سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی کامیون با قوطی نوشابه کارتن مقوایی و موتور DC

create-diy-truck-with-corrugated-paper-and-soda-can-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

هرزمان که نوشابه میخوریم قوطی آن را دور می اندازیم و استفاده ی دیگری از آن نمی‌کنیم. ولی ما میخواهیم با استفاده از آن کاردستی کامیون بسیار جذابی بسازیم. بله دقیقا با قوطی نوشابه کامیون میسازیم. در این قسمت از سلسله آموزش های دیجی اسپارک با آموزش کاردستی کامیون با قوطی نوشابه و موتور دی سی همراه ما باشید. در ادامه این آموزش با دیجی اسپارک، مرجع آموزش های کاردستی و سرگرمی همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز کاردستی کامیون با قوطی نوشابه


طبق معمول همیشه لوازم مورد نیاز ساخت این کاردستی از دو قسمت بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است. لوازم بازیافتی شامل در نوشابه  و‌‌‌‌ مقوا، بطری نوشابه و ..است. لیست وسایل الکترونیکی به شرح زیر می باشد‌. با کلیک بر روی هر گزینه به صفحه ی محصول منتقل شده و در صورت نیاز میتوانید از سایت دانشجوکیت تهیه کنید‌.

 


دستورالعمل کاردستی کامیون با قوطی نوشابه


در مرحله ی اول از ساخت کاردستی مقوای ضخیم را به صورت مستطیلی شکل برش میدهیم‌. سپس به اندازه ی قوطی نوشابه را روی آن علامت می‌زنیم و مقوا را برش می‌دهیم. سپس بافت میانی مقوا را توسط چوب کباب تابه ای باز کرده و بعد از آن نی را از بین بافت وسط مقوا عبور می‌‌دهیم و قسمت های اضافی آن را برش می‌دهیم. سپس در قسمت مشخص شده روی مقوا به وسیله ی کاتر مربعی برش میدهیم. در از نوشابه به عنوان چرخ های کامیون استفاده کرده و در قسمت مرکزی در نوشابه حفره ای ایجاد می‌کنیم و چوب کباب تابه ای را به آن متصل می‌کنیم. سپس کش پول را چوب کباب تابه ای عبور داده و در نهایت چوب را وارد نی متصل به بدنه می‌کنیم. در این قسمت مقوای ضخیم دیگری را به صورت چندین مربع کوچک برش داده و روی هم میچسبانیم‌ و آن ها را در قسمت مشخص شده روی مقوای اصلی میچسبانیم. موتور دی سی را روی مقوا ها میچسبانیم. در واقع این مقواها به عنوان پایه ی موتور استفاده می‌شوند. کش پولی که در مرحله ی قبل ذکر کردیم را به دور شفت موتور دی سی می اندازیم.
چرخ های عقب کامیون را نیز مانند چرخ های جلویی به بدنه متصل می‌کنیم. در این قسمت چرخ دنده ی کوچکی را به شفت آرمیچر متصل می‌کنیم. سرباتری ۹ ولت را به سیم افشان متصل به موتور وصل میکنیم و در نهایت کلید راکر را برای خاموش روشن کردن کاردستی به موتور متصل میکنیم. قسمت در قوطی نوشابه را به وسیله قیچی و انبر دست برش می‌دهیم. سپس باتری و جاباتری را درون قوطی نوشابه قرار می‌دهیم. قوطی نوشابه را روی مقوای بدنه ی اصلی می‌چسبانیم. مقوای ضخیم دیگری را برش میدهیم و سپس درست مانند ویدیو آن را خمیده می‌کنیم. و در نهایت مقوا را روی قسمت موتور و کلید راکر میچسبانیم تا کاملا آن ها را کاور کند و در واقع سر کامیون باشد. با ماژیک میتوانید قسمت جلویی کامیون را طراحی کنید. از مقوای مشکی نیز میتوانید به عنوان دودکش کامیون استفاده کنید. برای حرکت راحت تر چرخ ها با دور آن ها کش پول متصل میکنیم‌. با روشن کردن کلید راکر و قرار دادن کامیون روی سطح صاف ماشین ما شروع به حرکت می‌کند.

 


ویدیوی ساخت کاردستی کامیون با قوطی نوشابه


 


نحوه اتصالات کاردستی کامیون با قوطی نوشابه


در مرحله ی اول مقوا را به صورت مستطیلی شکل برش می دهیم. سپس به وسیله ی چوب کباب تابه ای بافت میانی مقوا باز کرده و سپس نی ها را درون آن قرار می دهیم.

مراحل ساخت کامیون با قوطی نوشابه - دیجی اسپارک

 

در این مرحله به وسیله ی کاتر در قسمت مشخص شده روی مقوا مربعی را برش می دهیم. به داز اینکه چوب کباب تابه ای را به در های نوشابه متصل کردیم ان را از نی ها عبور میدهیم. همچنین کش را در ان قرارمیدهیم

استفاده از نی نوشابه در ساخت کامیون با قوطی نوشابه - دیجی اسپارک

 

مقوا را به صورت مربع های کوچک برش می دهیم. سپس آن ها روی یکدیگر میچسبانیم. سپس آن ها را روی مکان مشخص شده میچسبانیم. در نهایت موتور دی سی را روی آن میچسبانیم.

اتصال موتور آرمیچر در کامیون با قوطی نوشابه - دیجی اسپارک

 

بعد از چسباندن موتور دیسی روی بدنه ی اصلی ماشین کش را به شفت آن متصل کرده و چرخ دنده را روی شفت موتور دی سی متصل می کنیم.

اتصال پولی به موتور آرمیچر در ساخت کامیون با قوطی نوشابه - دیجی اسپارک

 

در این مرحله از ساخت کاردستی کامیون باتری هارا در جاباتری ۲ عددی قرار می دهیم. سپس به وسیله ی سیم افشان و سرباتری ۹ ولت اتصال بین باتری و موتور دی سی و کلید راکر را برقرار می کنیم.

اتصال باتری در ساخت کامیون با قوطی نوشابه - دیجی اسپارک

 

حال اتصالات مرحله ی قبل را درون قوطی نوشابه قرار می دهیم. سپس آن را روی مقوای بدنه می چسبانیم. مقوای دیگری را برش داده و مطابق تصویر زیر موتور را به وسیله ی آن کاور می کنیم.

نهایی سازی کاردستی کامیون با قوطی نوشابه - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی کامیون با قوطی نوشابه  داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۲ دیدگاه