سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی قایق سرعتی اسباب بازی با بطری نوشابه

create-small-boat-with-plastic-bottle-and-dc-motor-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

در این قسمت از سلسه آموزش های دیجی اسپارک با ساده ترین اقلام در دسترس در منزل شما قصد داریم کاردستی جذابی را به شما آموزش دهیم. قایق اسباب بازی علی رقم سرعت زیادی که در حرکت دارد، شیوه ساخت آن بسیار آسان بوده و شما می توانید به همراه فرزندتان در حین ساخت این کاردستی اوقات لذت بخشی را سپری کنید. در ادامه ساخت کاردستی قایق اسباب بازی سرعتی با وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


لوازم مورد نیاز ساخت کاردستی قایق اسباب بازی سرعتی


طبق معمول همیشه لوازم مورد نیاز ساخت این کاردستی از دو قسمت بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است. لوازم بازیافتی شامل بطری آب معدنی، چوب کباب تابه ای،یونولیت و ..است. لیست وسایل الکترونیکی ساخت کاردستی قایق اسباب بازی سرعتی به شرح زیر می باشد‌. با کلیک بر روی هر گزینه به صفحه ی محصول منتقل شده و در صورت نیاز میتوانید از سایت دانشجوکیت تهیه کنید.

 


دستور العمل ساخت کاردستی قایق اسباب بازی سرعتی


در مرحله اول از ساخت قایق اسباب بازی سرعتی از دو عدد بطری پلاستیکی همانند بطری آب معدنی یا نوشابه استفاده میکنیم. سپس در قسمت مشخص شده همانند ویدیو به وسیله هویه حفره ای روی بدنه بطری ها ایجاد می کنیم. در این مرحله به تکه های چوب باریک نیاز داریم تا بتوانیم بطری ها را به یکدیگر متصل کنیم. مطابق ویدیو تکه های باریک چوب را از بین حفره های هر دو بطری عبور می دهیم تا بطری ها به یکدیگر متصل شوند. سپس با چسب حرارتی این اتصال را محکم میکنیم. از تکه ای یونولیت استفاده کرده و آن را به ابعاد مناسب برش میدهیم. سپس روی چوب های بریده شده در مرحله قبل درست بین دو بطری پلاستیکی می چسبانیم. در این مرحله با استفاده از کاتر قسمت مشخص شده یونولیت را برش می دهیم. در حین استفاده از کاتر حتما نکات ایمنی را رعایت کنید یا در صورت عدم تجربه از شخصی با مهارت کمک بگیرید. آرمیچر را در قسمتی که با کاتر برش دادیم میچسبانیم. حال از باتری کتابی به عنوان منبع تغذیه قایق اساب بازی استفاده میکنیم. برای خاموش و روشن کردن قایق به کلید راکر نیاز داریم. همانطور که در ویدیو مشاهده میکنید کلید راکر را به وسیله چسب حرارتی به قسمت پشت باتری کتابی میچسبانیم. سپس با استفاده از سیم افشان بین کلید راکر و آرمیچر و سر باتری ۹ ولت ارتباط برقرار میکنیم. در نهایت سر باتری ۹ ولت را به باتری کتابی متصل میکنیم. سپس باتری را در قسمت مشخص شده میچسبانیم. برای ساخت پروانه ی قایق میتوانیم از بدنه قوطی نوشابه که فلزی هست استفاده کنید و آن را به صورت پروانه ۴ پره برش دهید یا از پروانه های ۴ پره پلاستیکی آماده در سایت دانشجو کیت استفاده کنید. مغزی خودکار را خارج کرده و آن را از قسمت مرکزی پروانه عبور میدهیم. سپس مغزی را به شفت آرمیچر متصل میکنیم. ورقه های پلاستیکی نازک را به صورت باله برش داده و در قسمت مشخص شده روی بطری های پلاستیکی میچسبانیم. همانطور که مشاهده میکنید با روشن کردن کلید راکر جریان برق از باتری کتابی شروع به حرکت کرده و به وسیله سیم افشان به آرمیچر منتقل شده و شفت آرمیچر شروع به حرکت میکند و به طبع آن پروانه ما نیز شروه به چرخش میکند. با قرار دادن قایق روی آب شاهد حرکت قایق جذاب کوچکمان هستیم.

 


ویدیوی آموزش ساخت کاردستی قایق اسباب بازی سرعتی


 


نحوه اتصالات کاردستی قایق اسباب بازی سرعتی


در قسمت مشخص شده همانند تصویر زیر به وسیله هویه حفره ای روی بدنه بطری ها ایجاد می کنیم. در این مرحله به تکه های چوب باریک نیاز داریم تا بتوانیم بطری ها را به یکدیگر متصل کنیم. مطابقتصویر زیر تکه های باریک چوب را از بین حفره های هر دو بطری عبور می دهیم تا بطری ها به یکدیگر متصل شوند.

قایق سرعتی اسباب بازی با بطری پلاستیکی نوشابه - دیجی اسپارک

 

در این مرحله با استفاده از کاتر قسمت مشخص شده یونولیت را برش می دهیم.  آرمیچر را در قسمتی که با کاتر برش دادیم میچسبانیم.

اتصال موتور آرمیچر DC در ساخت قایق سرعتی اسباب بازی - دیجی اسپارک

 

از باتری کتابی به عنوان منبع تغذیه قایق اساب بازی استفاده میکنیم. برای خاموش و روشن کردن قایق به کلید راکر نیاز داریم. همانطور که درتصویر زیر مشاهده میکنید کلید راکر را به وسیله چسب حرارتی به قسمت پشت باتری کتابی میچسبانیم. سپس با استفاده از سیم افشان بین کلید راکر و آرمیچر و سر باتری ۹ ولت ارتباط برقرار میکنیم. در نهایت سر باتری ۹ ولت را به باتری کتابی متصل میکنیم. سپس باتری را در قسمت مشخص شده میچسبانیم.

مراحل ساخت قایق سرعتی اسباب بازی با بطری پلاستیکی - دیجی اسپارک

 

مغزی خودکار را خارج کرده و آن را از قسمت مرکزی پروانه عبور میدهیم. سپس مغزی را به شفت آرمیچر متصل میکنیم. ورقه های پلاستیکی نازک را به صورت باله برش داده و در قسمت مشخص شده روی بطری های پلاستیکی میچسبانیم

اتصال پروانه در ساخت قایق سرعتی اسباب بازی به شافت موتور - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی اسباب بازی قایق سرعتی داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۲ دیدگاه