سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی موتور چهار چرخ مسابقه ای با موتور گیربکس زرد

create-diy-motor-cycle-four-wheel-with-tt-motor-ice-cream-stick-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

ساخت کاردستی های خلاقانه با وسایل بازیافتی و ابزار الکترونیکی ساده یکی از روش های مفید پر کردن اوقات فراغت است. اگر این کاردستی جنبه ی رقابتی نیز داشته باشد این پروسه را جذاب تر میکند. در این قسمت از سری آموزش ها قصد داریم با شما روش ساخت کاردستی چهارچرخ مسابقه ای را به اشتراک بگذاریم. با ساخت این کارردستی با دوستان و همکلاسی های خود می توانید مسابقه ی سرعت برگذار کرده و ساعاتی را مشغول این بازی هیجان انگیز باشد. در ادامه ساخت کاردستی موتور چهار چرخ مسابقه ای با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل لازم ساخت کاردستی چهار چرخ مسابقه ای


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی موتور چهار چرخ مسابقه ای از دو قسمت وسایل الکترونیکی و بازیافتی تشکیل شده است. وسایل بازیافتی آن شامل چوب ابسلانگ، چوب کباب تابه ای، نی نوشابه، خلال دندان و…. است. لیست وسایل الکترونیکی مورد نیاز به شرح زیر است. با کلیک بر روی هر گزینه به صفحه ی محصول انتقال پیدا کرده و در صورت نیاز می‌توانید آن را تهیه کنید.

 


دستور العمل ساخت کاردستی چهار چرخ مسابقه ای


در مرحله ی اول چوب های کباب تابه ای را به اندازه‌ی دو تکه ی ۱٫۵cm برش میدهیم. نی هارا نیز به همین اندازه برش می‌دهیم و سپس چوب های برش داده شده را وارد نی ها می‌کنیم. حال از سمت نی وارد شفت های موتور گیربکس می‌کنیم و با چسب این اتصال را محکم می‌کنیم. چوب آبسلانگ را مطابق تصویر به بدنه ی موتور گیربکس متصل می‌کنیم. سپس مقوا های ضخیم و فیبر دار را به صورت چهار مستطیل در ابعاد ۷٫۵*۲ سانتی متر برش میدهیم و دو به دو به یکدیگر میچسبانیم. سپس از قسمت جانبی آن درست مانند تصویر به قسمت زیر چوب آبسلانگ می‌چسبانیم. در این مرحله چهار مربع ۲*۲ سانتی متر را برش داده و به یکدیگر میچسبانیم. سپس به قسمت های مشخص شده روی کاردستی متصل می‌کنیم.


هم اکنون نیاز به دو مستطیل ۵*۶ سانتی متر داریم و بعد از اینکه به یکدیگر متصل کردیم درست مانند ویدیو قسمت بالایی آن را با کاتر جدا می‌کنیم. در حین استفاده از کاتر حتما نکات ایمنی را رعایت کنید تا از وارد شدن آسیب به دستتان جلوگیری شود. سازه ی ساخته شده را به قسمت جلویی کاردستی روی مربع های ساخته شده در مرحله ی قبل می‌چسبانیم. برای ایجاد دایره ای به قطر ۲.۵ سانتی متر از پرگار استفاده میکنیم و پس از ایجاد هشت دایره با قطر ذکر شده آن ها را به یکدیگر میچسبانیم. نواری به عرض ۷ میلی متر را برش داده و دور محیط خارجی دایره ها می چسبانیم. در مرکز دایره های ساخته شده یا درفش حفره ای ایجاد می‌کنیم. در کنار حفره ی مرکزی، سوراخ کوچک تری ایجاد می‌کنیم خلال دندان های نصف شده را درون آن قرار می‌دهیم. سپس چرخ ها را از حفره ی مرکزی به شفت های موتور زرد گیربکس متصل می‌کنیم. هم اکنون نی را به اندازه ی ۵ سانتی متر برش میدهیم و چوب کباب تابه ای را داخل نی می‌کنیم و در نهایت دو چرخ دیگر را به دو سر چوب کباب تابه‌ای متصل می‌کنیم. دو چرخ دوم را به قسمت پشتی کاردستی میچسبانیم.


در این مرحله در قسمت جلویی و پشتی کاردستی با درفش مسیری را ایجاد می‌کنیم تا مطابق ویدیو چوب کباب تابه ای را از آن عبور دهیم. چوب های ابسلانگ را از وصل نصف کرده و به کاتر حفره ای در بالا و پایین آن ایجاد میکنیم. همانطور که در ویدیو مشاهده میکنید اندازه ی طول چوب های آبسلانگ برش داده شده متفاوت است. چسب حرارتی را به صورت دایره هایی با قطر ۳ میلی تر برش میدهیم و با درفش در مرکز آن ها حفره ای ایجاد می‌کنیم. به ترتیب ابتدا دایره های ساخته شده از چسب حرارتی و سپس چوب ابسلانگ برش داده شده و در مرحله ی سوم یک دایره ی چسب حرارتی دیگر را وارد خلال دندان متصل به چرخ ها و قسمت و فرمان و پشتی کاردستی میکنیم. همچنین نقاط تقاطع چوب های ابسلانگ را به وسیله ی خلال دندان و چسب حرارتی به صورت مقصل به یکدیگر متصل می‌کنیم.


