سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی توربین بادی با موتور DC و کارتن مقوایی

create-diy-wind-turbine-with-corrugated-paper-sheet-and-dc-motor-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

ایران کشوری است که دارای پدیده های طبیعی و غیر طبیعی متنوع گوناگون بوده و هریک از آنان به شیوه‌ی خاص خود در اذهان آدمی به یاد می‌مانند. اگر به استان گیلان در شمال ایران سفر کرده باشید، به احتمال زیاد از شهر منجیل، شهر باد های سرگردان نیز عبور کرده اید. توربین های غول پیکیری که بر فراز منجیل قرار گرفته اند، تصویری در ذهن بر جای می‌گذارند که به آسانی از یاد نخواهد رفت. از باد منجیل در سفرنامه‌های بسیاری یاد شده است. بادی که در شهر منجیل می‌وزد از مهم ترین عوامل معروفیت آن بوده و منبع تامین انرژی استان گیلان به شمار می‌آید. در واقع کار توربین تبدیل نیروی باد به نیروی الکتریسیته است. در این قسمت از آموزش های دیجی اسپارک به ساخت یکی از خانه های منجیل میپردازیم. خانه ای با سقف شیروانی که روشنایی آن از حرکت بادهاست. در ادامه ساخت کاردستی توربین بادی با وسایل الکترونیکی و کارتن مقوایی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی توربین


مثل همیشه لوازم مورد نیاز ساخت این کاردستی از دو قسمت بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است. لوازم بازیافتی شامل مقوا،کاغذ،نی..است.لیست وسایل الکترونیکی به شرح زیر می باشد‌. با کلیک بر روی هر گزینه به صفحه ی محصول منتقل شده و در صورت نیاز میتوانید از سایت دانشجوکیت تهیه کنید‌.

 


دستور العمل ساخت کاردستی توربین


در مرحله‌ی اول به چهاردایره مقوایی با قطر ۳ سانتی متر نیاز داریم. سپس در نقطه ی مرکزی هر‌ یک از دایره ها حفره ای ایجاد می‌کنیم. حال این چهار دایره را دقیقا منطبق بر هم به روی یکدیگر میچسبانیم. حال کاغذ گرافت را به صورت نوار باریکی برش می‌دهیم و دور تا دور محیط دایره های به هم چسبیده ، میچسبانیم. همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید مقوای ضخیم دیگری را به شکل مستطیلی شکل به عرض ۲.۵ سانتی متر و طول ۸ سانتی متر برش می‌دهیم. سپس یک سمت آن را به صورت هلالی برش میدهیم و سمت دیگر آن را با حذف گوشه ها تقریبا گرد میکنیم و از وسط تا می‌کنیم تا خط تا ایجاد شود. حال از سمت هلالی آن به دایره های برش داده شده درست مانند تصویر متصل می‌کنیم. دقیقا ۳ عدد دیگر از از این مستطیل را ساخته و به چهار طرف دایره درست مانند تصور، متصل میکنیم. به این ترتیب پروانه ی توربین آماده است.


در این مرحله کاغذ گرافت در به صورت مسطیل در ابعاد cm 30×۱۲ برش می دهیم. سپس به دور لوله ی چسب حرارتی می پیچانیم. البته به جای چسب میتوانید از شیرازه یا نی ضخیم یا هر چیز گرد محکم دیگر استفاده کنید و بعد از چسباندن لوله ی چسب را از داخل استوانه خارج کنید. در این قسمت موتور سشوار را روی تکه کاغذ ضخیم مربعی شکل میچسبانیم سپس با تکه مقوای دیگری درست مانند تصویر سطح آن را کاور می‌کنیم. هم اکنون پروانه ی ساخته شده در مرحله‌ی قبل را به شفت موتور سشوار متصل می‌کنیم و در نهایت آن را به پایه ی استوانه ای شکل ساخته شده متصل می‌کنیم. برای استقامت توربین نیاز به یک پایه ی نگهدارنده داریم. به این منظور به یک مقوای خیلی ضخیم یا تکه چوب نیاز داریم. در قسمت مرکزی آن حفره ای را برش می‌دهیم و سپس پایه ی توربین را درون آن می‌چسبانیم. 


