سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی دایره ی غلطان با وسایل بازیافتی و موتور گیربکس

create-diy-Rollingr-tool-with-dc-gearbox-and-battery-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

ساخت اسباب بازی های متحرک محدود به وسایل نقلیه نیست. شما میتوانید با تکیه بر خلاقیت خودتان سازه های جدید متحرک بسازید. این سازه می تواند از وسایل بازیافتی متنوعی ساخته شد. حتی وسایلی که ممکن است در نگاه اول بسیار بعید و دور از انتظار به نظر برسد. در این قسمت از سلسله آموزش های دیجی اسپارک با استفاده لوله پولیکا و تکه چوب دست به ساخت کادستی متحرک دایره ی غلطان می زنیم. در ادامه ساخت کاردستی دایره ی غلطان با وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی دایره غلطان


بق معمول همیشه لوازم مورد نیاز ساخت کاردستی دایره ی غلطان از دو قسمت بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است. لوازم بازیافتی شامل لوله،چوب و ..است. لیست وسایل الکترونیکی به شرح زیر می باشد‌. با کلیک بر روی هر گزینه به صفحه ی محصول منتقل شده و در صورت نیاز میتوانید از سایت دانشجوکیت تهیه کنید‌.

 


دستورالعمل ساخت کاردستی غلطان


در مرحله ی اول از ساخت کاردستی دایره ی غلطان، قسمتی از لوله پولیکا را به ارتفاع مناسب برش می‌دهیم. سپس تکه چوبی را به اندازه ی قطر لوله برش داده و به قسمت مرکزی لوله میچسبانیم. سپس موتور گیربگس را روی آن میچسبانیم. برای این اتصال از چسب حرارتی استفاده می‌کنیم. سپس به وسیله ی سیم افشان موتور گیربکس را به کلید ۵ پایه متصل می‌کنیم. سپس چوب دیگری را برش داده و در یک سمت آن حفره ای ایجاد می‌کنیم. سپس از طریق حفره آن را به شفت موتور گیربکس متصل می‌کنیم. درست در قسمت مشخص شده در ویدیو باتری لیتیموم را میچسبانیم. و آن را به باتری و کلید متصل می‌کنیم. سپس با روشن کردن کلید راکر عبور جریان برق از باتری به موتور و چرخش شفت موتور، چوب متصل به آن نیز شروع به حرکت می‌کند. با قرار دادن کاردستی روی سطحی صاف دایره ی ما شروع به غلط زدن می کند.

 


ویدیوی آموزش کاردستی دایره غلطان


 


نحوه اتصالات کاردستی دایره غلطان


بعد از برش لوله به ارتفاع مناسب مطابق تصویر زیر تکه چوب برش داده شده را در قسمت مشخص شده داخل لوله متصل می کنیم.

لوله پولیکا در ساخت کاردستی دایره ی غلطان - دیجی اسپارک

 

در این قسمت از ساخت کاردستی جذاب ما موتور گیربکس را در قسمت مشخص شده روی تخته ی چوب تعیین شده می چسبانیم.

اتصال موتور گیربکس در ساخت کاردستی دایره ی غلطان - دیجی اسپارک

 

سپس مطابق تصویر زیر به وسیله ی لحیم و سیم افشان کانکتور باتری و کلید روشن و خاموش و موتور گیربکس را به یکدیگر متصل می کنیم.

اتصال کلید در ساخت کاردستی دایره ی غلطان - دیجی اسپارک

 

در مرحله ی آخر تکه چوب را برش داده و حفره ای در قسمت انتهایی آن ایجاد کرده و ان را به شفت موتور گیربکس متصل می کنیم. سپس باتری لیتیوم را در قسمت مشخص شده می چسبانیم.

اتصال چوب به کاردستی دایره ی غلطان - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی دایره ی قلت زن داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۰ دیدگاه