در این قسمت سرباتری ۹ ولت را به موتور گیربکس زرد و کلید راکر متصل می‌کنیم. از سیم افشان برای اتصال موتور زرد گیربکس و باتری و کلید راکر استفاده می‌کنیم. بعد از این که سرباتری ۹ ولت را به باتری کتابی متصل کردیم باتری کتابی را به چوب ابسلانگ بدنه می چسبانیم. همچنین کلید راکر را نیز به قسمت پشتی کاردستی درست همانند ویدیو میچسبانیم. از چوب آبسلانگ برای ساخت دست های آدمک سوار بر چرخ استفاده می‌کنیم. از توپ پینگ پونگ نیز میتوانید به عنوان سر آدمک استفاده کنید. در نهایت با رنگ آمیزی و استفاده از خلاقیت و سلیقه ی خود میتوانید کاردستی را جذاب تر کنید. 


ویدیو آموزش ساخت چهار چرخ مسابقه ای


 


نحوه اتصالات کاردستی چهار چرخ مسابقه ای


بعد از اینکه چوب کباب تابه ای را به اندازه ی ۱٫۵cm برش دادیم وارد نی های تکه تکه شده می کنیم.سپس آن ها را به شفت موتور زرد گیربکس متصل میکنیم.

اتصال نی نوشابه به موتور گیربکس زرد - دیجی اسپارک

 

پس از اینکه موتور زرد گیربکس را به چوب ابسلانگ چسباندیم مستطیل های برش داده شده در ابعاد ۲×۷٫۵cm را به یکدیگر متصل کرده و در قسمت های مشخص شده روی چوب آبسلانگ متصل می کنیم.

سازه بدنه کاردستی موتور چهار چرخ مسابقه ای با چوب بستنی - دیجی اسپارک

 

مربع های برش داده شده در ابعاد ۲x2cm را به یکدیگر میچسبانیم. سپس همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید به قسمت های تعیین شده متصل می کنیم.

مراحل ساخت موتور چهار چرخ مسابقه ای با چوب بستنی - دیجی اسپارک

 

برای ساخت چرخ های چهارچرخ دایره هایی با قطر ۲٫۵ سانتی متر برش داده و نوار کاغذی گرفت را به سطح خارجی آن می چسبانیم.

ساخت چرخ توسط مقوا در کاردستی موتور چهار چرخ - دیجی اسپارک

 

پس از ساخت چرخ ها در مرکز و کنار مرکز به وسیله ی درفش ۲ حفره ایجاد میکنیم. برای اتصال چرخ ها به کاردستی در حفره ی کناری چرخ ها خلال دندان را وارد می کنیم.

ایجاد محور اصلی چرخ در موتور چهار چرخ مسابقه ای - دیجی اسپارک

 

برای ساخت محور چرخ ها نی را به اندازه ی ذکر شده برش می دهیم و چوب کباب تابه ای را از آن عبور می دهیم. سپس چرخ هارا به دو سر محور متصل می کنیم.

استفاده از نی نوشابه در ساخت محور متحرک چرخ ها - دیجی اسپارک

 

مانطور که مشاهده می کنید دو چرخ را به شفت موتور زرد گیربکس متصل کرده و دو چرخ دیگر را از قسمت محور آن به قسمت جلویی کاردستی می چسبانیم.

نصب چهار چرخ در کاردستی ماشین مسابقه ای با موتور زرد - دیجی اسپارک

 

چوب آبسلانگ را برش داده و در قسمت بالایی آن حفره ایجاد می کنیم. سپس مطابق تصویر زیر ابتدا دایره های چسب حرارتی سپس چوب آبسلانگ و دوباره چسب حرارتی را وارد می کنیم.

اتصال چوب آبسلانگ در کاردستی موتور چهار چرخ مسابقه ای - دیجی اسپارک

 

برای ساخت مفصل های کاردستی باید چوب های آبسلانگ را با تکه های خلال دندان و چسب حرارتی به یکدیگر متصل کنیم. این اتصال نباید خیلی محکم باشد تا مقصل بتواند به راحتی حرکت کند.

ایجاد مفصل توسط چوب بستنی و خلال دندان - دیجی اسپارک

 

از سیم افشان در جهت ارتباط قسمت های مختلف کاردستی و انتقال نیرو استفاده می کنیم. همانطور که در تصویر می بینید توسط سیم افشان باتری و کلید راکر و موتور گیربکس به یکدیگر متصل شدند.

اتصال سیم در بخش الکترونیکی کاردستی چهار چرخ مسابقه ای - دیجی اسپارک

 

باتری کتابی را به چوب آبسلانگ بدنه می چسبانیم سپس سرباتری ۹ ولت را به آن وصل می کنیم. کلید راکر را نیز به قسمت مشخص شده چهارچرخ می چسبانیم.

محل قرار گرفتن باتری کتابی و کلید راکر در کاردستی موتور چهار چرخ - دیجی اسپارک

 

از توپ پینگ پونگ به عنوان سر آدمک استفاده می کنیم. از چوب آبسلانگ برای دست کاردستی استفاده می کنیم. در مرحله ی آخر میتوانید بر طبق سلیقه ی خودتان کاردستی را رنگ آمیزی کنید.

نهایی سازی کاردستی موتور چهار چرخ با گیربکس زرد - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این موتور چهارچرخ مسابقه ای با موتور DC داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۲ دیدگاه