سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی موتور پرشی با در بطری نوشابه و موتور آرمیچر

create-diy-motorcycle-with-dc-motor-and-plastic-bottle-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

انواع بطری های پلاستیکی در تمامی منازل یافت میشود. از جمله بطری های نوشابه، بطری های آب معدنی، بطری های شیر و … همگی در دسته‌ی وسایل بازیافتی قرار دارند. در تلاش هستیم با این وسایل بازیافتی خلاقیت را پرورش دهیم و یک کاردستی بسازیم. همانطور که در آموزش های پیشین اشاره کردیم بطری های پلاستیکی بخشی جدا نشدنی از زندگی ما هستند. به همراه وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی که دسترسی به آن ها بسیار آسان است اقدام به ساخت یک موتور پرشی با موتور آرمیچر به کمک درب بطری نوشابه یا آب معدنی کرده ایم. در این آموزش مدل دیگری از خلاقیت با بطری را قدم به قدم با هم بررسی می‌کنیم. در ادامه ساخت کاردستی موتور پرشی با وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی موتور پرشی


ابزار مورد نیاز ساخت این ربات از دو بخش بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است. وسایل بازیافتی شامل کارتن مقوایی و درب بطری است. لیست وسایل الکترونیکی در فهرست زیر قرار گرفته است. با کلیک بر روی هر کدام مستقیما به صفحه ی کالا رفته و در صورت نیاز می‌توانید تهیه کنید.

باتری

کلید راکر

سیم افشان

سرباتری

 


دستور العمل ساخت کاردستی موتور پرشی


در ابتدا با ساخت چرخ های کاردستی موتور پرشی شروع میکنیم. ۴ عدد درب بطری آماده کنید. در مرکز هر ۴ عدد حفره ای ایجاد کنید. آن ها را به صورت دو به دو مطابق ویدیو به یکدیگر متصل کنید. سپس دو عدد چوب بستنی را از یک سمت به اندازه ۱ونیم سانتی متر برش بزنید. در قسمت بالایی چوب بستنی ها یک حفره به اندازه قطر چوب کباب تابه ای ایجاد کنید. یک چوب کباب تابه ای در اختیار داشته باشید. ابتدا از حفره یکی از چوب بستنی ها عبور دهید. سپس یکی از چرخ های کاردستی موتور پرشی را عبور دهید ودر نهایت چوب بستنی دوم را عبور دهید و اضافه‌ی چوب کباب تابه ای را برش دهید. هر دو سمت چوب بستنی ها را به خوبی به چسب آغشته کنید تا در زمان حرکت ساختار کاردستی آسیب نبیند. قسمت بالایی دو عدد چوب بستنی یک حفره ایجاد کنید. آن را در مرکز چوب متصل به چرخ ها بچسبانید. برای چرخ های عقب یک پولی به مرکز چرخ که دارای حفره است بچسبانید. همانند تصویری که در ویدیو مشاهده میکنید از محور چوبی که از کباب تابه ای استفاده کردیم برای چرخ دیگر هم استفاده میکنیم. کش پول را به دور پولی قرار دهید و محل عبور را به خوبی چسب بزنید. به اندازه حدفاصل چوب ها یک کارتن مقوایی برش بزنید. به شفت موتور گرد یک پولی کوچک متصل کنید و بر روی آن قرار دهید. کش پول که حکم تسمه را دارد به دور پولی موتور و پولی متصل به چرخ قرار می‌گیرد. باتری را بر روی صفحه قرار دهید. برای سپر جلو و عقب کارتن مقوایی برش بزنید و با توجه به انعطافی که دارد آن ها را به صورت هلالی شکل دهید. برای مخزن سوخت کاردستی موتور پرشی با توجه به شکلی که در ویدیو مشاهده میکنید از کارتن مقوایی برش بزنید و آن را بر روی باتری متصل کنید. همچنین برای صندلی کاردستی یک برش بیضی شکل بزنید و ان را بر روی موتور بچسبانید. از یک سیم فلزی نرم یا ار وسیله در دسترستان استفاده کنید و دسته های کاردستی موتور پرشی را متصل کنید. برای کنترل حرکت ربات یک کلید راکر به کناره‌ی موتور متصل کنید. سرباتری را به باتری متصل کنید. اتصالات بین سیم های متصل به موتور و سرباتری و کلید راکر را برقرار کنید. برای اگزوز موتور از یک مداد استفاده کنید و در نهایت از یک درب بطری قرمز رنگ یا زرد رنگ بعنوان چرخ موتور به قسمت جلویی کاردستی موتور پرشی متصل کنید.

