سرگرمی

آموزش ساخت قایق پروانه ای با بطری نوشابه و چوب آبسلانگ

create-diy-plastic-bottle-boat-with-ace-cream-stick-and-robber-band-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

کاردستی بسیار ساده و روان توسط بطری پلاستیکی نوشابه بدون استفاده از وسایل برقی را آموزش میدهیم. ویدیو ساخت قدم به قدم این کاردستی در ادامه آمده است. برای ساخت هم به هیچ وسیله ی خاصی نیاز ندارید، با استفاده از قانون نیروی کشکشی در فیزیک، نیروی محرکه به کاردستی وارد میشود. در ادامه ساخت قایق پروانه ای با بطری با وسایل بازیافتی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت قایق پروانه


وسایل به کار رفته در این آموزش همگی از نوع بازیافتی هستند. برای ساخت این کاردستی به بطری نوشابه، چسب حرارتی ،نخ و …می باشید و نیاز به هیچ وسیله ی دیگری ندارید.

 


دستور العمل ساخت قایق پروانه ای


در مرحله ی اول از ساخت قایق پروانه ای دو بطری نوشابه خانواده یا آب معدنی بزرگ را مطابق تصویر ویدیو به یکدیگر میچسبانیم. سپس دو عدد چوب بستنی را در قسمت مشخص شده روی تصویر می چسبانیم. سپس دو نی را برش داده و در اندازه ی مشخص در چوب کباب تابه ای قرار می‌دهیم‌. سپس چوب کباب تابه ای را در قسمت بالایی بطری، دقیقا روی در ها میچسبانیم. برای این اتصال می‌توانید از چسب حرارتی استفاده کنید. سپس تکه ای دیگر از چوب کباب تابه ای را برش و در وسط چوب اول میچسبانیم. در این مرحله از ساخت قایق پروانه ای به چرخ نیاز داریم. برای ساخت پروانه های قایق ورقه های تلقی را به صورت مستطیلی شکل برش می‌دهیم. سپس ورقه هارا مطابق ویدیو با فواصل مساوی روی چرخ ها میچسبانیم. سپس چرخ ها را به دو سمت چوب کباب تابه ای متصل می‌کنیم. در این مرحله از ساخت کاردستی به استوانه ی چسب حرارتی را از به صورت خمیده در آورده و یک سر آن را به چسب حرارتی و سر دیگر آن را توسط نخ به چوب آبسلانگ متصل می‌کنیم. برای استحکام و ایجاد تعادل دد چوب بستنی دیگر را به صورت ضرب دری روی چوب های قبلی میچسبانیم. در مرحله ی اخر قسمت میانی چوب کباب تابه ای را میچرخانیم تا نخ به دور بدنه بپیچد. سپس آن قایق را روی آب قرار داده و قایق را رها می‌کنیم. چرخش چوب آبسلانگ باعث چرخش چرخ ها شده و قایق شروع به حرکت می‌کند.

 


ویدیو آموزش ساخت کاردستی قایق پروانه ای


 


نحوه اتصالات کاردستی قایق پروانه ای


در مرحله ی اول از ساخت قایق پروانه ای دو عدد بطری بزرگ سایز را از قسمت جانبی به یکدیگر میچسبانیم. سپس دو عدد چوب بستنی یا چوب آبسلانگ را به قسمت مشخص شده در تصویر می چسبانیم.

قایق پروانه ای با بطری نوشابه - دیجی اسپارک

 

در قسمت دوم ساخت کاردستی از چوب کباب تابه ای استفاده کرده و نی برش داده شده در سایز مشخص را درون چوب کباب تابه ای فرو می کنیم. سپس چوب را در قسمت مشخص شده روی در های نوشابه می چسبانیم.

اتصال نی نوشابه در ساخت قایق پروانه ای با بطری - دیجی اسپارک

 

حال ورقه های تلقی را در ابعاد مشخص به شکل مستطیل شکل برش داد و در فواصل مناسب در اطراف چرخ ها میچسبانیم.

اتصالات چرخ در ساخت قایق پروانه ای با بطری - دیجی اسپارک

 

چوب کباب تابه ای را برش داده و در قسمت وسط چوب مرحله ی قبل می چسبانیم. سپس چرخ هارا در دو سمت چوب قرار می دهیم. در واقع چوب کباب تابه ای به عنوان محور چرخ استفاده می کنیم.

اتصالات چوب بستنی در ساخت قایق پروانه ای با بطری - دیجی اسپارک

 

از لوله ی چسب حرارتی استفاده کرده و آن را به وسط بطری آب متصل می کنیم و سر آن را خمیده کرده و با نخ به در چوب کباب نابه ای متصل می کنیم.

استفاده از نیروی کشسانی در ساخت قایق پروانه ای با بطری - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی قایق پروانه ای داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۰ دیدگاه