سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی تراکتور با قوطی کبریت و موتور گیربکس دار زرد

create-diy-tractor-with-matches-box-and-dc-motor-li-battery-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

در حالی که به تصویر یک تراکتور در صفحه مجازی بطور اتفاقی نگاه میکردم به این فکر کردم که همه‌ی ما می‌توانیم در دام الگوهای فکری خاصی بیفتیم و فقط به تفکر در چارچوب آنها گرایش داشته باشیم. در هم شکستن این الگوها ذهن شما را از باتلاق تکرار و محدودیت نجات می‌دهد و ایده‌های جدیدی در ذهن‌تان می‌پروراند. اگر به ساخت کاردستی علاقمندید به هنگام اقدام برای ساخت یک کاردستی یا طرح یک ایده یا بدون هیچ ایده ای حتی، وقتی به یک وسیله ی واقعی نگاه میکنید به این فکر کنید چگونه امکان پذیر است؟ ساخت آن با چه وسیله ای راحت تر است؟ نیازی به تکنولوژی خاص در ساخت کاردستی های خانگی و دانش آموزشی نیست. زیبایی و خاص بودن این قبیل کاردستی ها به نوع وسایل به کار برده شده، نظم و نحوه ی قرار گیری آن ها است. در این آموزش با در دسترس ترین وسایل موجود اقدام به ساخت یک تراکتور زیبا کرده ایم. در ادامه ساخت کاردستی تراکتور با قوطی کبریت با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی تراکتور


ابزار ساخت مورد نیاز کاردستی تراکتور با قوطی کبریت به دو دسته وسایل بازیافتی و الکترونیکی تقسیم می شود. وسایل بازیافتی شامل جعبه کبریت و چوب بستنی است. وسایل الکترونیکی در ادامه به همراه لینک خرید از فروشگاه قرار میگیرد. همچنین برای درک بهتر اتصالات در ادامه به همراه تصاویر توضیحات لازم مطرح میشود.

وسایل الکترونیکی

موتور گیربکس دار دو شفت

باتری لیتیوم پلیمر

سیم افشان

کلید راکر

 

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی تراکتور


اتصالات کاردستی تراکتور با قوطی کبریت بسیار آسان است. فقط کافی است به مراحل اتصال دقت لازم را داشته باشید. ابتدا ۸ عدد جعبه کبریت بصورت دو عدد ردیف ۴ تایی در کنار یکدیگر قرار دهید. دو عدد جعبه کبریت برخلاف جهت جعبه کبریت قرار دهید. مطابق ویدیو موتور گیربکس دار را روی جعبه متصل کنید. دو عدد چرخ را به شفت های موتور گیربکس دار متصل کنید‌. یک جعبه کبریت در اختیار داشته باشید. از یک سمت یک مربع کوچک از دو لایه جعبه برش دهید. باتری را درون جعبه قرار دهید و باتری و سیم متصل شده به آن و کلید راکر را درون جعبه کبریت قرار دهید. از حفره ی ایجاد شده سیم ها را به بیرون از جعبه عبور دهید. روبروی چرخ ها، سمت دیگر بدنه ی کاردستی تراکتور جعبه ی حاوی باتری را قرار دهید. ادامه اتصالات و برق رسانی را در ادامه انجام دهید. سیم افشان متصل به کلید راکر و باتری را به پایه های موتور گیربکس دار لحیم کنید. دو عدد از چرخ ها را با یک محور فلزی به یکدیگر متصل کنید. و آن را بر روی قسمت جلویی کاردستی قرار دهید. برای طراحی فرمان تراکتور کافی است با ساده ترین وسایل در دسترس با خلاقیت خودتان فرمان کاردستی تراکتور را طراحی کنید. در این آموزش با محور متصل شده به چرخ کوچک فرمان تراکتور را آماده کردیم. برای آماده سازی صندلی راننده میتوانید یا به کمک مقوا الگو برداری کنید. یا از وسایل بازیافتی استفاده کنید. برای مثال ماشین یا وسیله ای که قبلا آسیب دیده یا خراب شده را نگه دارید و در چنین کاردستی هایی از آن استفاده کنید. قسمت داخلی یک جعبه ی کبریت را آماده کنید. دو عدد چوب بستنی را در دو سمت آن بصورت عمودی بچسبانید. آن را قسمت انتهایی تراکتور، یعنی پشت صندلی متصل کنید. بدین شکل سایه بان کاردستی تراکتور ساخته شد. در ادامه نوبت به اگزوز کاردستی تراکتور میرسد. از مقوای مشکی میتوانید استفاده کنید و آن را جلوی تراکتور قرار دهید. و در آخر با استفاده از جعبه ی کبریت سپر کاردستی تراکتور را طراحی کنید. برویم سراغ وسیله ی متصل شده به تراکتور. در ادامه ۳ جعبه کبریت را با چسب به هم متصل کنید. دو چرخ جلو و عقب را به محور بصورت دو به دو بهم وصل کنید و بر روی بدنه متصل کنید. قوطی فلزی نوشابه یا نوشیدنی دیگری را روی بدنه قرار دهید. دو عدد چوب بستنی را بهم بچسبانید. هر دو سمت آن حفره ای ایجاد کنید. از یک سمت به اندازه ی ۵ سانتی متر برش بزنید و به قسمت جلویی آن متصل کنید. بخش دیگر چوب بستنی را به انتهای موتور گیربکس دار بچسبانید. برای اتصال یک چوب کباب تابه ای را از حفره عبور دهید و به محور کفی متصل کنید.

