سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی میکسر با موتور آرمیچر DC و بطری نوشابه

create-diy-mixer-with-plastic-bottle-and-dc-motor-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

اگر مخاطب قدیمی آموزش های کادرستی دیجی اسپارک باشید، توجه داشته اید که برخی از آموزش ها جنبه ی سرگرمی و برخی دیگر عملکردی مفید و کاربری داشته اند. مثل آموزش فرز جیبی یا رقص نور. امروز نیز با آموزش کاربردی و جذاب همزن (میکسر) در خدمت شما هستیم. این آموزش علاوه بر سرگرمی می تواند جنبه ی مفیدی هم داشته باشد. در ادامه ساخت کاردستی میکسر با موتور آرمیچر  با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی میکسر


طبق معمول همیشه لوازم مورد نیاز ساخت این کاردستی از دو قسمت بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است. لوازم بازیافتی شامل نی و‌‌‌‌ مقوا، بطری نوشابه و ..است. لیست وسایل الکترونیکی به شرح زیر می باشد‌. با کلیک بر روی هر گزینه به صفحه ی محصول منتقل شده و در صورت نیاز میتوانید از سایت دانشجوکیت تهیه کنید‌.

 


دستور العمل ساخت میکسر با موتور دی سی


در مرحله ی اول ورقه ی پلاستیکی تلق را درست اندازه‌ی پولی برش می‌دهیم. سپس با استفاده از هویه حفره ای درست مرکز آن ایجاد میکنیم و پولی را از این طریق به تلق متصل می‌کنیم. سپس با چسب قطره ای این اتصال را محکم می‌کنیم. در این قسمت با استفاده از سنباده سطوح ناصاف و تیز را از بین می‌بریم. حال نوار باریکی به عرض ۲ میلی متر از تلق برش میدهیم. و سپس به طول ۱ سانتی متر ، ۱ سانتی متر آن را برش‌ می‌دهیم. سپس نوار های باریک برش داده شده را به حالت S خمیده میکنیم و مطابق تصویر روی سطح پولیخخ دنده ای که در مرحله ی قبل مهیا کردیم، میچسبانیم. در این مرحله ، قسمت داخلی در بطری نوشابه را صاف میکنیم و برجستگی های آن را با کاتر جدا میکنیم. در حین استفاده از کاتر حتما مراقب باشید تا از آسیب رسیدن به دستتان جلوگیری شود. سپس به وسیله ی قسمت نوک نیز کاتر حفره ای ریز دقیقا در وسط در بطری نوشابه ایجاد می‌کنیم. سپس روی سطح بیرونی در نوشابه حفره ایجاد میکنیم. قسمتی از لوله‌ی پلاستیکی را مطابق تصویر برش میدهیم و به بدنه ی در بطری نوشابه درست روی حفره ی ایجاد شده میچسبانیم‌. سپس شفت موتور دی سی را از حفره ی مرکزی عبور می‌دهیم و با چسب موتور را به در نوشابه متصل می‌کنیم‌.

در این قسمت آسیاب ساخته شده در مرحله ی اول را به شفت موتور دی سی متصل می‌کنیم و در داخل در بطری نوشابه قرار می‌دهیم. هم اکنون تکه مقوای ضخیم یا چوب نازک را به اندازه ی در بطری نوشابه برش می‌دهیم و حفره ای در قسمت مرکزی آن ایجاد می‌کنیم. سپس تکه ای دیگر از لوله ی پلاستیکی را درست در حفره ی مرکزی ایجاد شده قرار می‌دهیم. سپس آن را به مطابق تصویر به در نوشابه متصل می‌کنیم. حال بطری نوشابه خانواده را از وسط برش میدهیم و حفره ای در قسمت مشخص شده ایجاد می‌کنیم. سپس لوله ی پلاستیکی را از آن حفره عبور می‌دهیم. حال از تخته ی ضخیم در جهت صفحه ی کاردستی استفاده می‌کنیم و قسمت های مختلف کاردستی را روی آن میچسبانیم. از تکه های چوب یا مقوای ضخیم پایه هایی برای پمپ آب می سازیم و روی سطح صفحه ی کاردستی میچسبانیم. سپس موتور دی سی را به صورتی روی پایه قرار میدهیم که با شلنگ لاستیکی خارج شده از بطری آب در یک راستا قرار گیرد‌ و با چسب این دو شلنگ را به هم متصل می‌کنیم‌. از چسب برق نیز در جهت عایق کرد شکاف بین دو شلنگ استفاده می‌کنیم. در این قسمت از نی استفاده میکنیم و دو نی را به یکدیگر متصل می‌کنیم. سپس نی را به شلنگ متصل به در نوشابه متصل میکنیم به صورتی که سر دیگر نی در داخل بطری نوشابه قرار گیرد. کلید روشن و خاموش را روی موتور دی سی میچسبانیم و به وسیله ی سیم افشان ارتباط بین اجزای مختلف کاردستی را برقرار می‌کنیم. باطری کتابی را روی سطح صفحه کاردستی میچسبانیم و با سرباتری ۹ ولت آن را به موتور متصل میکنیم. در مرحله ی آخر پودر شربت و آب را در داخل بطری نوشابه میریزیم. با روشن کردن کلید راکر و حرکت مایع و پمپ شدن آن و سپس خالی شدن مجدد آن در ظرف اصلی، شربت ما میکس می‌شود.

