سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی جاروبرقی با قوطی نوشابه و موتور آرمیچر DC

create-diy-vacuum-cleaner-with-soda-can-and-dc-motor-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

یکی از دلایل علاقه من به ساختن کاردستی، حس جستجو گرانه و دقتی است که در من فعال شده است. برای اکثرا انسان ها به همین صورت است. تا قبل از آشنایی در هر زمینه ای دیدگاهی نسبت به آن ندارید. با دو مثال ساده موضوع را باز میکنم. وقتی میگوییم در هر زمینه ای، تنها مختص الکترونیک نیست. شخصی که به گویندگی یا هنر علاقه دارد. به بیان، آوا ها و صدای اطراف، صدای تلوزیون، دقت بیشتری دارد تا شخصی که تنها میشنود. شنیدن کافی نیست. دقت و گوش کردن آن گوینده یا علاقمند به گویندگی به صورت ویژه‌ است. در مورد موضوعی دیگر، شخصی که آموزش دیده یا خلاقانه با وسایل دور ریختنی قابل بازیافت کاردستی میسازد، نگاه متفاوتی نسبت به دیگر افراد به وسایل اطراف دارد. همه چیز را مفید میداند، همواره در حال خلق ایده و ساختن است. پس هیچ چیز را ساده نبینیم و ساده نگذریم. دقت کردن را بیاموزیم، خلق کنیم و لذت ببریم. در ادامه ساخت این کاردستی جاروبرقی با قوطی نوشابه با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز کاردستی جاروبرقی


ابزار ساخت مورد نیاز کاردستی جاروبرقی با قوطی نوشابه به دو دسته وسایل بازیافتی و الکترونیکی تقسیم می شود. وسایل بازیافتی شامل قوطی نوشابه، وسایل پلاستیکی در دسترس متاسب خرطوم جاروبرقی و چسب است. وسایل الکترونیکی در ادامه به همراه لینک خرید از فروشگاه قرار میگیرد. با کلیک هر گزینه مستقیما با فروشگاه متصل میشوید. درصورت نیاز میتوانید آن ها را تهیه کنید.

وسایل الکترونیکی

 


دستورالعمل ساخت کاردستی جاروبرقی


یک عدد قوطی نوشابه در اختیار داشته باشید. قسمتی که محل قرار گیری باز شدن درب قوطی است را برش دهید. قسمت انتهایی آن را بر روی سمباده بکشید و آن را از بدنه جدا کنید. یک بست پلاستیکی را به اندازه ی قطر قوطی نوشابه برش بزنید و پی از اتصال آن به شکل حلقه، آن را بر روی پارچه ای توری که به عنوان کیسه جارو برقی استفاده میکنیم. در ادامه برای قسمت ورودی کاردستی جاروبرقی از درب نوشیدنی های کارتنی استفاده میکنیم. مطابق ویدیو قسمت بالایی آن به همراه درب آن را برش دهید و به قوطی کبریت متصل کنید. محل قرار گیری خرطومی کاردستی جاروبرقی با قوطی نوشابه را علامت گذاری کنید و آن را برش دهید. برای قسمت خرطومی میتوانید از هر وسیله ی در دسترسی استفاده کنید و به سلیقه خودتان آن را طراحی کنید. سپس به درب کاردستی جارو برقی به خوبی بچسبانید. برای کنترل حرکت جاروبرقی از کلید راکر استفاده میکنیم. روی بدنه به اندازه کلید راکر برش دهید. دو عدد سیم افشان به پایه های کلید راکر لحیم کنید و آن را در محل مشخص قرار دهید. سیم را از انتهای کاردستی جاروبرقی خارج کنید. سرباتری را به باتری متصل کنید. در این مرحله برق رسانی را انجام میدهیم. پس سیم های سرباتری را به سیم کلید راکر متصل کنید. هر دو سیم باقی مانده از سرباتری و کلید راکر را به پایه های موتور آرمیچر متصل کنید. دو قسمت یک قوطی نوشابه را برش دهید. بر روی صفحه یک دایره با پرگاری که با اندازه دهانه قوطی نوشابه باز شده است ترسیم کنید و مطابق ویدیو اشکال را ترسیم کنید. برش ها را ایجاد کنید. برای ایجاد کردن حالت پروانه ای شکل پره ها را کمی انحنا دهید. به کمک چسب موتور را به باتری متصل کنید و درون قوطی نوشابه قرار دهید. پروانه ای که ساختید را به چرخ دنده متصل کنید و در نهایت چرخ دنده را به شفت موتور متصل کنید. انتهای بطری که برای ساخت پروانه از آن استفاده کردید را برش دهید. آن را بر روی یک توری بچسبانید. اضافه ها را برش دهید و به قسمت انتهایی کاردستی جاروبرقی متصل کنید. برای ساخت دسته جاروبرقی از چوب و دیگر وسایل در دسترستان استفاده کنید. برای زیبایی ظاهری میتوانید از همان نوار چسبی که دور تا دور خرطوم پوشاندید. دور دسته هم این کار را انجام دهید. و به بدنه آن را متصل کنید.

