سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی جرثقیل هیدرولیکی با سرنگ و چوب و شلنگ

create-diy-hydraulic-crane-with-Syringe-and-wood-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

احتمالا کلمه ی هیدرولیک را شنیده اید. “هیدرولیک به معنای انجام کار توسط مایع تحت فشار یا حرکت ” است. خود کلمه ی هیدرو از زبان یونانی گرفته شده است که معنای آن در زبان یونانی، حرکت مایعات است‌. از کاربرد های نیروی هیدرولیک در زمان های گذشته می‌توان به جا به جایی و انتقال الوار یا تنه های درخت روی آب از مکانی به مکان دیگر اشاره کرد که کم کم با گذشت زمان استفاده از نیروی آب برای چرخاندن توربین های آبی جهت نیروی محرکه آسیاب ابداع شد که ابداعی دیگر از کاربرد های هیدرولیک بود. در این قسمت از سری آموزش های کاردستی دیجی اسپارک قدم به قدم به ساخت جرثقیل هیدرولیک میپردازیم. این جرثقیل برای جا به جا کردن اجسام از نیروی فشار هوا کمک می‌گیرد.در ادامه ساخت این کاردستی جرثقیل هیدرولیکی با سرنگ با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل لازم ساخت کاردستی جرثقیل هیدرولیکی


برای ساخت این کارستی ساده فقط به وسایل ساده بازیافتی مثل سرنگ، تخته چوبی، شلنگ سرنگ و … نیاز دارید. لیست وسایل مناسب ساخت کاردستی را مشاهده کنید. 

 


دستور العمل ساخت کاردستی جرثقیل هیدرولیکی


در مرحله ی اول تکه چوب های ضخیم را در اندازه های مشخص شده برش می‌دهیم. شما می‌توانید این چوب هارا از نجاری ها نیز تهیه کنید. در صورتیکه قصد دارید خودتان چوب هارا برش دهید حتما نکات ایمنی را رعایت کنید و از شخصی ماهر کمک بگیرید. همانطور که مشاهده می‌کنید سه تکه چوب مستطیلی شکل به عرض یکسان و طول متفاوت برش می دهیم.دوتا چوب ها دقیقا یک اندازه و یکی از آن ها حدودا ۶ الی ۷ سانتی متر طول بیشتری دارد. سپس در قسمت بالایی چوب ها بصورت یکسان حفره ایجاد می‌کنیم. برای ایجاد این سوراخ ها می‌توانید از دریل استفاده کنید. در نظر داشته باشید استفاده از دریل نیازمند تجربه و آموزش و دقت بسیار بالا است. اگر تجارت اولیه ی شما در استفاده از دریل است حتما از شخصی با مهارت کمک بگیرید تا از آسیب رسیدن به خودتان جلوگیری شود.

چوب ضخیم برش داده شده به صورت گرد را توسط پیچ و مهره به یکی از استند های ساخته شده متصل و سپس چوب بلند تر را به صورت افقی به پیچ متصل و در نهایت چوب کوتاه دوم را نیز به آن متصل میکنیم و با مهره این اتصال را محکم میکنیم. حال پایه های این سازه را با چسب حرارتی به صفحه ی کاردستی میچسبانیم. در این مرحله باید سرنگ های خالی را به بازوی جرثقیل متصل کنیم. برای این کار ابتدا تکه چوب مربعی شکل را بازو متصل سپس توسط چسب حرارتی سرنگ را به آن میچسبانیم. برای ساخت صفحه ی حرکت آن از چوب کباب تابه ای استفاده می‌کنیم. درست مانند ویدیو چوب های کباب تابه ای را به اندازه ی مشخص شده برش می‌دهیم و سپس آن را به چهار سمت صفحه مقوایی میچسبانیم‌. در این مرحله برای انتقال فشار هوا به لوله‌ی پلاستیکی نازک نیاز داریم. برای تهیه این قسمت از کاردستی میتوانید از شلنگ سرم استفاده کنید. به هر دو سر شلنگ کانتکتور سرم متصل میکنیم. حال یک سمت آن را به سرنگی که در مراحل قبل به بازوی جرثقیل چسباندیم،متصل میکنیم و سمت دیگر را نیز به سرنگی دیگر متصل می‌کنیم. حال با فشار دادن سرنگ به داخل و افزایش فشار هوا، این فشار از تریق شلنگ سرم به سرنگ دوم انتقال یافته و باعث حرکت سرنگ دوم میشود و به همین ترتیب بازوی چرثقیل شروع به حرکت می‌کند.

 


ویدیو آموزش ساخت جرثقیل هیدرولیکی


 


نحوه اتصالات کاردستی جرثقیل هیدرولیکی


صفحه های چوبی را مانند تصویر زیر به سه مستطیل برش می دهیم و همانطور که مشاهده می کنید دو عدد از مستطیل ها یک اندازه و مستطیل سوم طول بیشتری دارد. سپس حفره ای در قسمت بالایی آن ها ایجاد می کنبم. توجه کنید که روی مستطیل بزرگ تر حفره ای ریز تر در قسمت پایینی چوب ایجاد می کنیم.

برش قطعات کاردستی جرثقیل هیدرولیکی با چوب - دیجی اسپارک

 

از پیچ بلند استفاده کرده و در ابتدا چوب دایره ای شکل سپس مستطیل کوچک اول،مستطیل بزرگ،مسطیل کوچک دوم را قرار داده و در نهایت با مهره این اتصال را محکم می کنیم.

اتصال ربات بازوی کاردستی جرثقیل هیدرولیکی - دیجی اسپارک

 

مطابق تصویر زیر سرنگ را به قسمت زیر بازوی جرثقیل میچسبانیم. برای سهولت این اتصال از تکه چوب مربعی شکل استفاده می کنیم. برای اتصال راحت چوب کباب تابه ای را برش می دهیم و داخل حفره ی جلویی بازوی جرثقیل می کنیم.

اتصال بازوی رباتیک جرثقیل هیدرولیکی - دیجی اسپارک

 

برای ساخت صفحه ی نگهدارنده ی اجسام در جرثقیل چهار تکه از چوب کباب تابه ای را مطابق تصویر زیر به صفحه ی مقوایی میچسبانیم و سپس سمت دیگر آن را به بازوی جرثقیل متصل می کنیم.

ساخت صفحه حمل بار کاردستی جرثقیل هیدرولیکی - دیجی اسپارک

 

به هر دو سر شلنگ سرم، کانکتور متصل می کنیم. همانطور که مشاهده می کنید یک سر آن را به سرنگی که به بازو چسبیده است، متصل می کنیم.

استفاده از سرنگ برای ساخت کاردستی جرثقیل هیدرولیکی - دیجی اسپارک

 

سر دیگر شلنگ سرم را به سرنگ دوم متصل می کنیم.با فشار دادن سرنگ هوا از طریق شلنگ به سرم دوم متصل میشود.

نهایی سازی کاردستی جرثقیل هیدرولیکی - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی جرثقیل هیدرولیک داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۶ دیدگاه