 


ویدیو آموزش ساخت میکسر با آرمیچر


 


نحوه اتصالات کاردستی میکسر با آرمیچر


تلق پلاستیکی را درست اندازه ی پولی برش می دهیم و حفره ای روی مرکز آن ایجاد می کنیم. سپس تلق را به صورت دقیق در دو طرف پولی می چسبانیم و با سنباده سطوح ناصاف را از بین میبریم.

مراحل ساخت میکسر مایعات با آرمیچر و بطری پلاستیکی - دیجی اسپارک

 

همانطور که ذکر کردیم تلق را به صورت نوار باریکی با عرض ۲ میلی متر برش میدهیم. سپس نوار را ۱ سانتی متر، ۱ سانتی متر جدا می کنیم. نواری کوچک حاصل شده را به صورت S شکل خمیده می کنیم و مطابق تصویر زیر روی پولی می چسبانیم.

ساخت پروانه پلاستیکی برای کاردستی میکسر مایعات - دیجی اسپارک

 

بعد از اینکه سطوح ناصاف درون در بطری را صاف کردیم روی دیواره ی خارجی آن حفره ای ایجاد می کنیم. سپس شلنگ پلاستیکی برش داده شده را روی حفره ی مذکور می چسبانیم.

اتصال لوله پلاستیکی به در بطری نوشابه - دیجی اسپارک

 

دقیقا در مرکز در بطری نوشابه حفره ایجاد می کنیم. سپس شفت آرمیچر را از آن عبور می دهیم و از چسب قطره ای جهت استحکام این اتصال استفاده می کنیم.

اتصال موتور آرمیچر DC به در بطری نوشابه کاردستی میکسر - دیجی اسپارک

 

در این مرحله از آموزش ساخت کاردستی میکسر پولی دست سازی که در مرحله ی قبل ساخته بودیم درست مانند تصویر زیر درون در نوشابه ی نام برده قرار می دهیم.

اتصال پروانه پلاستیکی در ساخت کاردستی میکسر در نوشابه - دیجی اسپارک

 

بعد از اینکه پولی را در داخل در نوشابه قرار دادیم قسمتی از مقوا را به اندازه قطر در نوشابه برش میدهیم . در مرکز آن حفره ای ایجاد می کنیم. سپس شلنگ پلاستیکی را به مرکز آن متصل کرده و به در نوشابه میچسبانیم.

آب بندی کردن کاردستی میکسر با در نوشابه - دیجی اسپارک

 

بطری نوشابه خانواده را از وسط برش میدهیم. سپس در قسمت پایینی آن حفره ای ایجاد می کنیم و سپس شلنگ پلاستیکی را از طریق حفره متصل می کنیم و سپس با چسب حرارتی به آن متصل می کنیم.

اتصال لوله پلاستیکی در بطری نوشابه ساخت کاردستی میکسر - دیجی اسپارک

 

در این قسمت از ساخت کاردستی میکسر مقوای ضخیم یا تکه چوب نازکی را در ابعاد دو مستطیل ۵*۲ سانتی متر برش می دهیم. سپس مطابق تصویر زیر درست در فاصله ی مناسب از یکدیگر در مقابل بطری نوشابه می چسبانیم.

مراحل ساخت کاردستی میکسر با بطری نوشابه - دیجی اسپارک

 

هم اکنون پس از چسباندن پایه ها در قسمت تعیین شده موتور را روی آن قرار می دهیم به صورتی که شلنگ خارج شده از آن دقیقا رو به روی شلنگ خارج شده ار بطری نوشابه قرار گیرد.

اتصال میکسر به لوله پلاستیکی در بطری نوشابه - کاردستی میکسر دیجی اسپارک

 

در مرحله ی اخر دو نی را بهم چسبانده به صورتی که شکل U مانند شوند. سپس مطابق تصویر زیر نی را به شلنگ عمودی خارج شده از در نوشابه متصل می کنیم.

اتصالات نی نوشابه در ساخت کاردستی میکسر - دیجی اسپارک

 

همانطور که ذکر کردیم برای خاموش روشن کردن میکسر به کلید راکر نیاز داریم. کلید را همانند تصویر زیر روی موتور دی سی می چسبانیم. همچنین به وسیله ی سیم افشان ارتباط بین موتور و سرباتری ۹ ولت و باطری را برقرار می کنیم.

نصب کلید راکر به باتری در ساخت کاردستی میکسر - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی میکسر با آرمیچر داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۰ دیدگاه