 


ویدیو کاردستی تراکتور با قوطی کبریت


 


نحوه اتصالات کاردستی تراکتور


در مرحله اول ۸ عدد جعبه کبریت بصورت دو عدد ردیف ۴ تایی در کنار یکدیگر قرار دهید. دو عدد جعبه کبریت را برخلاف جهت جعبه کبریت مطابق تصویر متصل کنید.

ساخت کاردستی تراکتور با قوطی کبریت - دیجی اسپارک

 

به قسمت انتهایی بدنه کاردستی تراکتور با قوطی کبریت موتور گیربکس دار را متصل کنید. به هر دو شفت موتور چرخ های محور دار را متصل کنید.

اتصال موتور گیربکس زرد به کاردستی تراکتور با قوطی کبریت - دیجی اسپارک

 

برای برق رسانی به موتور از باتری استفاده میکنیم. گوشه ی جعبه ی کبریت را برش دهید و سیم متصل شده به باتری را به پایه ی کلید راکر لحیم کنید.

باتری لیتیومی در ساخت کاردستی تراکتور با قوطی کبریت - دیجی اسپارک

 

به قسمت جلویی کاردستی تراکتور با قوطی کبریت جعبه ی حاوی باتری را متصل کنید و کلید راکر را به بدنه بچسبانید.

اتصال کلید راکر در کاردستی تراکتور با قوطی کبریت - دیجی اسپارک

 

تمامی اتصالات باتری و کلید و موتور گیربکس دار را مطابق تصویر انجام دهید.

اتصال کلید راکر در کاردستی تراکتور - دیجی اسپارک

 

پس از اتصالات مربوط به برق رسانی و دو لایه چوب ستنی را به یکدیگر متصل کنید. بر روی جعبه ی باتری متصل کنید. دو چرخ متصل شده به محور را بر روی چوب بستنی قرار دهید.

اتصال چرخ های کاردستی تراکتور با قوطی کبریت - دیجی اسپارک

 

برای فرمان تراکتور کافی است با ساده ترین وسایل در دسترس با خلاقیت خودتان فرمان کاردستی تراکتور با قوطی کبریت را طراحی کنید. محور را به چرخ کوچکی متصل کنید و همانند تصویر در جای مشخص شده قرار دهید. برای آماده سازی صندلی راننده میتوانید به کمک مقوا الگو برداری کنید. یا از وسایل بازیافتی اسباب بازی آسیب دیده استفاده کنید.

نصب فرمان و صندلی در کاردستی تراکتور با قوطی کبریت - دیجی اسپارک

 

برای ساخت سایه بان، دو عدد چوب بستنی را به جعبه ی کبریت بچسبانید. سایه بان به همین راحتی ساخته شد. آن را به پشت جایگاه صندلی راننده متصل کنید.

نصب سایه بان کاردستی تراکتور با جعبه کبریت - دیجی اسپارک

 

با استفاده از جعبه ی کبریت سپر کاردستی تراکتور را طراحی کنید.

ساخت سپر تراکتور با قوطی کبریت - دیجی اسپارک

 

برای طراحی کفی متصل شونده به تراکتور ۳ جعبه کبریت را با چسب به هم متصل کنید. دو چرخ جلو و عقب را به محور بصورت دو به دو بهم وصل کنید و بر روی بدنه متصل کنید. بدنه را برعکس کنید. قوطی فلزی نوشابه یا نوشیدنی دیگری را روی بدنه قرار دهید.

ساخت کفی حمل بار تراکتور با قوطی کبریت کاردستی - دیجی اسپارک

 

دو عدد چوب بستنی را بهم بچسبانید. هر دو سمت آن حفره ای ایجاد کنید. از یک سمت به اندازه ی ۵ سانتی متر برش بزنید. از حفره دیگر چوب بستنی یک چوب جوجه چینی عبور دهید و به اندازه دو سانتی متر از آن را نگه دارید و بقیه ی اضافه ی آن را برش دهید.

استفاده از چوب آبسلانگ در ساخت کاردستی تراکتور با قوطی کبریت - دیجی اسپارک

 

با محور ساخته شده کفی را به تراکتور متصل کنید.

نهایی سازی کاردستی تراکتور با قوطی کبریت و کفی حمل بار - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت کاردستی تراکتور داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۶ دیدگاه