 


ویدیو ساخت کاردستی جاروبرقی


 


نحوه ی اتصالات کاردستی جاروبرقی


برای درک بهتر اتصالات کاردستی جاروبرقی با قوطی نوشابه در این مرحله به همراه تصاویر قدم به قدم مراحل را بررسی میکنیم. ابتدا یک حلقه پلاستیکی به اندازه قطر قوطی نوشابه بر روی توری قرار میدهیم. اضافه ها را برش میزنیم.

مراحل ساخت کاردستی جاروبرقی با قوطی نوشابه - دیجی اسپارک

 

حلقه توری را به عنوان کیسه زباله کاردستی جاروبرقی با قوطی نوشابه درون قوطی قرار دهید. به خوبی با پسب در محل خود بچسبانید.

اتصال توری در داخل قوطی نوشابه برای ساخت کاردستی جاروبرقی - دیجی اسپارک

 

با استفاده از یک قوطی آبمیوه میتوانید محل خرطومی کردستی جارو برقی را آماده کنید. دهانه قوطی را بر روی جعبه آبمیوه قرار دهید آن را اندازه گیری کنید و برش بزنید.

ساخت لوله جاروبرقی با قوطی آبمیوه - دیجی اسپارک

 

برای قرار گیری محل کلید راکر، روی بدنه به اندازه کلید راکز آن را اندازه گیری و برش بزنید. اتصالات سر باتری و موتور و کلید راکر را به وسیله سیم افشان انجام دهید.

اتصالات الکترونیکی کاردستی جاروبرقی با قوطی نوشابه - دیجی اسپارک

 

در این مرحله پروانه های کاردستی جارو برقی را با استفاده از بدنه ی قوطی، با پرگار دابره ای ترسیم کنید و خطوط را برش دهید. پس از آن با انحنایی که به هر قسمت میدهید به یک پروانه تبدیل میشود.

ساخت پروانه در کاردستی جاروبرقی با قوطی نوشابه - دیجی اسپارک

 

پروانه را به یک چرخ دنده متصل کنید. چرخ دنده را به شفت موتور وصل کنید.

محل قرار گیری پروانه در کاردستی جاروبرقی با قوطی نوشابه - دیجی اسپارک

 

انتهای قوطی دیگری را از بدنه جدا کنید و بر روی یک تور متصل کنید. سپس آن را به قسمت ورودی که پروانه قرار دارد متصل کنید.

اتصال بخش انتهایی کاردستی جاروبرقی با قوطی نوشابه - دیجی اسپارک

 

در سمت دیگر قسمت خرطومی قرار میگیرد. همانند تصویر، قسمت ورودی را برش بزنید و آن را متصل کنید.

بخش مکش در کاردستی جاروبرقی با قوطی نوشابه - دیجی اسپارک

 

در نهایت برای دسته کاردستی جاروبرقی با استفاده از وسایل در دسترستان از جمله وسایل پلاستیکی، چوب آبسلانگ و … میتوانید یک دسته ذوزنقه ای شکل بسازید و به بدنه متصل کنید

نهایی سازی کاردستی جاروبرقی با قوطی نوشابه - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی جاروبرقی با قوطی نوشابه داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۰ دیدگاه