سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی یدک کش با جعبه کبریت و چوب بستنی

create-diy-Tow-trucker-car-with-matches-box-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

یکی از وسایل پر استفاده در چند دهه گذشته که در هر منزلی بیافت میشود کبریت است. شاید اکنون به مقدار کمتری از آن استفاده میشود و جای خود را به فندک داده داده است. اما باز هم پر استفاده و کاربردی است. یکی از نگرانی های والدین استفاده کودکانشان و خطرآمیز بودن کبریت است. در مقابل نگرانی های والدین، علاقه بچه ها به کبریت قرار دارد. در این آموزش برای استفاده صحیح تر بچه ها و برطرف شدن حس کنجکاوی آن ها اقدام به ساخت کاردستی یدک کش میکنیم. در این آموزش مدل دیگری از خلاقیت با جعبه کبریت را قدم به قدم با هم بررسی میکنیم. در ادامه ساخت کاردستی یدک کش با وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی یدک کش


در آموزش ساخت کاردستی یدک کش با جعبه کبریت بدون نیاز به وسایل الکترونیکی تنها با استفاده از وسایل بازیافتی، با در اختیار داشتن جعبه کبریت و چرخ و نی میتوانید کاردستی یدک کش را بسازید.

 


دستور العمل ساخت کاردستی یدک کش


در ابتدا برای ساخت کاردستی یدک کش از چندین جعبه کبریت استفاده میکنیم. کشوی یکی از جعبه ها را تا نیمه باز کنید. سپس یک جعبه کبریتی که از نیمه برش داده اید را درون کشو با چسب بچسبانید. یک جعبه دیگر در ادامه به بدنه کاردستی مطابق ویدیو متصل کنید. برای تکمیل کابین کاردستی دو عدد جعبه کبریت دیگر عمود بر کفی کابین در کنار یکدیگر متصل کنید. در مرحله بعد برای ساخت چرخ ها از چرخ و نی و محور استفاده میکنیم. چنانچه محور فلزی در اختیار نداشتید از چوب کباب تابه ای استفاده کنید. محور را از نی عبور دهید و در دو سمت آن چرخ ها را متصل کنید. سپس آن ها را به قسمت زیرین کاردستی با چسب متصل کنید. برای اتصال دودکش ها از دو نی کمی بلندتر از طول کابین همانند ویدیو متصل کنید. برای تکمیل کاردستی یدک کش از دو عدد چوب بستنی استفاده میکنیم. یک سمت آن را بصورت مورب برش دهید و به بدنه وصل کنید. یک چوب یک سانتی متری از چوب کباب تابه ای برش دهید و با آن هر دو چ ب را به هم متصل کنید. محل اتصال را به خوبی با چسب بچسبانید. یک حفره در پشت کابین در ادامه‌ی کفی کاردستی یدک کش ایجاد کنید و برای محکم شدن محل اتصال و حمل بار به یدک کش مطابق ویدیو طناب را در حفره قرار دهید. در سمت دیگر طناب یک فلز را بصورت علامت سوال شکل دهید و به طناب وصل کنید. تا به اینجا کاردستی یدک کش کامل شد. برای ساخت بار یدک کش که یک ماشین با چرخ های خراب است باز هم از جعبه کبریت استفاده میکنیم. دو عدد جعبه کبریت را در کنار یکدیگر قرار دهید. و برای سقف از جعبه کبریت بصورت مکعب ذوزنقه ای بسازید و متصل کنید. پس از اتصال چرخ های عقب آن را به یدک کش متصل کنید.

 


ویدیو ساخت کاردستی یدک کش


 


نحوه اتصالات کاردستی یدک کش


در این بخش تمامی اتصالات را بررسی میکنیم. ساخت و اتصال این کاردستی بسیار ساده است. ابتدا کشوی یک عدد جعبه کبریت را کمی باز کنید. یک جعبه دیگر را با کمی فاصله از نیمه برش دهید و آن را درون جعبه قرار دهید.

کاردستی یدک کش با جعبه کبریت - دیجی اسپارک

 

یک عدد جعبه کبریت دیگر در ادامه به جعبه متصل کنید.

قدم به قدم ساخت کاردستی یدک کش با قوطی کبریت - دیجی اسپارک

 

دو عدد جعبه به صورت عمود به عنوان کابین کاردستی یدک کش متصل کنید.

سازه کاردستی یدک کش با جعبه کبریت - دیجی اسپارک

 

برای ساخت چرخ ها از چرخ و نی و محور استفاده کنید. چنانچه محور فلزی در اختیار نداشتید از چوب کباب تابه ای استفاده کنید. محور را از نی عبور دهید و در دو سمت آن چرخ ها را وصل کنید. سپس به قسمت زیرین متصل کنید.

اتصال نی نوشابه در ساخت کاردستی یدک کش - دیجی اسپارک

 

دو طی کمی بلندتر از طول کابین برش بزنید و مطابق تصویر در دو سمت متصل کنید.

شبیه سازی لوله اگزوز با نی نوشابه در کاردستی یدک کش - دیجی اسپارک

 

دو عدد چوب بستنی در دو سمت متصل کنید. با استفاده از چوب کباب تابه ای همانند تصویر به یکدیگر متصل کنید.

اتصال چوب بستنی در ساخت کاردستی یدک کش - دیجی اسپارک

 

یک چوب کباب تابه ای به طول یک سانتی متر برش دهید طناب را به دور آن بپیچانید و در حفره ای که در پشت کابین ایجاد کرده اید قرار دهید. در سمت دیگر یک فلز را بصورت علامت سوال شکل دهید و به سمت دیگر طناب وصل کنید.

اتصال طناب یدک کش در ساخت کاردستی - دیجی اسپارک

 

در نهایت برای ساخت ماشین باز هم از جعبه کبریت استفاده میکنیم. دو عدد جعبه کبریت را در کنار یکدیگر قرار دهید. و برای سقف از جعبه کبریت بصورت مکعب ذوزنقه ای بسازید و متصل کنید. پس از اتصال چرخ های عقب آن را به یدک کش متصل کنید.

نهایی سازی کاردستی یدک کش با قوطی کبریت - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی یدک کش داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۹ دیدگاه