سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی قایق پارویی با یونلیت و موتور آرمیچر DC

create-small-paddle-boat-with-ionolyte-and-dc-moto-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

یکی از فواید مهم ساخت کاردستی برای کودکان این است که به آن ها کمک میکند خودشان را نشان بدهند. اثبات توانایی ها برای کودکان یکی از مهم ترین عوامل تقویت اعتماد به نفس آن ها است. سهیم بودن در کارها و انجام وظایف مفید میتواند به این حس کمک کند‌. زمانی که کودکان با استفاده از مهارت خود کاردستی کاربردی و جذابی بسازند با نمایش آن به اطرافیان حس خود ارزشمندی و توانمندی در آن ها افزایش می یابد. بنابرین در گام های بعدی برای چالش های پیچیده و بزرگتر آمادگی بیشتری دارند و با آغوش باز پذیرای آن می‌شوند.در ادامه ساخت کاردستی قایق پارویی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی قایق موتوری با یونولیت


برای ساخت این کاردستی به وسایل بازیافتی مثل چوب آب نبات، مفتول فلزی و یونولیت داریم. همچنین لیست ابزار الکترونیکی مورد نیاز به شرح زیر می‌باشد که با کلیک بر روزی هر گزینه به صفحه ی محصول در سایت دانشجوکیت منتقل می شوید و در صورت نیاز می توانید به راحتی آن ها را تهیه کنید.

 


دستور العمل ساخت کاردستی قایق پارویی با یونولیت


در مرحله ی اول روی یونولیت درست مانند تصویر بدنه ی مخروطی شکل قایق را رسم می‌کنیم. سپس بدنه ی قایق را برش می‌دهیم. برای این کار میتوانید از کاتر یا اره مویی استفاده کنید. در حین استفاده از این اقلام حتما نکات ایمنی را رعایت کنید تا از آسیب به دستتان جلوگیری شود. برای جایگذاری پدال های قایق درست مانند ویدیو مستطیل شکلی در قسمت پشتی یونولیت را برش می دهیم. در مرحله ی دوم از یونولیت دیگر استفاده کرده میکنیم و دقیقا به ابعاد بدنه ای که در مرحله ی قبل ساختیم روی این یونولیت نیز برش می‌دهیم. سپس داخل آن را مطابق تصویر برش می‌دهیم. هم اکنون از در نوشابه استفاده کرده و چندین برش در فاصله های مساوی روی آن ایجاد می‌کنیم. برای ساخته باله های قایق موتوری به ورقه ی پلاستیکی ضخیم نیاز داریم. برای تامین آن میتوانید از در بطری های پلاستیکی بزرگ استفاده کنید. سپس ورقه ی پلاستیکی ضخیم را به صورت مستطیل های کوچک برش می دهیم. سپس آن ها را در بین شیار های روی در نوشابه قرار می‌دهیم. در این مرحله از ساخت کاردستی قایق حفره ای دقیقا در قسمت مرکزی در نوشابه ایجاد می‌کنیم. سپس شافت موتور دی سی را در حفره ی ایجاد شده فرو می‌کنیم. سپس با چسب این اتصالات را محکم می‌کنیم‌. سپس موتور دی سی را روی قسمت مشخص شده روی بدنه ی قایق میچسبانیم. در این مرحله از ساخت کاردستی بدنه ی دوم را روی بدنه ی اصلی میچسبانیم. از سیم افشان در جهت برقراری اتصالات قسمت های مختلف کاردستی استفاده میکنیم. باتری کتابی را به صورت عمودی روی قسمت مشخص شده میچسبانیم و سرباتری ۹ ولت را روی آن متصل می‌کنیم. بعد از اتصال کلید راکر آن را نیز به بدنه ی باتری کتابی میچسبانیم. در این قسمت مفتول سیمی را مطابق تصویر خمیده می‌کنیم. چوب آب‌نبات را به اندازه ی ارتفاع قایق برش می‌دهیم. سپس آن را به قسمت پشتی قایق میچسبانیم. سپس مفتول فلزی را درون آن قرار می‌دهیم و انتهای آن را خمیده می کنیم. تکه ای ضخیم پلاستیکی را به شکل باله برش داده و به قسمت پایینی مفتول متصل میکنیم‌. با این ترتیب فرمان قایق ما نیز آماده است. قایق را روی سطح آب قرار داده و آن را روشن می کنیم.

 


نحوه اتصالات کاردستی قایق پارویی


در مرحله ی اول یونولیت را مطابق تصویر زیر برش می دهیم. برای ایجاد محل قرار دادن موتور و پروانه ها قسمت پایینی یونولیت مستطیل شکلی را برش می دهیم.مراحل ساخت کاردستی قایق پارویی با یونولیت - دیجی اسپارک

 

در این مرحله از ساخت کاردستی یونولیت را دوم را درست همانند مرحله ی قبل برش می دهیم و سپس قسمت میانی آن را برش می دهیم و سپس آن دو را روی یکدیگر می چسبانیم.

برش یونولیت در ساخت کاردستی قایق پارویی - دیجی اسپارک

 

در قسمت به قاصله های مساوی روی در نوشابه برش ایجاد می کنیم سپس تکه های پلاستیکی برش داده شده در مرحله ی قبل را به داخل شیار ها قرار می دهیم.

ساخت پارو با در بطری نوشابه - دیجی اسپارک

 

درست در وسط در بطری نوشابه حفره ای ایجاد می کنیم. سپس آرمیچر را از طریق شفت آن به در نوشابه متصل می کنیم. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید موتور را در قسمت مشخص شده روی یونولیت متصل می کنیم.

اتصال موتور آرمیچر DC در ساخت کاردستی قایق پارویی - دیجی اسپارک

 

در مرحله از ساخت کاردستی قایق پارویی باتری ۹ ولت کتابی را به صورت عمودی روی قایق می چسبانیم. سپس سرباتری ۹ ولت را به آن متصل کرده و توسط سیم افشان بین اجزای مختلف کاردستی ارتباط برقرار می کنیم.

نصب پدال پلاستیکی در ساخت کاردستی قایق پارویی - دیجی اسپارک

 

قسمت کوچکی از یونولیت را برش داده و به قسمت مشخص شده درست پشت قایق می چسبانیم. سپس چوب آبنبات را به اندازه ارتفاع قایق برش داده و به قسمت مشخص شده می چسبانیم.

اتصالات موتور آرمیچر DC در ساخت کاردستی قایق پارویی - دیجی اسپارک

 

در این مرحله مفتول فلزی خمیده شده را از چوب آبنبات رد می کنیم. سپس به قسمت پایین آن ورقه ی پلاستیکی برش داده شده به شکل باله را می چسبانیم.

ساخت کاردستی قایق پارویی با یونولیت - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی قایق موتوری با یونولیت و موتور دی سی داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۰ دیدگاه