سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی قایق خورشیدی با موتور کورلس یونولیت و سولار

create-small-boat-with-ionolyte-solar-cell-and-coreless-dc-motor-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

وقتی به اطراف خود نگاه می‌کنیم درصد زیادی از انرژی مورد نیاز ما از برق یا سوخت های فسیلی تامین می‌شود. هر کدام از این منابع برای تولید انرژی هزینه های زیادی دارند و به مرور باعث آسیب به محیط زیست می شوند‌. یکی از منابع نا محدود تامین انرژی ما خورشید است. خورشیدی که هر روز گرما و حرارتش را بدون هیچ هزینه ای در اختیار ما میگذارد. پنل های خورشیدی ابزاری هستند که میتوانند نور و حرارت ساطع شده از خورشید را برای ما به نیرو تبدیل کنند. استفاده از خورشید به جای سوخت های فسیلی هزینه ی کمتر و همچنین بدون هیچ آسیبی محیط زیست است. در ادامه ساخت کاردستی قایق خورشیدی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی قایق خورشیدی


برای ساخت این کاردستی به وسایل بازیافتی مثل ورقه ی دپرون، داریم. همچنین لیست ابزار الکترونیکی مورد نیاز به شرح زیر می‌باشد که با کلیک بر روزی هر گزینه به صفحه ی محصول در سایت دانشجوکیت منتقل می شوید و در صورت نیاز می توانید به راحتی آن ها را تهیه کنید


دستور العمل ساخت کاردستی قایق خورشیدی


در مرحله ی اول به ورقه ی دپرون نیاز داریم. همانطور که در تصویر مشاهده میکنید ورقه را برش می دهیم. به صورتی که پنل خورشیدی و پروانه و موتور کورلس روی آن قرار گیرند. پس از برش آن لبه ها و دو سطح آن را با کاغذ سنباده صیقل می‌دهیم. برای ساخته قسمت های مختلف قایق خورشیدی مثل باله های آن نیز از ورقه ی دپرون استفاده می‌کنیم و به اشکال نمایش داده شده در تصویر برش می‌دهیم. باله های برش داده شده را مطابق تصویر روی بدنه ی اصلی قایق خورشیدی میچسبانیم. برای شکیل شدن کاردستی میتوانید با ماژیک باله ها یا سطح قایق را رنگ آمیزی کنید.

در این قسمت پنل خورشیدی را روی سطح قایق قرار داده و پس از علامت گذاری اندازه ی آن پایه هایی را برای اتصال پنل روی سطح قایق خورشیدی میچسبانیم. بدنه ی موتور کورلس را با چسب نواری پوشش می‌دهیم. سپس آن را مطابق تصویر روی باله میچسبانیم. با استفاده از سیم افشان بین موتور کورلس و پنل خورشیدی ارتباط برقرار می‌کنیم. سپس پنل را روی پایه های طراحی شده می چسبانیم. پروانه را به شفت موتور کورلس متصل می‌کنیم. با قرار دادن قایق روی سطح آب به صورتی که نور خورشید به صورت مستقیم روی آن بتابد، نیروی تولید شده از پنل به موتور انتقال پیدا کرده و قایق شروع به حرکت می‌کند.

 


ویدیو آموزش ساخت کاردستی قایق خورشیدی


 


نحوه اتصالات کاردستی قایق خورشیدی


برای ساخت بدنه ی اصلی کاردستی از ورقه ی دپرون استفاده می کنیم. همانطور که میبنید ورقه را به اندازه ی تعییت شده علامت گذاری می کنیم و سپس برش میدهیم.

ساخت کاردستی قایق خورشیدی با یونولیت - دیجی اسپارک

 

باله های هواپیما را نیز از ورقه های دپرون می سازیم. پس از برش آن ها را به قسمت مشخص شده می چسبانیم. برای زیباتر شدن کاردستی می توانید رنگ آمیزی کنید.

نصب باله های قایق موتوری خورشیدی با یونولیت - دیجی اسپارک

 

برای اتصال پنل خورشیدی به سطح قایق پایه ای پایه طراحی میکنیم. سپس ابعاد دقیق پنل را روی سطح قایق علامت زده و پایه هارا می چسبانیم. سپس باله ی جلویی را به قسمت مشخص شده می چسبانیم.

ساخت قایق موتوری خورشیدی با سولار - دیجی اسپارک

 

در این مرحله موتور کورلس را با چسب نواری پوشش می دهیم. سپس آن را به قسمت مشخص شده روی تصویر یعنی روی باله ی قایق می چسبانیم.

نصب موتور کورلس در ساخت کاردستی قایق خورشیدی - دیجی اسپارک

 

به وسیله ی سیم افشان اتصال بین موتور کورلس و پنل خورشیدی را برقرار می کنیم تا جریان برق به راحتی انتقال پیدا کند. سپس پنل را روی پایه ها متصل می کنیم.

نصب موتور کورلس به سلول خورشیدی در ساخت کاردستی قایق خورشیدی - دیجی اسپارک

 

در مرحله ی آخر پروانه را به شفت موتور کورلس متصل می کنیم. با قرار دادن قایق زیرنور خوشید و روی سطح آب قایق شروع به حرکت می کند.

نهایی سازی کاردستی قایق خورشیدی با موتور کورلس - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی خورشیدی با موتور کورلس  داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۲ دیدگاه