سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی قایق برقی دو موتوره با یونولیت و پروانه پلاستیکی

create-small-boat-with-ionolyte-and-dc-motor-plastic-fan-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

قایق های کاردستی انواع متفاوتی دارند. در آموزش های قبلی قایق موتوری و قایق بادی اشاره کردیم. در این آموزش قصد داریم با شما کاردستی دو قایق برقی دو موتور را به اشتراک بگذاریم. یکی از فواید کاردستی افزایش روحیه گروهی و همکاری فرزندان شما می شود. آن ها میتوانند کاردستی ها را به صورت گروهی با همکلاسی هایشان یا به کمک شما بسازند. همین رفتار باعث تقویت روحیه ی جمعی کودک و دور شدن او از فرد گرایی می شود. در جوامع امروزی تقویقت روحه جمعی بسیار حائز اهمیت است. به نحوی میتوان اذعان داشت که پیشرفت یک جامعه در گرو روحیه همکاری و جمعی افراد تشکیل دهنده ی آن جامعه است. در ادامه ساخت قایق برقی دو موتوره با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت قایق برقی دو موتوره


برای ساخت این کاردستی جذاب به لوازم ساده ی الکترونیکی و همچنین وسایل بازیافتی نیاز داریم. وسایل بازیافتی شامل یونولیت، مقوا، تکه های چوب و‌‌‌…است. لیست وسایل الکترونیکی آن به شرح زیر می‌باشد:

 


دستورالعمل ساخت کاردستی قایق برقی دو موتوره


در مرحله ی اول نیاز به یونولیت ضخیم داریم به صورتی که ارتفاع آن در حدود ۳٫۵ سانتی متر باشد. یونولیت را در ابعاد مربع ۱۲*۱۲ سانتی متر برش میدهیم. سپس مطابق ویدیو حالت گنبدی شکلی را روی آن رسم کرده و سپس آن را برش می‌دهیم. در ویدیو از سنباده برقی ب ای برش استفاده شده است‌. شما میتوانید از کاتر برای این کار استفاده کنید و سپس با کاغذ سنباده سطح را صاف کنید. در حین استفاده از کاتر حتما نکات ایمنی را رعایت کنید تا از آسیب به دستتان جلوگیری شود. برای ایجاد عمق در قایق باید سطح یونولیت را گود کنیم. برای این کار از سنباده استفاده کنید.

سنباده ی برقی استفاده شده در این کاردستی روش ساخت بسیار آسانی دارد. با چسباندن کاغذ سنباده به در بطری نوشابه و اتصال آن به شفت موتور دی سی سنباده ی برقی ساخته می‌شود. به قایقمان حدود ۱ سانتی متر عمق می‌دهیم. حال پروانه های ساخت ربات را به شفت هر دو آرمیچر متصل میکنیم‌‌‌. سپس آن ها را به قسمت مشخص شده روی قایق نصب میکنیم‌. نیروی مورد نیاز حرکت قایق را از باتری کتابی ۹ ولت تامین میکنیم. باطری را به قسمت مشخص شده روی قایق میچسبانیم. در این مرحله کلید روشن خاموش قایق را روی باطری کتابی می‌چسبانیم. از سیم افشان برای برقراری ارتباط بین آرمیچر ها و باتری استفاده می‌کنیم. برای فرمان دهی به قایق از مفتول فلزی استفاده می‌کنیم. قسمت بالایی آن را خمیده می‌کنیم. سپس مقوای را برش داده و به مفتول متصل می‌کنیم. سپس قسمت بالایی مفتول فلزی را نیز خمیده میکنیم‌. در نهایت به قسمت پشتی قایق متصل می‌کنیم. با روشن کردن کلید راکر و عبور جریان برق از باتری به آرمیچر پروانه ها شروع به حرکت میکنند‌. با قرار دادن قایق روی آب شروع به حرکت می کند.

 


ویدیوی آموزش ساخت کاردستی قایق برقی دو موتوره


 


نحوه اتصالات کاردستی قایق برقی دو موتوره


یونولیت را به صورت مکعبی به ارتفاع ۳٫۵ سانتی متر و ضلع ۱۲ سانتی متر را برش می دهیم. سپس طرح قایق را مطابق تصویر زیر  با ماژیک روی آن رسم می کنیم.

الگوی کاردستی قایق برقی دو موتوره با یونولیت - دیجی اسپارک

 

در این مرحله با سنباده اطراف قایق را برش می دهیم. سپس باید در قایق عمق ایجاد کنیم. برای این کار نیز از سنباده استفاده می کنیم.

برشکاری ساخت کاردستی قایق برقی دو موتوره با یونولیت - دیجی اسپارک

 

بعد از اینکه پروانه ها را به شفت آرمیچر متصل کردیم همانند تصویر زیر موتور ها را به مکان مشخص شده روی قایق می چسبانیم.

اتصال پروانه در کاردستی قایق برقی دو موتوره - دیجی اسپارک

 

از باتری کتابی در جهت منبع تغذیه کاردستی قایق برقی استفاده می کنیم. باتری کتابی را به قسمت جلویی قایق متصل می کنیم. سپس کلید راکر را روی آن میچسبانیم.

اتصال کلید راکر در ساخت کاردستی قایق برقی دو موتوره - دیجی اسپارک

 

برای ارتباط اجزا متخلف کاردستی و انتقال نیرو از سیم افشان استفاده می کنیم. به وسیله ی سیم افشان بین باتری و موتور های DC و کلید راکر ارتباط برقرار می کنیم.

اتصال سیم های افشان در ساخت کاردستی قایق برقی دو موتوره - دیجی اسپارک

 

برای ساخت دسته ی جهت دهی به قایق از مفتول فلزی استفاده می کنیم. مفتول فلزی را خمیده می کنیم و سپس قسمتی از مقوای ضخیم را مطابق تصویر زیر برش می دهیم . به آن میچسبانیم.

پدال فرمان کاردستی قایق برقی دو موتوره - دیجی اسپارک

 

بعد از ساخت دسته ی جهت دهی مطابق دستورالعمل بالا، آن را به قسمت پشتی قایق، درست بین دو موتور دی سی می چسبانیم. برای این اتصال می توانید از چسب حرارتی استفاده کنید.

روند ساخت کاردستی قایق برقی دو موتوره - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی قایق برقی دو موتوره با موتور DC داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۰ دیدگاه