سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی قطار حمل بار با قوطی کبریت و نی نوشابه

create-locomotive-train-with-matches-box-and-dc-motor-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

آماده یک سفر هیجان انگیز با قطار رویایی هستید؟ قرار است با جمعی از دوستان، به یک سفر سرگرم کننده برویم. برای تکمیل کوله ی سفر نیاز به تعدادی وسایل ساده، میزانی دقت، هوش و حواسی جمع و تعدادی قوطی کبریت از کابینت مادرمان داریم تا آماده سفر شویم. شما میتوانید کاردستی قطار حمل بار را در منزل با کمک دیگر اعضای خانواده یا تنهایی بسازید و یا با جمعی از دوستانتان مدتی سرگرم ساخت یک کاردستی خیلی جذاب باشید. برای اجرای قدم به قدم ساخت کاردستی در ادامه با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی قطار


ابزار مورد نیاز ساخت این کاردستی از دو بخش بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است. وسایل بازیافتی شامل قوطی کبریت، چوب بستنی و نی نوشابه است. کالاهای مورد نیاز الکترونیکی جهت ساخت این کاردستی در فهرست زیر قرار گرفته است. با کلیک بر روی هر کدام مستقیما به صفحه ی کالا متصل میشوید و در صورت نیاز می‌توانید آن را تهیه کنید.

باتری

موتور کورلس

کلید کشویی

سیم افشان

سرباتری

پولی

 


دستور العمل ساخت کاردستی قطار


در ابتدا بخش اتصالات را انجام میدهیم. یک سیم افشان به پایه های موتور کورلس لحیم کنید. یک سر باتری به باتری کتابی متصل کنید. و در اخر به دو پایه ی کلید کشویی سیم ها را لحیم کنید. برای ارتباط کامل به صورت مثلثی هر سه را در کنار یکدیگر قرار دهید و سیم ها را لحیم کنید. در آموزش های ساخته شده با قوطی کبریت، تمامی قوطی ها بدون کبریت باشد. هر قوطی را از سمت کشویی به هم بچسبانید. یکی از قوطی ها را با پنس یا سوزن به اندازه شفت موتور حفره ای ایجاد کنید. باتری و موتور کورلس را به همراه اتصالات درون قوطی قرار دهید. کلید کشویی را بیرون از قوطی قرار دهید. مطابق ویدیو یک مکعب مثلثی در سمت دیگر متصل کنید. بر روی دو قوطی دیگر دو حفره مستطیلی ایجاد کنید. هردو را به هم متصل کنید. یک مکعب مثلثی شکل دیگر بر روی آن متصل کنید. این اتاقک های کوچک را بر روی قسمت زیرین بدنه ی کاردستی قطار حمل بار متصل کنید. چرخ دنده را به شفت موتور متصل کنید. برای اتصال چرخ ها به بدنه بایستی یک نی به اندازه محوری که دو چرخ به آن متصل است برش دهید. محور را عبور دهید و آن را متصل کنید. با این کار چرخش چرش و محور به خوبی انجام میشود. با فاصله های نزدیک بهم سه محور و چرخ دیگر را به همین ترتیب اضافه کنید. تا به اینجا لوکوموتیو کامل شد. در ادامه برای ساخت واگن ها بایستی دو عدد قوطی کبریت را بهم متصل کنید و دو چرخ کوچک ابتدا و انتهای آن متصل کنید. به تعداد دلخواه تان میتوانید به همین روش واگن های قطار را بسازید. برای وصل کردن واگن ها به یکدیگر از چوب بستنی استفاده کنید. به اندازه واگن های مد نظرتان برای هر واگن دو چوب بستنی یک سانتی میرب برش دهید. از یک سمت برشی از چوب بستنی با حفره ای که ایجاد کرده اید متصل کنید. از سمت دیکر چوب بستنی که یک چوب کباب تابه ای که برای قرار گیری در حفره ی واگن جلویی قرار دارد متصل کنید. به این ترتیب کاردستی قطار حمل بار شما ساخته شد.

 


ویدیو کاردستی قطار با قوطی کبریت


 


نحوه اتصالات کاردستی قطار


اتصالاتی که در تصویر مشاهده میکنید. کل اتصالاتی است که بایستی در کاردستی قطار حمل بار انجام شود. ابتدا سرباتری را به باتری متصل کنید. سیم افشان ها را به پایه های باتری و کلید کشویی لحیم کنید. سپس تمامی سیم ها را مطابق تصویر به یکدیگر لحیم کنید.

وسایل الکترونیکی ساخت کاردستی قطار حمل بار با موتور DC - دیجی اسپارک

 

دو قوطی کبریت را بصورت خطی به هم بچسبانید. راس آن یک مکعب مثلثی شکل قرار دهید.

اتصالات قوطی کبریت در ساخت کاردستی قطار حمل بار - دیجی اسپارک

 

در ادامه دو قوطی کبریت در اختیار داشته باشید. دو برش مستطیلی در دو سمت قوطی ها برای ساخت پنحره ایجاد کنید و هر دو را بهم به عنوان اتاق لوکوموتبو بهم متصل کنید. و بر روی سر آن یک مکعب مثلثی قرار دهید.

ساخت لوکوموتیو با قوطی کبریت در کاردستی قطار حمل بار - دیجی اسپارک

 

اتاقک لوکوموتیو را بر روی قسمت زیرین کاردستی قطار حمل بار متصل کنید. برای ساخت قسمت جلویی لوکوموتیو میتوانید از قوطی نوشابه استفاده کنید. دور تا دور آن را میتوانید از مقوای قوطی کبریت پوشش دهید.

قسمت های لوکوموتیو با قوطی کبریت در کاردستی قطار حمل بار - دیجی اسپارک

 

در این مرحله پولی را به شفت موتور متصل کنید. چهار نی را به اندازه محور چرخ ها برش دهید. هر دو سر محور ها چرخ ها را قرار دهید و به قسمت زیرین لوکوموتیو متصل کنید.

اتصال چرخ های لوکوموتیو با قوطی کبریت در کاردستی قطار حمل بار - دیجی اسپارک

 

نوبت به ساخت واگن ها رسید. مظابق تصویر دو قوطی کبریت را به یکدیگر متصل کنید. و به روش قبل چرخ ها به قسمت زیرین واگن ها متصل کنید.

ساخت واگن با قوطی کبریت در کاردستی قطار حمل بار - دیجی اسپارک

 

برای اتصال واگن ها از چوب بستنی استفاده میکنیم. ابتدا دو چوب بستنی یک سانتی متری برش دهید. یکی از آن ها را حفره ای ایجاد  کنید. چوب دیگر را یک چوب جوجه چینی بر روی آن قرار دهید. با قفل شدن این دو چوب به یکدیگر اتصال واگن ها انجام میشود.

اتصالات بین واگن‌ها با چوب آبسلانگ در کاردستی قطار حمل بار - دیجی اسپارک

 

در آخر پس از اتصال چوب ها به بدنه واگن ها، آن را هم یکدیگز متصل کنید. کاردستی قطار حمل بار آماده شد.

نهایی سازی کاردستی قطار حمل بار با قوطی کبریت - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی قطار داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۴ دیدگاه