سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی جارو برقی کوچک دستی با فن و توری و آداپتور

create-diy-vacuum-cleaner-with-dc-fan-and-plastic-bottle-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

هدف از ساخت این سبک کاردستی ها با وسایل بازیافتی یا ترکیبی از وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی این است که برای شروع و پرورش خلاقیت لزوما نیازی به سخت افزار های خاص یا شرایط محیطی ویژه ای نیست. با ساده ترین و در دسترس ترین وسایل میتوانید با نتیجه ای که در نهابت از متحرک کردن کاردستی ها پدید می آورید کودکان را ترغیب به سرگرمی های این چنینی کنید. ساخت و متحرک نمودن وسایل بسیار لذت بخش است. در ادامه ساخت کاردستی جارو برقی کوچک با وسایل الکترونیکی و بطری با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی جارو برقی


ابزار مورد نیاز ساخت این ربات از دو بخش بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است. وسایل بازیافتی شامل بطریو لوله است. فهرست وسایل الکترونیکی در لیست زیر قرار گرفته است. با کلیک بر روی هر کدام مستقیما به صفحه ی محصول کالا متصل میشوید و در صورت نیاز می‌توانید تهیه کنید.

آداپتور

فن

کلید راکر

سیم افشان

جک آداپتور

 


دستور العمل ساخت کاردستی جارو برقی


بطری مورد نیاز برای کاردستی جارو برقی کوچک را میتوانید از بازار با نام بطری ترشی یا خیارشور تهیه کنید. یک بطری نسبتا بزرگ در اختیار داشته باشید. در انتهای بطری فن را قرار دهید و ابعاد آن را علامت گذاری کنید. با کاتر آن را برش دهید. دور تا دور بطری را یک سیم بپیچانید و اندازه مناسب آن را مشخص کنید. از بدنه کاردستی جارو برقی خارج کنید و محل اتصال را لحیم کاری کنید. سیم را بر روی یک پارچه تور مانند با چسب متصل کنید و آن را از حفره ای که محل قرار گیری فن است عبور دهید و در قسمت میانی بطری قرار دهید. این کار از رسیدن زباله ها به فن و آسیب رساندن به آن جلوگیری میکند. در ادامه فن را در جای خود قرار دهید و دور تا دور آن را به خوبی چسب کاری کنید. به پایه های کلید راکر دو سیم افشان لحیم کنید و آن را در قسمت بالایی فن متصل کنید. جک آداپتور را بر روی بدنه متصل کنید. برای اتصال سیم ها، یکی از سیم های کلید راکر و فن را بهم متصل کنید. و هر دو سیم باقی مانده را به پایه های جک آداپتور لحیم کنید. برای اتصال چرخ های کاردستی جارو برقی یک محور را از یک سمت منحنی ایجاد کنید و از مرکز چرخ عبور دهید. آن را به بدنه به خوبی با چسب متصل کنید. در سمت دیگر همین کار را تکرار کنید. درب بطری را جدا کنید. دهانه خرطومی را بر روی درب بطری قرار دهید. آن را علامت گذاری کنید و برش بزنید. لوله خرطومی کاردستی جارو برقی را از حفره ی درب بطری عبور دهید با چسب به خوبی راه های عبور هوا را بپوشانید و اتصال را محکم کنید. در نهایت برای برق رسانی آداپتور را به جک آداپتوری متصل کنید.

 


ویدیو آموزش ساخت کاردستی جارو برقی


 


نحوه اتصالات کاردستی جاروبرقی


در این بخش نحوه ی اتصالات را قدم به قدم بررسی میکنیم. برای قرار دادن فن در کاردستی جارو برقی ابتدا فن را بر روی بطری قرار دهید و با علامت گذاری پس از مشخص محل قرار گیری فن آن را برش بزنید.

آماده سازی بطری پلاستیکی برای کاردستی جارو برقی کوچک - دیجی اسپارک

 

دور تا دور بطری را سیمی بپیچانید و پس از اندازه گیری محیط آن محل اتصال را لحیم کنید.

ساخت توری برای کاردستی جارو برقی کوچک با بطری - دیجی اسپارک

 

سیم مربعی شکل را بر روی پارچه توری شکل قرار دهید. با چسب به خوبی بچسبانید و اضافه آن را برش بزنید.

استفاده از توری در ساخت کاردستی جارو برقی کوچک - دیجی اسپارک

 

با قرار دادن پارچه ی توری درون بطری، فضایی برای جمع آموری زیاله ها و عبور آن ها به فن جلوگیری میکنید.

نصب توری در بطری پلاستیکی برای ساخت کاردستی جارو برقی کوچک - دیجی اسپارک

 

در آخرین مرحله از ساخت کاردستی جاروبرقی، فن را در جای خود قرار دهید و با چسب آن را متصل کنید.

اتصال فن DC به انتهای بطری برای ساخت کاردستی جارو برقی کوچک - دیجی اسپارک

 

برای قطع و وصل کردن جریان برق و کنرل حرکت کاردستی از کلید راکر استفاده میکنیم. و برای قرار گیری سوکت آداپتور به جک آداپتور نیاز داریم. آن را متصل کنید و سیم افشان را به پایه های کلید راکر و جک لحیم کنید.

استفاده از کلید راکر در ساخت کاردستی جارو برقی کوچک به فن - دیجی اسپارک

 

درب بطری را به اندازه قطر لوله برش دهید. در نهایت لوله خرطومی کاردستی جارو برقی را کمی از درب بطری عبور دهید و به خوبی با چسب محل اتصال را بچسبانید.

اتصال لوله به در بطری پلاستیکی در ساخت کاردستی جارو برقی کوچک - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت کاردستی جاروبرقی داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۲ دیدگاه