برای ساخت خانه بصورت کاردستی مقوا را برش داده پنجره ای برای خانه تعبیه می‌کنیم. طبق سلیقه ی خودتان میتوانید مقوا را رنگ آمیزی کنید. برای ساخت پنجره ی خانه میتوانید از تلق یا کاغذ روغنی نازک استفاده کنید تا عبور نور از آن به راحتی میسر باشد. ابعاد وجود خانه در ویدیو مشخص شده است. طول خانه برابر با ۸cmو طول شیروانی آن ۶cm است. همچنین عرض آن برابر است تا ۱۲cm. وجوه مختلف خانه را همانند ویدیو به یکدیگر به وسیله‌ی چسب حرارتی میچسبانیم. برای هر قسمت نیز میتوانید پنجره ی جداگانه طراحی کنید. برای چراغ خانه از ال ای دی زرد استفاده می‌کنید‌. برای اتصال قسمت های مختلف کاردستی از سیم افشان استفاده می‌کنیم و آن را نیز به پایه های ال ای دی متصل میکنیم. سپس ال ای دی را به بدنه ی داخلی خانه با چسب کاغذی می‌چسبانیم. برای اینکه خانه شکیل تر باشید برای سقف آن از قسمتی از مقوا که داری برجستگی و فرورفتگی است استفاده می‌کنیم. سیم های خروجی از ال ای دی را از شکاف های بین سقف و دیوار خانه عبور می‌دهیم. خانه ی ساخته شده را روی مقوای بزرگ تر به عنوان سطح زیرین کاردستی می چسبانیم.


برای صفحه ی نگهدارنده‌ی کاردستی از صفحه ی چوبی استفاده می کنیم و اجزا مختلف کاردرستی را روی آن میچسبانیم. توربین و خانه را درست مانند ویدیو روی صفحه ی کاردستی میچسبانیم. در این قسمت سیم های خروجی از ال ای دی را به موتور دی سی متصل میکنیم. حال کاردستی را در مکانی قرار دهید که در جریان باد طبیعی یا مصنوعی باشد. با چرخش پره های توربین و حرکت موتور DC نیروی الکتریسیته از طریق سیم به ال ای دی انتقال پیدا کرده و باعث روشن شدن آن می شود.

 


ویدیو آموزش ساخت توربین بادی


 


نحوه ی اتصالات کاردستی توربین بادی


پس از اینکه مقوا را به چهار دایره با ۳ سانتی متر برش دادیم به یکدیگر میچسبانیم و بعد سطح بیرونی آن را با نوار باریک کاغذ گرافت می پوشانیم.

برش پره های مقوایی توربین در کاردستی توربین بادی - دیجی اسپارک

 

در این قسمت کاغذ را به صورت مستطیل هارا به ابعاد ذکر شده برش می دهیم و یک سمت را به صورت نیم دایره برش می دهیم، سپس به دایره های ساخته شده در مراحل قبل متصل می کنیم. به این صورت پروانه ی توربین ساخته می شود.

آماده سازی بخش متحرک کاردستی توربین بادی - دیجی اسپارک

 

برای ساخت قسمت پایه ی توربین از لوله چسب حرارتی یا جسمی همانند آن استفاده کرده و کاغذ گرافت را به دور آن میپیچییم. بعد از چسب زدن لوله ی چسب حرارتی را از آن خارج می کنیم.

ساخت شافت اصلی کاردستی توربین بادی با مقوا - دیجی اسپارک

 

موتور دی سی را روی تکه مقوای مربعی شکل می چسبانیم سپس با مقوای ضخیم برش داده ی دیگر روی سطح موتور دی سی همانند تصویر زیر را کاور می کنیم.

ساخت بدنه کاردستی توربین بادی با مقوا - دیجی اسپارک

 

در این مرحله برای ساخت کاردستی توربین بادی قسمت اصلی توربین پروانه ی ساخته شده را به شفت موتور دی سی متصل می کنیم.

نصب پره های توربین به شافت موتور آرمیچر DC - دیجی اسپارک

 

در این مرحله پایه ی توربین را درست مانند تصویر زیر به قسمت مشخص شده پروانه متصل می کنیم.برای ارتباط بین اجزای مختلف کاردستی و همچنین انتقال نیروی خروجی از توربین به ال ای دی سیم افشان را به موتور دی سی لحیم می کنیم.

نصب پایه کاردستی توربین بادی با مقوا - دیجی اسپارک

 

برای ساخت خانه ی نشان داده شده در ویدیوی آموزشی از مقوا استفاده می کنیم. مقوا را به ابعاد مشخص شده روی تصویر برش می دهیم و به یکدیگر میچسبانیم. شما می توانید طبق سلیقه ی خود مقواها را نیز رنگ آمیزی کنید.

ابعاد برش خورده مقوا در ساخت کاردستی توربین بادی - دیجی اسپارک

 

در این قسمت بعد از این که سیم افشان را به پایه های ال ای دی متصل کردید،درست مانند تصویر زیر ال ای دی را با چسب کاغذی به بدنه ی داخلی خانه ی مقوایی می چسبانیم.

نصب ال ای دی در فرایند ساخت کاردستی توربین بادی - دیجی اسپارک

 

در مرحله ی آخر سیم های خروجی از موتور دی سی را به سیم های خروجی از ال ای دی متصل میکنیم تا نیروی به وجود آمده از طریق چرخیدن پره ها به داخل خانه انتقال پیدا کند. در این مرحله کاردستی توربین بادی ما آماده شده است.

اتصال سیم مونور آرمیچر در کاردستی توربین بادی - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت کاردستی توربین بادی داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۳ دیدگاه