سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی پمپ آب با موتور آرمیچر DC و در بطری نوشابه

create-small-diy-pump-with-dc-motor-and-battery-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

انواع بطری های پلاستیکی در تمامی منازل یافت میشود. از جمله بطری های نوشابه، بطری های آب معدنی، بطری های شیر و … همگی در دسته‌ی وسایل بازیافتی قرار دارند.در تلاش هستیم با این وسایل بازیافتی خلاقیت را پرورش دهیم و یک کاردستی بسازیم. همانطور که در آموزش های پیشین اشاره کردیم بطری های پلاستیکی بخشی جدا نشدنی از زندگی ما هستند. به همراه وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی که دسترسی به آن ها بسیار آسان است اقدام به ساخت یک پمپ آب با موتور آرمیچر به کمک در نوشابه کرده ایم. در این آموزش مدل دیگری از خلاقیت با در بطری را قدم به قدم با هم بررسی میکنیم.در ادامه ساخت کاردستی پمپ آب با وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی پمپ آب


ابزار مورد نیاز ساخت این ربات از دو بخش بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است. وسایل بازیافتی شامل ظرف پلاستیکی، لوله و بطری نوشابه است. لیست وسایل الکترونیکی در فهرست زیر قرار گرفته است. با کلیک بر روی هر کدام مستقیما به صفحه ی کالا رفته و در صورت نیاز می‌توانید تهیه کنید.

باتری

کلید راکر

سیم افشان

سرباتری

 


دستور العمل ساخت کاردستی پمپ آب


یک در نوشابه در اختیار داشته باشید. قسمت دایره ای آن را مطابق تصویر جدا کنید. حلقه را برش بزنید و به سه قسمت مساوی تقسیم کنید. بصورت پروانه ای قسمت های برش زده را به صفحه ای که از در نوشابه برش زدید متصل کنید. یک در نوشابه دیگر را با هویه حفره ای ایجاد کنید و یک شلنک به صورت مورب برش بزنید. شلنگ را در حفره قرار دهید. حفره ای دیگر در مرکز آن ایجاد کنید و شفت موتور را از حفره مرکزی عبور دهید. پروانه ای که به کمک در نوشابه ساختیم را به شفت موتور متصل کنید. در مرکز در نوشابه حفرهدهی به اندازه قطر شلنگ با هویه یا وسیله ای دیگر ایجاد کنید و محل اتصال دو در بطری و شلنگ را به خوبی با چسب بپوشانید. موتور و شلنگ را بر روی سطح چوبی متصل کنید. پس از اتصال سرباتری به باتری در ادامه آن را برروی سطح چوبی قرار دهید. دو سیم افشان به پایه های کلید راکر لحیم کنید. آن را بین با سیم افشان برقرار کنید. یک سمت شلنگ را درون ظرف آب قرار دهید یکی به سمتی که می‌خواهید آب پاشی کنید و با کلید راکر میتوانید عملکرد کاردستی پمپ آب را کنترل کنید.

 


ویدیو ساخت کاردستی پمپ آب


 


نحوه اتصالات کاردستی پمپ آب


در این بخش تمامی اتصالات را بررسی میکنیم. ساخت و اتصال این کاردستی بسیار ساده است. کافیست دقت لازم را داشته باشید. همانطورکه در تصویر مشاهده میکنید سطح صاف آن را از قسمت دایره ای جدا کنید.

در بطری نوشابه در ساخت کاردستی پمپ آب - دیجی اسپارک

 

حلقه جدا شده را از به سه قسمت تقسیم کنید و آن را بر روی یک درب بطری متصل کنید. پروانه کاردستی پمپ آب ساخته شد.

ساخت پروانه با در بطری نوشابه در کاردستی پمپ آب - دیجی اسپارک

 

در مرکز یک در نوشابه حفره ای ایجاد کنید و روی در آن به اندازه قطر شلنگ یک حفره ایجاد کنید و پروانه را به شفت متصل کنید.

اتصال کاردستی پمپ آب به موتور آرمیچر DC - دیجی اسپارک

 

به در نوشابه دیگر با حفره ای که ایجاد کرده اید شلنگ را متصل کنید و به خوبی محل اتصال با چسب بپوشانید.

ورودی و خروجی های کاردستی پمپ آب به شلنگ - دیجی اسپارک

 

در ادامه سیم افشان را به دو پایه کلید راکر لحیم کنید. موتور آرمیچر، کلید راکر، و سرباتری متصل شده به باتری را بر روی چوب متصل کنید.

اتصال باتری به کاردستی پمپ آب - دیجی اسپارک

 

اتصالات بین قطعات برای برق رسانی به موتور را انجام دهید.

اتصالات تغذیه کاردستی پمپ آب به آرمیچر - دیجی اسپارک

 

در نهایت یکی از شلنگ را درون ظرف آب قرار دهید یکی به سمتی که می‌خواهید آب پاشی کنید و با کلید راکر میتوانید عملکرد کاردستی پمپ آب را کنترل کنید.

نهایی سازی کاردستی پمپ آب با موتور آرمیچر - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی پمپ آب داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۰ دیدگاه

  • درود. آیا بچه ها به تنهایی میتونند بسازند بدون آسیب رسوندن به خودشون؟ من آشنایی ندارم

  • وقتی که می‌سازیم از یه جاییش آب میده بیرون هر جارو که می‌بندیم دوباره آب میده بیرون
    یا اصلا آب رو درست پمپ نمی‌کرد مشکلش از کجاست؟

  • سلام داداش من چند بار با ارمیچر کوچک با در قوطی نوشابه درست کردم کار نکرد با ارمیچر شیشه شور ماشین هم درست کردم پمپ ولی هیچکدوم کار نکرد چند بار پیاده کردمشون دوباره سرهم کردم باز جواب نداد.دیگه کلافه شدم واقعا نمیدونم کجای کارو اشتباه کردم لطفا راهنماییم کن.تو رو خدا یکی راهنماییم کنه از بس ازمون و خطا کردم و کار نکرد.خسته شدم

    • با سلام
      جهت پره‌هایی که توسط در بطری درست میکنید اهمیت دارد. جهت چرخش موتور اهمیت دارد. معمولا میتوانید با تغییر قطب‌های مثبت و منفی جهت چرخش را تغییر دهید. آب بندی صحیح هم اهمیت زیادی دارد. پس از آن بایستی کل سیستم را هواگیری کنید.