سرگرمی

آموزش ساخت ربات کاردستی با کارتن مقوایی و موتور گیربکس دار

create-diy-robot-with-corrugated-paper-and-dc-motor-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

نواع وسایل بازیافتی از جمله کارتن هر وسیله ای در تمامی منازل یافت میشود. از جمله کارتن ظروف، مقواها، کارتن وسایل برقی و … همگی در دسته‌ی وسایل بازیافتی قرار دارند. در تلاش هستیم با این وسایل بازیافتی خلاقیت را پرورش دهیم و یک کاردستی بسازیم. همانطور که در آموزش های پیشین اشاره کردیم کارتن های مقوایی بخشی جدا نشدنی از زندگی ما هستند. به همراه وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی که دسترسی به آن ها بسیار آسان است اقدام به ساخت یک ربات جذاب کرده ایم. در این آموزش مدل دیگری از خلاقیت با کارتن را قدم به قدم با هم بررسی میکنیم. در ادامه ساخت کاردستی ربات با کارتن مقوایی با وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت ربات کاردستی


ابزار مورد نیاز ساخت این کاردستی از دو بخش بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است. وسایل بازیافتی شامل کارتن مقوایی و چوب کباب تابه ای است. لیست وسایل الکترونیکی در فهرست زیر قرار گرفته است. با کلیک بر روی هر کدام مستقیما به صفحه ی کالا رفته و در صورت نیاز می‌توانید تهیه کنید.

موتور گیربکس زرد

باتری کتابی

کلید راکر

 


دستور العمل ساخت ربات کاردستی


در این آموزش با کارتن مقوایی اقدام به ساخت ربات کاردستی میکنیم. در قدم اول ۴ عدد مربع ۱۴ در ۱۴ سانتی متر برش بزنید. و به یکدیگر متصل کنید. در مرکز مکعب مربع یک برش مستطیلی ۱۴ در ۲ متصل کنید. یک موتور گیربکس دار زرد در اختیار داشته باشید و به پایه های آن دو عدد سیم افشان متصل کنید. و آن را در مرکز برش مستطیلی قرار دهید. هم راستا با شفت موتور گیربکس دار دو حفره ایجاد کنید. و یک لوله به شفت موتور متصل کنید و از حفره عبور دهید. در ادامه برای ساخت دست های کاردستی ربات دو عدد درب بطری را بهم متصل کنید. سپس بر روی آن به قطر درب بطری ها یک برش از کارتن مقوایی متصل کنید. و دور تا دور بطری را کاغذ کرافت بچسبانید. دو دایره مشکی رنگ بر روی دست های ربات متصل کنید. در مرکز درب نوشابه یک حفره به اندازه قطر شفت ایجاد کنید و دست ربات را متصل کنید. قسمت بالایی مکعب مربعی یا بدنه ربات یک حفره به اندازه کلید راکر ایجاد کنید. به پایه های کلید راکر دو سیم افشان متصل کنید و در جای خود قرار دهید. اتصالات بین کلید راکر و سرباتری و موتور گیربکس را برقرار کنید. در قسمت زیرین ربات مطابق ویدیو برشی ایجاد کنید. دور تا دور باتری کتابی کارتن مقوایی بپیچانید و بر روی برش مستطیلی قرار دهید. برای پاهای ربات، در قسمت پایینی ربات دو حفره ایجاد کنید. و با عبور دو جوجه چینی عبور دهید و همانند روش ساخت دست های ربات، پاهای ربات را بسازید و متصل کنید. ارتباطی که با چرخش تسمه به دور دست و پای ربات بوجود می آورد در نهایت منجر به حرکت ربات کاردستی میشود. برای تسمه میتوانید از وسایل در دسترس مناسب، ورقه پلاستیکی یا مقوا استفاده کنید. به اندازه محیط مثلثی برش بزنید. و دور تا دور آن قرار دهید. برای صورت ربات کاردستی همانند بدنه، با استفاده از کارتن مقوایی دو دایره برش بزنید. مقوایی به عرض ۲ سانتی متر برش بزنید و مطابق ویدیو به دایره ها متصل کنید. برای چشم ها و گوش های ربات از مقوا های رنگی استفاده کنید. و با استفاده از یک سیم پیچ پیچی آنتن آن را در بالای سر قرار دهید. در نهایت سر ربات کاردستی را متصل کنید و با کلید راکر حرکت این ربات جذاب را کنترل کنید.

