سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی تراکتور واگن کش با قوطی کبریت و موتور زرد

create-diy-tractor-loader-with-matches-box-and-dc-gearbox-motor-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

استفاده و وابستگی کودکان به موبایل و سرگرمی های وابسته به تکنولوژی یکی از دغدغه هایی است که فکر والدین را به خود مشغول کرده است. گاها به دلیل مشغله ی والدین یا عدم آگاهی برای سرگرم کردن کودکان با موبایل یا دیگر وسایل آسیب جدی به کودکان وارد میشود. علاوه بر این که اکثر بازی ها هیچ چیز جدیدی به آگاهی کودکان نمی افزایند، حتی باعث منفعل شدن آن ها نیز میشود. ما بایستی با استفاده از روش های مختلف از جمله ساخت کاردستی در هر زمینه ای از جمله هنر، الکترونیکی و … کودکان را در معرض فکر کردن، تحرک، رشد خلاقیتشان و در نتیجه جلوگیری از انزوای آن ها بکنیم. در ادامه اقدام به ساخت کاردستی تراکتور واگن کش الکترونیکی با وسایل بازیافتی ساده یک سرگرمی جذاب کرده ایم. برای آموزش قدم به قدم ساخت کاردستی تراکتور واگن کش با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی تراکتور واگن کش


ابزار مورد نیاز ساخت این کاردستی از دو بخش بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است. در بخش وسایل بازیافتی از قوطی کبریت و نی استفاده شده است. کالاهای مورد نیاز الکترونیکی جهت ساخت این کاردستی در فهرست زیر قرار گرفته است. با کلیک بر روی هر کدام مستقیما به صفحه ی کالا متصل میشوید و در صورت نیاز می‌توانید آن را تهیه کنید.

سیم افشان

کلید کشویی

باتری لیتیوم پلیمر

موتور گیربکس دار

 


دستور العمل ساخت کاردستی تراکتور واگن کش


اتصال باتری و کلید کشویی را با سیم افشان انجام دهید. دو سیم متصل به کلید کشویی را به دو پایه ی موتور گیربکس دار لحیم کنید. دو قوطی کبریت را از نیمه برش دهید و آن ها را یکدیگر متصل کنید تا جعبه ای با عرض بیشتری داشته باشید. قوطی دیگری را بر روی آن بچسبانید. قسمت جلویی موتور گیربکس را به صورتی که شفت ها بیرون باشند درون قوطی کبریت قرار دهید. برای پوشش سمت دیگری از جعبه، درست روبروی موتور قسمت کشویی یکی از جعبه ها را از میانه برش بزنید و از قسمت زیرین هر دو را بهم متصل کنید و در جعبه قرار دهید. باتری را درون کشوی جعبه قرار دهید و کلید کشویی را به بدنه بچسبانید. چرخ ها را به شفت موتور متصل کنید. برای اتصال چرخ های جلو با هویه یا وسیله‌‌ی در دسترستان قسمت جلویی آن را دو حفره ایجاد کنید و نی نوشابه را از آن عبور دهید. با عبور محور از نی، چرخش محور و چرخ امکان پذیر میشود. برای صندلی کاردستی میتوانید از اسباب بازی های بازیافتی موجود در منزل استفاده کنید یا با مقوا با استفاده از دو برش مربعی و مستطیلی خیلی راحت یک صندلی‌ طراحی کنید. یک چرخ دنده به محور یا یک نی یا هر وسیله در دسترس یک چرخ دنده متصل کنید و به عنوان فرمان کاردستی تراکتور آن را متصل کنید. در ادامه برای ساخت واگن تراکتور، دو عدد قوطی کبریت را بهم متصل کنید و قسمت جعبه داخلی آن را بر روی آن متصل کنید. به قسمت زیرین آن ۴ ردیف به اندازه‌ی عرض جعبه برش بزنید و بصورت دوتایی متصل کنید. سپس به روش مرحله قبل، محور ها را از داخل نی نوشابه عبور دهید چرخ ها را متصل کنید. برای اتصال واگن ها به کاردستی تراکتور، دو عدد چوب بستنی را به یکدیگر متصل کنید و با هویه یا وسیله ای دیگر حفره ای در نقطه ی بالایی آن ایجاد کنید. چوب کباب تابه ای را از آن عبور دهید و به قسمت انتهایی موتور گیربکس دار بچسبانید. سپس دو چوب بستنی به اندازه ۱/۵ سانتی متر برش دهید. در مرکز آن حفره ای ایجاد کنید. و آن را به واگن متصل کنید. با اتصال واگن به تراکتور کاردستی تکمیل میشود.

