سرگرمی

آموزش کاردستی قایق موتوری مینیاتوری با موتور DC و پروانه پلاستیکی

create-small-boat-with-plastic-foam-and-dc-motor-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

برای اینکه هر وسیله نقلیه ای سریع حرکت کند بهتر است که مواد تشکیل دهنده آن از نظر وزنی سبک باشد. در این آموزش قصد داریم با یکدیگر قایق موتوری سریع مینیاتوری را قدم به قدم بسازیم. بدنه این قایق از یونولیت تشکیل شده که بسیار سبک بوده و بنابراین قایق ما فقط از باتری کتابی به عنوان نیروی محرکه میتواند انرژی لازم را برای حرکت بدست آورد.در ادامه ساخت کاردستی قایق موتوری مینیاتوری با وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی قایق موتوری مینیاتوری


طبق معمول همیشه لوازم مورد نیاز ساخت این کاردستی از دو قسمت بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است. لوازم بازیافتی شامل یونولیت، بطری آب،کش پول و ..است. لیست وسایل الکترونیکی ساخت کاردستیشارژر دستی به شرح زیر می باشد‌. با کلیک بر روی هر گزینه به صفحه ی محصول منتقل شده و در صورت نیاز میتوانید از سایت دانشجوکیت تهیه کنید.

 


دستور العمل ساخت کاردستی قایق موتوی مینیاتوری


در مرحله اول ساخت قایق یونولیت را به ابعاد مستطیل ۸ در ۲۲ سانتی متر برش میدهیم. سپس یونولیت را به شکل جلوی قایق که حالت تقریبا گنبدی شکل دارد میتراشیم. از این سازه ۲ عدد نیاز داریم. مقوا را به شکل مشخص شده برش میدهیم و روی یونولیت علامت گذاری میکنیم. سپس قسمت داخلی یونولیت را به شکل نمایش داده شده خارج میکنیم. در حین استفاده از کاتر حتما مراقب باشید تا از آسیب رسیدن به دستتان جلوگیری شود. حال یونولیت برش داده شده را بر روی یونولیت اول با چسب حرارتی میچسبانیم. قسمت جلویی آن را مطابق ویدیو فرم میدهیم. حال همانطور که مشاهده میکنید بطری آب معدنی را برش داده و قسمتی از آن را جدا میکنیم و آن را به عنوان شیشه جلوی قایق میچسبانیم. مستطیل کوچک ۷ در ۱ سانتی متر دیگری را از یونولیت جدا کرده و سپس نی ای به طول آن بر روی آن میچسبانیم و سپس آن را نصف میکنیم و به قسمت زیرین قایق میچسبانیم. حال از مغزی خودکار استفاده کرده و پیچ و مهره را به آن میچسبانیم. سپس مغزی را وارد نی های مرحله قبل میکنیم. قسمت کوچکی از ورقه آلومینیوم را مطابق ویدیو برش داده و آن را به شکل پره برش میدهیم. سپس قسمت مرکزی آن را به وسیله پیچ به مغزی خودکار متصل میکنیم. یک کش پول را نیز همانطور که مشاهده میکنید به مغزی متصل میکنید. حال قسمتی از یونولیت را برش داده و به صورت نیم دایره در می آوریم و آن را داخل قایق میچسبانیم. سپس موتور گرد DC را روی آن قرار میدهیم. کشی که به مغزی خودکار متصل کردیم سر دیگر آن را به شفت موتور DC متصل میکنیم. کلید راکر به باتری کتابی میچسبانیم و به وسیله سیم افشان ارتباط بین باتری و کلید و موتور گرد DC را برقرار میکنیم. سپس باتری را همانطور که مشاهده میکنید داخل قایق میچسبانیم. با روشن کردن کلید و حرکت جریان برق از باتری به موتور DC شفت موتور شروع به حرکت کرده و به طبع آن پروانه قایق میچرخد. با قرار دادن قایق روی آب قایق موتوری مینیاتوری ما شروع به حرکت میکند.

 


ویدیوی آموزش ساخت کاردستی قایق موتوری مینیاتوری


 


نحوه اتصالات کاردستی قایق موتوری مینیاتوری


 یونولیت را به شکل جلوی قایق که حالت تقریبا گنبدی شکل دارد میتراشیم. از این سازه ۲ عدد نیاز داریم. مقوا را به شکل مشخص شده برش میدهیم و روی یونولیت علامت گذاری میکنیم. سپس قسمت داخلی یونولیت را به شکل نمایش داده شده خارج میکنیم و روی یکدیگر میچسبانیم.

کاردستی قایق موتوری مینیاتوری - دیجی اسپارک

 

مستطیل کوچک ۷ در ۱ سانتی متر دیگری را از یونولیت جدا کرده و سپس نی ای به طول آن بر روی آن میچسبانیم و سپس آن را نصف میکنیم و به قسمت زیرین قایق میچسبانیم.

مراحل ساخت کاردستی قایق موتوری مینیاتوری - دیجی اسپارک

 

از مغزی خودکار استفاده کرده و پیچ و مهره را به آن میچسبانیم. سپس مغزی را وارد نی های مرحله قبل میکنیم. همانطور که مشاهده می کنید کش پول را وارد قسمت مشخص شده می کنیم.

روند ساخت کاردستی قایق موتوری مینیاتوری - دیجی اسپارک

 

قسمتی از یونولیت را برش داده و به صورت نیم دایره در می آوریم و آن را داخل قایق میچسبانیم. سپس موتور گرد DC را روی آن قرار میدهیم. کشی که به مغزی خودکار متصل کردیم سر دیگر آن را به شفت موتور DC متصل میکنیم.

اتصال موتور آرمیچر DC در ساخت کاردستی قایق موتوری مینیاتوری - دیجی اسپارک

 

کلید راکر به باتری کتابی میچسبانیم و به وسیله سیم افشان ارتباط بین باتری و کلید و موتور گرد DC را برقرار میکنیم.

اتصال باتری کتابی در ساخت کاردستی قایق موتوری مینیاتوری - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی قایق موتوری مینیاتوری داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۰ دیدگاه