 


ویدیو ساخت ربات کاردستی


 


نحوه اتصالات ربات کاردستی


در این بخش تمامی اتصالات مهم در ساخت ربات کاردستی با کارتن مقوایی را به همراه تصویر بررسی میکنیم. ابتدا برای بدنه ربات چهار عدد مربع ۱۴ در ۱۴ سانتی متر برش بزنید.

آماده سازی شیت مقوایی در ساخت ربات کاردستی - دیجی اسپارک

 

در مرحله بعد چهار ضلع بدنه مکعبی ربات کاردستی را متصل کنید و یک برش مستطیلی ۱۴ در ۲ در مرکز آن متصل کنید.

سرهم کردن قطعات ساخت ربات کاردستی - دیجی اسپارک

 

برای ساخت دست و پاهای ربات کاردستی میتوانید از دو عدد درب بطری آب معدنی که قطر کمتری دارد استفاده کنید. بدین صورت که دو عدد درب را بهم متصل کنید. یک عدد کارتن مقوایی به اندازه قطر درب بطری برش بزنید و آن را متصل کنید و مطابق تصویر طراحی را انجام دهید.

مدل سازی قطعات متحرکت کاردستی ربات با مقوا - دیجی اسپارک

 

در این بخش ابتدا دو حفره مقابل شفت های موتور گیربکس دار ایجاد کنید. موتور را در مرکز قرار دهید و محور را از حفره ها عبور دهید. دو سیم افشان به دو پایه ی موتور متصل کنید. و در آخر  دست های کاردستی ربات را متصل کنید.

اتصال موتور گیربکس زر در ساخت کاردستی ربات - دیجی اسپارک

 

لایه بالایی مکعب را متصل کنید. به پایه کلید راکر دو عدد سیم افشان متصل کنید. و به اندازه کلید راکر برشی ایجاد کنید و آن را در محل مشخص شده متصل کنید.

اتصال کلید راکر در ساخت کاردستی ربات با مقوا - دیجی اسپارک

 

در این مرحله به بخش جذاب اتصالات که منجر به حرکت ربات میشود میپردازیم. سربالتری را به باتری متصل کنید و ازتباط بین باتری و موتور و کلید راکر را برقرار کنید.

اتصالات الکترونیکی ربات کاردستی با مقوا - دیجی اسپارک

 

یک برش دیگر را به مکعب اضافه کنید اما قبل از آن یک برش کمی بزرگ تر از باتری کتابی ایجاد کنید و دور تا دور باتری را کارتن مقوایی بپیچانید. سپس آن را به برش مستطیلی متصل کنید.

اتصال باتری کتابی برای ساخت ربات کاردستی - دیجی اسپارک

 

برای اتصال پاهای ربات، دو حفره در قسمت پایینی ربات ایجاد کنید. چوب کباب تابه را عبور دهید سپس یک دایره کوچک با حفره ای که در مرکز ایجاد میکنید با کارتن، در چوب کباب تابه ای قرار دهید و پس از اتصال، پاها را متصل کنید.

چرخ های متحرک در ساخت کاردستی ربات - دیجی اسپارک

 

در مرحله قبل قسمتی از بدنه را برش زدید و باتری را متصل کردید. برای اتصال درب به بدنه از چسب نواری استفاده کنید و برای باز کردن آن از چوب بستنی استفاده کنید.

اتصالات مقوایی ساخت کاردستی ربات - دیجی اسپارک

 

ارتباطی که با چرخش تسمه به دور دست و پای ربات بوجود می آورد در نهایت منجر به حرکت ربات کاردستی میشود. برای تسمه میتوانید از وسایل در دسترس مناسب، ورقه پلاستیکی یا مقوا استفاده کنید. به اندازه محیط مثلثی برش بزنید. و دور تا دور آن قرار دهید.

اتصال شنی حرکت ربات در ساخت کاردستی - دیجی اسپارک

 

برای صورت ربات کاردستی همانند بدنه، با استفاده از کارتن مقوایی دو دایره برش بزنید. مقوایی به عرض سه سانتی متر برش بزنید و مطابق تصویر به دایره ها متصل کنید.

ساخت بدنه کاردستی ربات مقوایی - دیجی اسپارک

 

با استفاده از درب بطری، چشم ها و گوش های ربات را بسازید و با مقواهای سفید و مشکی طرح لازم را به آن ها بدهید و با چسب متصل کنید.

مراحل ساخت سر ربات کاردستی مقوایی - دیجی اسپارک

 

در نهایت با استفاد ه از وسایل در دسترس میتوانید آنتن روی سر ربات کاردستی را به سر آن اضافه کنید و سر را به بدنه متصل کنید.

نهایی سازی کاردستی ربات با مقوا کارتنی - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این ربات کاردستی داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۲۰ دیدگاه