 


ویدیو ساخت کاردستی موتور پرشی


 


نحوه اتصالات کاردستی موتور پرشی


در این بخش تمامی اتصالات را بررسی میکنیم. ساخت و اتصال این کاردستی بسیار ساده است. ۴ عدد درب بطری آماده کنید. در مرکز هر ۴ عدد حفره ای ایجاد کنید. آن ها را به صورت دو به دو مطابق ویدیو به یکدیگر متصل کنید.

اتصال در بطری نوشابه در ساخت کاردستی موتور پرشی - دیجی اسپارک

 

دو عدد چوب بستنی را از یک سمت به اندازه ۱ونیم سانتی متر برش بزنید. در قسمت بالایی چوب بستنی ها یک حفره ایجاد کنید.

اتصالات چوب بستنی در ساخت کاردستی موتور پرشی - دیجی اسپارک

 

یک چوب کباب تابه ای از حفره های چوب بستنی و مرکز چرخ ها عبور دهید.محل اتصال را به چسب آغشته کنید تا در زمان حرکت ساختار کاردستی آسیب نبیند. در قسمت بالایی دو عدد چوب بستنی یک حفره ایجاد کنید. آن را در مرکز چوب متصل به چرخ ها متصل کنید.

روند ساخت کاردستی موتور پرشی با چوب بستنی - دیجی اسپارک

 

برای چرخ های عقب یک پولی به مرکز چرخ که دارای حفره است بچسبانید. همانند تصویر باز هم از محور چوبی که از کباب تابه ای استفاده کردیم برای چرخ دیگر هم استفاده میکنیم. کش پول را به دور پولی قرار دهید و محل عبور را به خوبی چسب بزنید.

محل اتصال پولی پلاستیکی در کاردستی موتور پرشی - دیجی اسپارک

 

به اندازه حدفاصل چوب ها یک کارتن مقوایی برش بزنید. به شفت موتور گرد یک پولی کوچک متصل کنید و بر روی آن قرار دهید.

اتصال موتور آرمیچر DC در ساخت کاردستی موتور پرشی - دیجی اسپارک

 

باتری را بر روی صفحه کارتنی کاردستی موتور پرشی متصل کنید. قسمت بالایی باتری به اندازه فاصله دو چوب، یک برش کوچک اضافه کنید.

اتصال باتری کتابی در ساخت کاردستی موتور پرشی - دیجی اسپارک

 

کش پول که حکم تسمه را دارد به دور پولی موتور و پولی متصل به چرخ قرار می‌گیرد. برای سپر جلو و عقب کارتن مقوایی برش بزنید و با توجه به انعطافی که دارد آن ها را به صورت هلالی شکل دهید سپس آن ها را مطابق تصویر قرار دهید.

اتصال کش پول به موتور آرمیچر در ساخت کاردستی موتور پرشی - دیجی اسپارک

 

سرباتری را به باتری متصل کنید. اتصالات بین سیم های متصل به موتور و سرباتری و کلید راکر را برقرار کنید.

اتصال کلید راکر در ساخت کاردستی موتور پرشی - دیجی اسپارک

 

برای مخزن سوخت کاردستی موتور پرشی با توجه به شکلی که در ویدیو مشاهده میکنید از کارتن مقوایی برش بزنید و آن را بر روی باتری متصل کنید. برای صندلی کاردستی یک برش بیضی شکل بزنید و ان را بر روی موتور بچسبانید. از یک سیم فلزی نرم استفاده کنید و دسته های کاردستی موتور پرشی را متصل کنید. برای کنترل حرکت ربات یک کلید راکر به کناره‌ی موتور متصل کنید.

نهایی سازی کاردستی موتور پرشی - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی موتور پرشی داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۲ دیدگاه