سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی چوب بستنی چهار چرخ با موتور آرمیچر DC

create-four-wheel-diy-car-ice-cream-stick-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

پیش از این در آموزش های قبلی انواع ماشین های الکترونیکی ساده با وسایل بازیافتی با شما به اشتراک گذاشته شده است. انرژی مورد نیاز حرکت این ماشین ها معمولا نیروی باتری است. بعضی از کاردستی ها با وجود ظاهر ساده و کوچک انرژی فوق العاده ای منتقل میکنند. کاردستی ماشین چهار چرخ ملخی از همین دسته کاردستی است. با فرزندانتان در بازی های گروهی یا تنهایی میتوانید در اوقات فراغتتان کاردستی های جالبی بسازید. در این آموزش مدل دیگری از خلاقیت ساخت کاردستی را قدم به قدم با هم بررسی میکنیم. در ادامه ساخت کاردستی چوب بستنی چهار چرخ با وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی چوب بستنی


ابزار مورد نیاز ساخت این کاردستی چوب بستنی از دو بخش بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است. وسایل بازیافتی شامل کارتن مقوایی و چوب کباب تابه ای است. لیست وسایل الکترونیکی در فهرست زیر قرار گرفته است. با کلیک بر روی هر کدام مستقیما به صفحه ی کالا رفته و در صورت نیاز می‌توانید تهیه کنید.

 


دستور العمل ساخت کاردستی چوب بستنی


در اولین اقدام برای ساخت کاردستی چهارچرخ ملخی اتصالات را برقرار میکنیم. با یک سیم افشان ارتباط بین پایه های کلید راکر، موتور و سرباتری را با لحیم کاری انجام میدهیم. در ادامه برای اضافه کردن چرخ ها به کاردستی چهارچرخ ملخی از یک محور فلزی یا چوب کباب تابه ای و نی استفاده کنید. محور را از نی عبور دهید و در دو سمت، چرخ ها را متصل کنید. دو عدد چوب آبسلانگ در اختیار داشته باشید. به کمک چوب ها چرخ ها را به یکدیگر متصل کنید. کلید راکر را بر روی باتری متصل کنید و باتری را در مرکز بدنه کاردستی متصل کنید. در همان راستا در یک سمت موتور آرمیچر DC را متصل کنید. پروانه را به شفت موتور متصل کنید. در سمت مقابل باتری دیگری قرار دهید و به شفت آن یک پولی متصل کنید. یک کش بعنوان تسمه به دور نحور چرخ و پولیِ متصل به شفت فرار دهید. با اتصال سر باتری به باتری ارتباط کامل میشود. یک باتری دیگر به صورت عمودی بر روی باتری خوابیده متصل کنید. با کلید راکر حرکت کاردستی چهارچرخ ملخی را کنترل کنید.

 


ویدیو ساخت کاردستی چوب بستنی


 


نحوه اتصالات کاردستی چوب بستنی


در این بخش تمامی اتصالات را بررسی میکنیم. ساخت و اتصال این کاردستی بسیار ساده است. ابتدا یکی از سیم های سرباتری را به پایه کلید راکر لحیم کنید. یک سیم افشان به پایه ی دیگر کلید راکر و پایه ی موتور آرمیچر متصل کنید.

کاردستی چوب بستنی چهار چرخ - دیجی اسپارک

 

در ادامه برای اتصال چرخ های کاردستی یک محور فلزی یا درصورت عدم دسترسی به محور فلزی از چوب کباب تابه ای استفاده کنید و پس از عبور محور از نی چرخ ها را متصل کنید.

اتصال نی نوشابه در کاردستی چوب بستنی چهار چرخ - دیجی اسپارک

 

پس از تکمیل دو چرخ با استفاده از چوب بستنی یا چوب آبسلانگ چرخ ها را بهم متصل کنید. نکته مهم این است که قبل از اتصال دومین چرخ، برای چرخ های عقب یک کش پول بعنوان تسمه در محور قرار دهید.

اتصال چوب بستنی به نی نوشابه های در کاردستی چهار چرخ - دیجی اسپارک

 

یک چوب کوچک همانند تصویر برش دهید و بر روی محور بچسبانید. موتور را بر روی آن قرار دهید و باتری را در مرکز متصل کنید.

اتصال موتور آرمیچر در کاردستی چوب بستنی چهار چرخ - دیجی اسپارک

 

پروانه را به شفت موتور متصل کنید و پس از اتصال سرباتری به باتری اتصالات را تکمیل کنید.

اتصال ملخ به موتور آرمیچر کاردستی چوب بستنی - دیجی اسپارک

 

برای دومین موتوری که در سمت دیگر کاردستی قرار میگیرد بایستی به یک پایه سیم افشان و به پایه دیگر یک سیم از سرباتری لحیم کنید. یک پولی به شفت موتور متصل کنید.

اتصال سیم به موتور آرمیچر کاردستی چوب بستنی - دیجی اسپارک

 

در نهایت یک باتری دیگر به صورت عمودی بر روی باتری خوابیده متصل کنید. تسمه را به دور پولی قرار دهید و با کلید راکر حرکت کاردستی چهارچرخ ملخی را کنترل کنید.

نهایی سازی کاردستی چوب بستنی چهار چرخ - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی چهار چرخ داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۰ دیدگاه