سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی مار چوبی با چوب آبسلانگ و موتور گیربکس زرد

create-diy-snake-moving-robot-with-dc-gearbox-and-ice-cream-stick-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

خلاقیت محدودیت ندارد. تاکنون هر آنچه کاردستی با یکدیگر ساخته ایم شامل انواع وسایل نقلیه و حیوانات چهاپا بوده است. در این آموزش اندکی تغییرات ایجاد شده و با یکدیگر قرار است کاردستی مار بسازیم. مار چوبی ما قابلیت حرکت دارد و روش ساختی بسیار آسان در کنار جذابیت بی حد و مرز دارد. در ادامه ساخت کاردستی مار چوبی سرعتی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی مار چوبی


برای ساخت این کاردستی به وسایل بازیافتی مثل چوب آبسلانگ، سوزن ته گرد و نی داریم. همچنین لیست ابزار الکترونیکی مورد نیاز به شرح زیر می‌باشد که با کلیک بر روزی هر گزینه به صفحه ی محصول در سایت دانشجوکیت منتقل می شوید و در صورت نیاز می توانید به راحتی آن ها را تهیه کنید.

 


دستور العمل ساخت کاردستی مار چوبی


در قدم اول از چوب آبسلانگ استفاده کرده و به فاصله ۴ سانتی متر روی آن علامت میزنیم. سپس با قیچی آن را برش میدهیم. چوب دیگر را به فاصله ۳ سانتی متر علامت زده و برش میدهیم. به وسیله دریل در دو سمت تکه های چوب حفره ایجاد میکنیم و مطابق ویدیو چوب ها را یکدیگر میچسبانیم. برای این کار میتوانید از چسب حرارتی استفاده کنید. حین استفاده از دریل حتما نکات ایمنی را رعایت کرده یا از شخصی با مهارت کمک بگیرید. قسمت کوچکی از شلنگ چسب حرارتی را برش میدهیم. سپس سوزن ته گرد را از حفره ایجاد شده در چوب ها عبور داده و در انتهای آن چسب حرارتی قرار میدهیم. بسته به اینکه بخواهید طول مارتان چه اندازه ای باشد از سازه مرحله قبل تعداد متفاوت تری درست میکنید. هرچه تعداد بیشتری باشد مار ما بلندتر خواهد شد. قسمت دیگری از چوب آبسلانگ را برش داده و مطابق تصویر زیر برش های مربعی شکل چوب را روی آن میچسبانیم. سپس آن را در قسمت مشخص شده در دو سمت موتور زرد گیربکس دو شفت میچسبانیم. حال مفتول فلزی را با استفاده از یک لوله خمیده کرده و آن را داخل بدنه بلند مار قرار میدهیم. حال موتور زرد گیربکس را به وسیله سوزن ته گرد و چسب حرارتی به ادامه بدنه مار متصل میکنیم. در این قسمت ابتدای مفتول سیمی را نیز به شفت موتور زرد گیربکس به وسیله چسب قطره ای میچسبانیم. از قسمت برش داده شده چوب کباب تابه ای استفاده کرده و از آن به عنوان محور چرخ ها استفاده میکنیم. یک سر آن را به یکی از چرخ ها وصل کرده، نی را از آن عبور میدهیم . چرخ دوم را نیز به انتهای آن متصل میکنیم. سازه بدست آمده را مطابق ویدیو به قسمت مشخص شده روی موتور زرد گیربکس میچسبانیم. از باتری کتابی به عنوان منبع تغذیه استفاده میکنیم. به وسیله سر باتری ۹ ولت و سیم افشان ارتباط بین کلید، باتری و موتور زرد گیربکس را برقرار میکنیم. سپس باتری را به قسمت جلویی موتور زرد گیربکس به وسیله چسب حرارتی میچسبانیم و کلید راکر را به بدنه باتری کتابی متصل میکنیم. با روشن کردن کلید راکر و قرار دادن کاردستی مار چوبی روی سطحی صاف کاردستی ما شوع بع حرکت میکند.


ویدیوی آموزش ساخت کاردستی مار چوبی


 


نحوه اتصالات کاردستی مار چوبی


تکه های چوب آبسلانگ برش داده شده به طول ۳ سانتی متر و ۴ سانتی متر را برش می دهیم. مطابق تصویر زیر به وسیله ی چسب حرارتی به صورت مکعبی شکل به یکدیگر می چسبانیم.

مراحل ساخت کاردستی مار چوبی - دیجی اسپارک

 

قسمت کوچکی از شلنگ چسب حرارتی را برش میدهیم. سپس سوزن ته گرد را از حفره ایجاد شده در چوب ها عبور داده و در انتهای آن چسب حرارتی قرار میدهیم.

اتصالات در مراحل ساخت کاردستی مار چوبی - دیجی اسپارک

 

سمت دیگری از چوب آبسلانگ را برش داده و مطابق تصویر زیر برش های مربعی شکل چوب را روی آن میچسبانیم. سپس آن را در قسمت مشخص شده در دو سمت موتور زرد گیربکس دو شفت میچسبانیم

اتصال موتور گیربکس زرد در ساخت کاردستی مار چوبی - دیجی اسپارک

 

حال مفتول فلزی را با استفاده از یک لوله خمیده کرده و آن را داخل بدنه بلند مار قرار میدهیم. به این ترتیبت حرکت دم مار با هماهنگی انجام می شود.

 

حال موتور زرد گیربکس را به وسیله سوزن ته گرد و چسب حرارتی به ادامه بدنه مار متصل میکنیم. در این قسمت ابتدای مفتول سیمی را نیز به شفت موتور زرد گیربکس به وسیله چسب قطره ای میچسبانیم.

 

به وسیله سر باتری ۹ ولت و سیم افشان ارتباط بین کلید، باتری و موتور زرد گیربکس را برقرار میکنیم. سپس باتری را به قسمت جلویی موتور زرد گیربکس به وسیله چسب حرارتی میچسبانیم و کلید راکر را به بدنه باتری کتابی متصل میکنیم

نهایی سازی مراحل ساخت کاردستی مار چوبی - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی مار چوبی با موتور گیربکس داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۵ دیدگاه