سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی قایق پارویی با بطری نوشابه و موتور آرمیچر DC

create-diy-row-boat-with-plastic-bottle-and-dc-motor-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

انواع بطری های پلاستیکی در تمامی منازل یافت میشود. از جمله بطری های نوشابه، بطری های آب معدنی، بطری های شیر و … همگی در دسته‌ی وسایل بازیافتی قرار دارند. در تلاش هستیم با این وسایل بازیافتی خلاقیت را پرورش دهیم و یک کاردستی بسازیم. همانطور که در آموزش های پیشین اشاره کردیم بطری های پلاستیکی بخشی جدا نشدنی از زندگی ما هستند. به همراه وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی که دسترسی به آن ها بسیار آسان است اقدام به ساخت یک قایق پارویی کرده ایم. در این آموزش مدل دیگری از خلاقیت با بطری را قدم به قدم با هم بررسی میکنیم. در ادامه ساخت کاردستی قایق پارویی با وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی قایق پارویی


ابزار مورد نیاز ساخت این ربات از دو بخش بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است. وسایل بازیافتی شامل بطری نوشابه یا آب معدنی و نی، چوب بستنی و درب بطری است. لیست وسایل الکترونیکی در فهرست زیر قرار گرفته است. با کلیک بر روی هر کدام مستقیما به صفحه ی کالا رفته و در صورت نیاز می‌توانید تهیه کنید.

 


دستور العمل ساخت کاردستی قایق پارویی


در ابتدا برای ساخت کاردستی قایق پارویی یک بطری به سایز دلخواه تان در اختیار داشته باشید. در این آموزش از بطری کوچک استفاده شده است. در مرکز آن یک برش مستطیلی ایجاد کنید. باتری لیتیوم پلیمر را درون بطری قرار دهید. یک درب بطری دیگر بر روی باتری با چسب متصل کنید. یک موتور آرمیچر دو شفت در اختیار داشته باشید. به پایه های موتور یک خازن عدسی برای عملکرد بهتر و سریعتر متصل کنید و آن را بر روی درب بطری قرار دهید. رو بروی شفت موتور آرمیچر دو حفره در دو سمت شفت ایجاد کنید. به دو پایه موتور دو عدد سیم افشان لحیم کنید. کلید فشاری را مطابق ویدیو بر روی بطری قرار دهید و ارتباط بین موتور و کلید را با سیم های متصل به آن برقرار کنید. مرکز دو درب بطری دیگر حفره ای ایجاد کنید. دو پیچ کوچک درون حفره قرار دهید. ۴ حفره کوچک بر روی دور تا دور درب های نوشابه ایجاد کنید و در تمامی حفره ها چوب بستنی را بعنوان پاروی کاردستی قایق پارویی قرار دهید. محل اتصال را به خوبی به چسب آغشته کنید. در نهایت به کمک رابط، پارو را به شفت موتور متصل کنید.

 


ویدیو ساخت کاردستی قایق پارویی


 


نحوه اتصالات کاردستی قایق پارویی


در این بخش تمامی اتصالات کاردستی قایق پارویی را قدم به قدم بررسی می‌کنیم. ابتدا یک برش مستطیلی به بطری بزنید. و آن را جدا کنید.

برش بطری نوشابه در ساخت کاردستی قایق پارویی - دیجی اسپارک

 

یک باتری لیتیوم پلیمر درون بطری نوشابه پلاستیکی قرار دهید. یک عدد در بطری نوشابه را بر روی باتری متصل کنید.

اتصالات ساخت کاردستی قایق پارویی - دیجی اسپارک

 

قبل از اتصال باتری آن را بر روی درب بطری قرار دهید و روبروی شفت ها علامت گذاری کنید. موتور را بردارید و دو حفره ایجاد کنید. سپس موتور را بر روی درب بطری بچسبانید. یک خازن برای عملکرد بهتر و سرعت بیشتر و دو سیم افشان به پایه های موتور آرمیچر متصل کنید. در ادامه یک کلید کشویی در محل مشخص شده قرار دهید و ارتباط بین کلید کشویی موتور را با سیم های متصل شده به آنها برقرار کنید.

محل قرار گرفتن موتور آرمیچر DC در ساخت کاردستی قایق پارویی - دیجی اسپارک

 

با استفاده از چوب بستنی برشی مطابق تصویر برای پارو های کاردستی قایق پارویی بزنید.

مراحل ساخت پارو با چوب بستنی و در بطری نوشابه - دیجی اسپارک

 

در مرکز دو عدد بطری نوشابه حفره ای ایجاد کیند و در هر کدام پیچ را متصل کنید. در نهایت رابط پارو را به پیج متصل کنید

تبدیل در بطری نوشابه به پارو در کاردستی قایق پارویی - دیجی اسپارک

 

حفره ای دور تا دور درب بطری ایجاد کنید و پروانه های پارو را در حفره ها قرار دهید.

محل قرار گرفتن پروانه های قایق پارویی - دیجی اسپارک

 

در نهایت پاروی ساخته شده را به شفت موتور با رابطی که میتوانید با مقوا بسازید به شفت موتور متصل کنید.

نهایی سازی کاردستی قایق پارویی با موتور آرمیچر DC - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی قایق پارویی داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۲ دیدگاه