سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی قایق ملخی با بطری و موتور آرمیچر DC

create-fan-boat-with-plastic-bottle-and-dc-motor-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

انواع بطری های پلاستیکی در تمامی منازل یافت میشود. از جمله بطری های نوشابه، بطری های آب معدنی، بطری های شیر و … همگی در دسته‌ی وسایل بازیافتی قرار دارند.در تلاش هستیم با این وسایل بازیافتی خلاقیت را پرورش دهیم و یک کاردستی بسازیم. همانطور که در آموزش های پیشین اشاره کردیم بطری های پلاستیکی بخشی جدا نشدنی از زندگی ما هستند. به همراه وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی که دسترسی به آن ها بسیار آسان است اقدام به ساخت یک قایق ملخی با موتور آرمیچر به کمک بطری نوشابه کرده ایم. در این آموزش مدل دیگری از خلاقیت با بطری را قدم به قدم با هم بررسی میکنیم. در ادامه ساخت کاردستی قایق ملخی با وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی قایق ملخی


ابزار مورد نیاز ساخت این ربات از دو بخش بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است. وسایل بازیافتی شامل کارتن مقوایی و بطری نوشابه است. لیست وسایل الکترونیکی در فهرست زیر قرار گرفته است. با کلیک بر روی هر کدام مستقیما به صفحه ی کالا رفته و در صورت نیاز می‌توانید تهیه کنید.

باتری

کلید راکر

سیم افشان

سرباتری

 


دستور العمل ساخت کاردستی قایق ملخی


در سلسله آموزش های ساخت کاردستی های ساده و سریع، ساخت کاردستی قایق ملخی با بطری را بررسی میکنیم. سایز بطری کاملا به سلیقه خودتان بستگی دارد. در این آموزش از بطری سایز کوچک استفاده میکنیم. دو بطری را در کنار یکدیگر قرار دهید. سطح بالایی بطری ها را به چسب آغشته کنید. یک برش مستطیلی بر روی کارتن مقوایی بزنید و بر روی بطری بچسبانید.
موتور آرمیچر را به انتهای بطری به صورتیکه که شفت موتور به سمت بیرون باشد متصل کنید. برای کنترل سرعت و عملکرد بهتر یک خازن عدسی به پایه های موتور متصل کنید. در ادامه پروانه را به شفت موتور آرمیچر متصل کنید. برای برق رسانی به موتور از باتری کتابی استفاده میکنیم. سپس به یکی از پایه های موتور یکی از سیم های سیم افشان را لحیم کنید و دیگر سیم را به پایه کلید راکر که توقف و حرکت ربات را کنترل میکند متصل کنید. از یک سیم افشان کوچک دیگر استفاده کنید و آن را به پایه های موتور و کلید راکر لحیم کنید. در آخر سر باتری را به باتری متصل کنید. کاردستی قایق ملخی آماده شد.

 


ویدیو ساخت کاردستی قایق ملخی


 


نحوه اتصالات کاردستی قایق ملخی


در این بخش تمامی اتصالات را بررسی میکنیم. ساخت و اتصال این کاردستی بسیار ساده است. ابتدا دو بطری را در کنار یکدیگر قرار دهید. سطح بالایی بطری ها را به چسب آغشته کنید. یک برش مستطیلی بر روی کارتن مقوایی بزنید و بر روی بطری بچسبانید.

کاردستی قایق ملخی با بطری نوشابه - دیجی اسپارک

 

ابتدا به پایه های موتور آرمیچر یک خازن عدسی برای افرایش قئرت و سرعت موتور متصل کنید. موتور را به انتهای بطری به صورتیکه که شفت موتور به سمت بیرون باشد متصل کنید.

اتصال موتور آرمیچر در کاردستی قایق ملخی - دیجی اسپارک

 

در ادامه پروانه را به شفت موتور متصل کنید.

اتصال ملخ پلاستیکی به موتور آرمیچر در کاردستی قایق ملخی - دیجی اسپارک

 

سپس به یکی از پایه های موتور یکی از سیم های سیم افشان را لحیم کنید و دیگر سیم را به پایه کلید راکر که توقف و حرکت ربات را کنترل میکند متصل کنید. از یک سیم افشان کوچک دیگر استفاده کنید و آن را به پایه های موتور و کلید راکر لحیم کنید.

اتصال کلید راکر در کاردستی قایق ملخی - دیجی اسپارک

 

باتری را به سرباتری متصل کنید. کلید راکر را در محل مشخص شده قرار دهید.

نهایی سازی کاردستی قایق ملخی با بطری نوشابه - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی قایق ملخی داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۴ دیدگاه