 


ویدیو ساخت کاردستی تراکتور واگن کش


 


نحوه اتصالات کاردستی تراکتور واگن کش


در ابتدا اتصالات موتور گیربکس دار و باتری و کلید کشویی را با سیم افشان مطابق تصویر انجام دهید.

اتصالات باتری و موتور گیربکس زرد در ساخت کاردستی تراکتور واگن کش - دیجی اسپارک

 

دو جعبه را از میانه برش دهید و هر دو به یکدیگر متصل کنید. یک جعبه دیگر بر روی آن منصل کنید.

اتصال قوطی کبریت در ساخت کاردستی تراکتور واگن کش - دیجی اسپارک

 

یکی از کشو های قوطی کبریت را از میانه برش بزنید و از قیمت زیرین به هم متصل کنید. و دریک سمت قوطی مرحله قبل قرار دهید.

مراحل ساخت کاردستی تراکتور واگن کش با قوطی کبریت - دیجی اسپارک

 

موتور گیربکس دار را بصورتیکه که شفت ها به بیرون باشد درون جعبه قرار دهید. برای نظم کاردستی تراکتور واگن کش سیم افشان های متصل به باتری و کلید را در کشوی بالا قرار دهید و کلید کشویی را به پشت آن برای دسترسی راحت تر متصل کنید.

اتصال کلید تغذیه باتری به کاردستی تراکتور واگن کش - دیجی اسپارک

 

دو چرخ را به شفت موتور گیربکس دار متصل کنید. برای دیگر چرخ ها، با هویه میتوانید به اندازه نی ها حفره ای ایجاد کنید و پس از عبور نی، محور و چرخ را متصل کنید.

محل قرار گیری چرخ ها در کاردستی تراکتور واگن کش - دیجی اسپارک

 

همانطور که قبلا گفته شد برای صندلی کاردستی میتوانید از اسباب بازی های بازیافتی موجود در منزل استفاده کنید یا با مقوا با استفاده از دو برش مربعی و مستطیلی خیلی راحت یک صندلی‌ طراحی کنید. یک چرخ دنده به محور یا یک نی یا هر وسیله در دسترس یک چرخ دنده متصل کنید و به عنوان فرمان کاردستی تراکتور آن را متصل کنید.

فرم نهایی شده کاردستی تراکتور با قوطی کبریت - دیجی اسپارک

 

برای واگن ها دو عدد کشوی قوطی کبریت را بهم بچسبانید. برای چرخ های واگن، به چهار ردیف چوب بستنی نیاز دارید. چوب بستنی ها را به اندازه عرض قوطی کبریت برش بزنید و متصل کنید. و پس از اتصال نی بر روی چوب بستنی محور و چرخ را متصل کنید.

ساخت قسمت حمل بار کاردستی تراکتور واگن کش - دیجی اسپارک

 

در آخرین مرحله برای اتصال واگن ها به کاردستی تراکتور واگن کش، دو عدد چوب بستنی را به یکدیگر متصل کنید و با هویه یا وسیله ای دیگر حفره ای در نقطه ی بالایی آن ایجاد کنید. چوب کباب تابه ای را از آن عبور دهید و به قسمت انتهایی موتور گیربکس دار بچسبانید. سپس دو چوب بستنی به اندازه ۱/۵ سانتی متر برش دهید. در مرکز آن حفره ای ایجاد کنید. و آن را به واگن متصل کنید.

محل اتصال واگن ها به تراکتور با قوطی کبریت و چوب بستنی - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی تراکتور واگن کش داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۲ دیدگاه