعاد موتور آرمیچر فقط یک سمت آن را برش دهید. سیم افشان را از حفره عبور دهید. و هر دو قوطی را روی یکدیگر قرار دهید و به خوبی با چسب اتصال را محکم کنید.

عبور سیم موتور آرمیچر از قوطی کبریت ساخت کاردستی هلیکوپتر - دیجی اسپارک

 

با اتصال دو نیم دایره و یک مقوای مستطیلی بصورت هلالی به یکدیگر بعنوان یک اتاق خلبان به جلوی بدنه هلیکوپتر متصل کنید.

مراحل ساخت کاردستی هلیکوپتر با قوطی کبریت - دیجی اسپارک

 

اتصالات را مطابق تصویر انجام دهید تا برق رسانی به موتور صورت گبرد.

استفاده از باتری لیتیومی در ساخت کاردستی هلیکوپتر - دیجی اسپارک

 

باتری و سیم ها را درون قوطی کبریت قرار دهید. بدین شکل از مرتب بودن ساخار کاردستی جلوگیری میکنیم.

محل قرار گیری باتری لیتیومی در ساخت کاردستی هلیکوپتر - دیجی اسپارک

 

یک درپوش از جنس بدنه هلیکوپتر پشت اتصالات که قسمت انتهایی هلیکوپتر است قرار دهید. کلید راکر را به آن متصل کنید. در ادامه یک چوب بستنی به ابعاد تقریبا ۷ سانتی متر برش دهید و انتهای آن را به حالت ۳پره از جنس بدنه ی کاردستی هلیکوپتر بچسبانید.

استفاده از چوب بستنی در ساخت کاردستی هلیکوپتر - دیجی اسپارک

 

در ادامه ۴ چوب بستنی به اندازه ۱ سانتی متر برش دهید و یک چوب را که کمی نوک آن را انحنا داده اید را روی دو چوب کوچک قرار دهید سپس هر دوی آن را بعنوان پایه های هلیکوپتر بر روی قسمت زیرین بدنه هلیکوپتر قرار دهید.

نصب پایه های هلیکوپتر با چوب بستنی و قوطی کبریت - دیجی اسپارک

 

پره را با حفره ای که در مرکز آن ایجاد میکنید به شفت موتور آرمیچر DC متصل کنید.

ساخت ملخ هلیکوپتر با چوب بستنی و قوطی کبریت - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی هلیکوپتر  داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۸ دیدگاه