سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی هواپیمای دوباله با موتور آرمیچر و چوب بستنی

create-diy-old-model-airplane-with-ice-cream-stick-and-dc-motor-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

خلاقیت در ساخت کاردستی‌ها اهمیت زیادی دارد. اینکه وسایلی ساده و حتی بازیافتی را به خلاقیت به ارزش افزوده‌ای همچون کاردستی‌ها تبدیل کنیم؛ واقعا ارزشمند است. در این پروژه و دیگری پروژه‌های کاردستی ارایه شده در دیجی اسپارک مدل‌های مختلفی از این خلاقیت را به نمایش گذاشته‌ایم. در این پست هم با چند تکه چوب بستنی و موتور آرمیچر اقدام به ساخت هواپیمای دوباله قدیمی می‌کنیم. در ادامه آموزش ساخت کاردستی هواپیمای دوباله با وسایل الکترونیکی و چوب بستنی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی هواپیمای دوباله


ابزار ساخت مورد نیاز این کاردستی الکترونیکی به دو دسته وسایل بازیافتی و الکترونیکی تقسیم می شود. وسایل بازیافتی شامل چوب بستنی و چوب جوجه چینی است. وسایل الکترونیکی در ادامه به همراه لینک خرید از فروشگاه قرار میگیرد. همچنین برای درک بهتر اتصالات در ادامه به همراه تصاویر توضیحات مطرح میشود.

وسایل الکترونیکی

موتور آرمیچر

باتری

پروانه و ملخ رباتیک

سیم افشان

کلید کشویی

 


دستور العمل ساخت کاردستی هواپیمای دوباله


در ابتدای ساخت کاردستی هواپیمای دوباله با اتصالات آن شرکع به ساخت میکنیم. پس دقت لازم را داشته باشید تا در نهایت کاردستی به درستی حرکت کند. دو سیم افشان به پایه های موتور آرمیچر لحیم کنید. در این کاردستی برای تقویت قدرت ربات و تقویت دوران موتور یک خازن به پایه های موتور آرمیچر لحیم کنید. تاکید میکنم که حتما لحیم کنید. به دو پایه های کلید کشویی دو عدد سیم افشان لحیم کنید. در ادامه یکی از سیم های کلید کشویی و سیم های موتور آرمیچر را به هم متصل کنید. سیم های آزاد دیگر را به قطب های باتری لحیم کنید. دو عدد چوب بستنی در اختیار داشته باشید. مطابق ویدیو هر دو چوب بستنی را به دو طرف بدنه موتور آرمیچر متصل کنید. برای مرتب سازی اتصالات باتری را بر روی بخش داخلی یکی از چوب بستنی ها متصل کنید. کلید کشوی را مقابل باتری بر روی دیگر چوب بستنی با چسب متصل کنید. دو عدد چوب بستنی را بعنوان بال های هواپیما بر روی قسمت بالایی چوب بستنی بصورت عمود قرار دهید. حد فاصل بال های کاردستی هواپیمای دوباله را اندازه گیری کنید و با استفاده از دو عدد گوش پاک کن، بال های کاردستی را کامل کنید. در هر سمت دو عدد از آن ها را قرار دهید. برای تکمیل بدنه ی کاردستی هواپیمای دوباله بایستی باله های عقبی را به بدنه اضافه کنیم. یک عدد چوب بستنی را به انتهای آن متصل کنید و یک عدد چوب بستنی دیگر به اندازه ۵ سانتی متر به صورت مورب برش دهید و همانند ویدیو آن را متصل کنید. برای قرار گیری کاردستی هواپیما بر روی زمین و حرکت چرخ ها بایستی پایه های آن را به هواپیما اضافه کنید. پس ۱ عدد چوب کباب تابه ای را به ۴ عدد قسمت ۲سانتی متری برش دهید و بال ها متصل کنید. پس از آن چرخ ها را به پایه ها وصل کنید. در آخر برای ایجاد جریان هوا پروانه را به شفت موتور متصل کنید.

 


ویدیو ساخت کاردستی هواپیمای دوباله


 


نحوه ی اتصالات کاردستی هواپیمای دوباله


در این بخش تمامی اتصالات را مرحله به مرحله بررسی مکینم. دقت داشته باشید اتصالات صحیح است که در نهایت منجر به حرکت ربات میشود. در اولین مرحله مطابق تصویر اتصالات سیم افشان ها به باتری و موتور و کلید کشویی را با لحیم کاری انجام دهید. همچنین برای تقویت دوران موتور یک خازن به پایه های موتور آرمیچر لحیم کنید.

اتصالات نهایی کاردستی هواپیمای دوباله - دیجی اسپارک

 

برای ساختن بدنه کاردستی هواپیمای دوباله دو عدد چوب بستنی به طرفین موتور متصل کنید. و در ادامه برای قرار گیری مناسب و منظم تر باتری و کلید کشویی را به قسمت داخلی بچسبانید.

ساخت بدنه کاردستی هواپیمای دوباله با چوب بستنی - دیجی اسپارک

 

برای بال های کاردستی هواپیمای دوباله دو عدد چوب بستنی بر خلاف جهت بدنه به قسمت بالایی موتور متصل کنید. برای تکمیل بال ها ۴ عدد چوب گوش پاک کن را به اندازه فاصله ی دو بال برش دهید و آن را بدین شکل متصل کنید.

نصب باله های کاردستی هواپیمای دوباله با چوب بستنی - دیجی اسپارک

 

در این مرحله برای تکمیل بدنه ی کاردستی هواپیمای دوباله بایستی باله های عقبی را به بدنه اضافه کنیم. یک عدد چوب بستنی را به موازات باله های جلویی به انتهای آن متصل کنید و یک عدد چوب بستنی دیگر به اندازه ۵ سانتی متر به صورت مورب برش دهید و همانند تصویر آن را متصل کنید.

تکمیل نهایی بدنه کاردستی هواپیمای دوباله با چوب بستنی - دیجی اسپارک

 

برای قرار گیری مناسب و تعادل کاردستی هواپیمای دوباله بر روی زمین پایه های آن را که از چوب کباب تابه ای است اضافه کنید.

مراحل ساخت کاردستی هواپیمای دوباله - دیجی اسپارک

 

در نهایت برای ایجاد جریان هوا پروانه را به شفت موتور متصل کنید.

ساخت کاردستی هواپیمای دوباله با چوب بستنی - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی هواپیمای دوباله داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۵ دیدگاه

  • با سلام
   پیشنهاد میشود تصاویر را به ترتیب دنبال کنید، میتوانید از چسب قطره‌ای و یا چسب حرارتی استفاده کنید.
   در خصوص خرید هم بخش اول آموزش لینک خرید قطعات وجود دارند، بررسی کنید.

  • کاربر گرامی میتوانید از خازن استفاده نکنید. همانطور که در توضیحات کاردستی ذکر شده است خازن برای عملکرد بهتر و سرعت بیشتر موتور است.

  • باسلام
   کاربر گرامی از باتری کتابی ۹ ولت و موتور آرمیچر ۶تا ۱۲ ولت میتوانید استفاده کنید.