سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی قایق جتی پروانه ای با بطری نوشابه و موتور آرمیچر

create-jet-boat-with-plastic-bottle-and-dc-motor-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

انواع بطری های پلاستیکی در تمامی منازل یافت میشود. از جمله بطری های نوشابه، بطری های آب معدنی، بطری های شیر و … همگی در دسته‌ی وسایل بازیافتی قرار دارند.در تلاش هستیم با این وسایل بازیافتی خلاقیت را پرورش دهیم و یک کاردستی بسازیم. همانطور که در آموزش های پیشین اشاره کردیم بطری های پلاستیکی بخشی جدا نشدنی از زندگی ما هستند. به همراه وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی که دسترسی به آن ها بسیار آسان است اقدام به ساخت یک قایق جتی کرده ایم. در این آموزش مدل دیگری از خلاقیت با بطری را قدم به قدم با هم بررسی میکنیم.در ادامه ساخت کاردستی قایق جتی با وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی قایق جتی پروانه ای


ابزار مورد نیاز ساخت این ربات از دو بخش بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است. وسایل بازیافتی شامل بطری نوشابه یا آب معدنی و نی است. لیست وسایل الکترونیکی در فهرست زیر قرار گرفته است. با کلیک بر روی هر کدام مستقیما به صفحه ی کالا رفته و در صورت نیاز می‌توانید تهیه کنید.

سیم چامپر


دستور العمل ساخت کاردستی قایق جتی


در قدم اول مطابق ویدیو یک برش با قیچی مستطیلی به بدنه بطری بزنید و آن را جدا کنید. به پایه های موتور آرمیچرDC دو سیم افشان متصل کنید. همچنین برای سرعت بیشتر و عملکرد بهتر یک خازن عدسی به پایه های موتور متصل کنید. در ادامه یک نی آبمیوه به شفت موتور متصل کنید. پروانه را به نی آبمیوه متصل کنید. محل اتصال را به خوبی به چسب آغشته کنید. برای قطع و وصل کردن حرکت کاردستی قایق جتی پروانه ای از کلید کشویی استفاده میکنیم. دو سیم افشان به پایه های کلید متصل کنید. سپس باتری لیتیوم یون را در جاباتری قرار دهید و ارتباط بین جاباتری و کلید کشویی و موتور را با سیم افشان ها متصل کنید. محل اتصال را به خوبی با چسب برق محکم کنید. جاباتری و سیم های اتصالات را درون بطری قرار دهید تا از خیس شدن در امان باشند. کلید راکر را در محل مناسب متصل کنید و موتور آرمیچر را به قسمت انتهایی بطری به حالتی که پروانه در آب قرار گیرد متصل کنید. در نهایت برای حرکت بهتر کاردستی قایق جتی پروانه ای یک برش از بطری را به قسمت زیرین آن متصل کنید.

 


ویدیو ساخت کاردستی قایق جتی


 


نحوه اتصالات کاردستی قایق جتی


در این بخش تمامی اتصالات در روند ساخت کاردستی قایق جتی را بررسی می‌کنیم. بطری پلاستیکی آب معدنی و یا بطری نوشابه را مشابه تصویر زیر برش بزنید.

برش بطری نوشابه برای ساخت کاردستی قایق جتی - دیجی اسپارک

 

به اتصالات در این مرحله توجه داشته باشید تا در نهایت خروجی درستی از حرکت کاردستی حاصل شود. یک خازن به پایه های موتور برای سرعت بیشتر و عملکرد بهتر متصل کنید سپس دو سیم افشان به پایه های موتور متصل کنید. یک نی آبمیوه به شفت موتور متصل کنید و در ادامه پروانه را به نی متصل کنید.

اتصالات پروانه به آرمیچر در ساخت کاردستی قایق جتی - دیجی اسپارک

 

باتری را در جاباتری قرار دهید. به پایه های کلید کشویی دو سیم افشان متصل کنید. و در نهایت برای اتمامم کار اتصالات، ارتیاط بین جاباتری و کلید و موتور آرمیچر را با متصل کردن سیم ها برقرار کنید.

اتصال باتری و موتور آرمیچر در ساخت کاردستی قایق جتی - دیجی اسپارک

 

موتور را در قسمت انتهایی موتور به حالتی که پروانه در آب قرار گیرد متصل کنید. جاباتری و سیم های اتصالات را برای جلوگیری از خیس شدن درون بطری متصل کنید. و کلید راکر را مطابق تصویر در جای متاسب قرار دهید.

اتصالات نهایی ساخت کاردستی قایق جتی با بطری نوشابه - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی قایق جتی داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۸ دیدگاه