سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی سه چرخه با قوطی کبریت و موتور گیربکس دار

create-three-wheel-diy-robot-with-matches-box-and-dc-gearbox-motor-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

با نگاه به کاردستی های ساخته شده ممکن است در وهله اول ساخت آن ها سخت بنظر برسد. اما نحوه ی ساخت قدم به قدم با وسایل ساده و در دسترس به همراه آموزش میتواند دیدگاه شما را نسبت به سخت بودن ساخت کاردستی تغییر دهد. در اصل معما چو حل گشت آسان شود. در این آموزش ساخت یک کاردستی جذاب با بررسی مراحل ساخت کاردستی، مرحله به مرحله به همراه ویدیو آموزشی و تصاویر میتوانید اقدام به ساخت کاردستی سه چرخه ی کوچک کنید.  در ادامه ساخت کاردستی سه چرخه با وسایل الکترونیکی و قوطی کبریت با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی سه چرخه


ابزار ساخت مورد نیاز کاردستی سه چرخه با قوطی کبریت به دو دسته وسایل بازیافتی و الکترونیکی تقسیم می شود. وسایل بازیافتی شامل جعبه کبریت و چوب بستنی است. وسایل الکترونیکی در ادامه به همراه لینک خرید از فروشگاه قرار میگیرد. همچنین برای درک بهتر اتصالات در ادامه به همراه تصاویر توضیحات لازم مطرح میشود.

وسایل الکترونیکی

کلید راکر

موتور گیربکس دار تک شافت

سیم افشان

باتری 

 


دستورالعمل ساخت کاردستی سه چرخه با قوطی کبریت


ساخت کاردستی سه چرخه با قوطی کبریت بسیار آسان و لذت بخش است. در ادامه تمامی نکات مهم و اتصالات را بررسی میکنیم. ایتدا اقدام به ساخت کفی سه چرخه میکنیم. ۱۴ عدد قوطی خالی بدون کبریت در اختیار داشته باشید. ۶ عدد از قوطی های کبریت را بصورت دو ردیف سه تایی در کنار یکدیگر متصل کنید. دیواره های کفی را مطابق ویدیو متصل کنید. کفی را برعکس کنید و دو عدد موتور گیربکس دار تک شافت را به قسمت زیرین متصل کنید. کلید راکر به در قسمت زیرین بصورتی که در دسترسی برای روشن و خاموش کردن دگمه ها امکان پذیر باشد متصل کنید. سپس یک سیم افشان به پایه موتور و کلید راکز لحیم کنید. برای برق رسانی به موتور و کلید راکر از باتری لیتیوم یون استفاده میکتیم. یکی از سیم های متصل به جاباتری به پایه های موتور گیربکس دار و دیگری را به پایه کلید راکر لحیم کنید. دو چوب بستنی بصورت ضربدری بهم متصل کنید. اضافه های آن را برش دهید. چوب بستنی ها کفی را به سه چرخه متصل میکنند. دو لایه چوب بستنی بهم بچسبانید. و بصورت عمودی و مورب قرار دهید. به همین اتصال مورب بایستی یک اتصال دو لایه از چوب بستنی مثلثی شکل با همین ضلع بسازیم. در ادامه از راس کفی به چوب مورب دو عدد چوب کباب تابه ای قرار دهید. دو چرخ را به دو شافت موتور گیربکس دار متصل کنید. برای چرخ جلو ابتدا دو چوب بستنی از نیمه برش دهید و راس آن را با دریل با وسیله دیگری که در دسترس دارید حفره ای ایجاد کنید. چرخ جلو را بین دو چوب قرار دهید و محور را از حفره عبور دهید. در آخرین مرحله صندلی و دسته سه چرخه را میسازیم. با استقاده از چوب کباب تایه ای و مقوای کوچک مشکی دسته های سه چرخه را تکمیل و متصل میکنیم. برای صندلی سه چرخه میتواتید یا مقوای مشکی یا خلاقیت خود با استفاده از پارجه مشکی صندلی را طراحی و متصل کنید.

 


ویدیو کاردستی سه چرخه با قوطی کبریت


 


نحوه اتصالات کاردستی سه چرخه


در این بخش اتصالات کاردستی سه چرخه را بررسی میکنیم. ایتدا با استفاده از ۱۴ عدد قوطی خالی بدون کبریت مطابق تصویر کفی سه چرخه را آماده میکنیم.

استفاده از قوطی کبریت در ساخت کاردستی سه چرخه - دیجی اسپارک

 

کفی را برعکس کنید. کلید راکر و دو عدد موتور تک شافت گیربکس دار را به قسمت زیرین کفی متصل کنید. همانطور که در تصویر مشاهده میکنید. سیم افشان جاباتری را به هر دو پایه های پایینی موتور گیربکس دار لحیم کنید.

اتصال موتور گیرکس دار در ساخت کاردستی سه چرخه - دیجی اسپارک

 

دو پایه ی بالایی موتور گیربکس دار را با سیم افشان دیگری که از سمت دیگر به پایه کلید راکر لحیم میشود متصل کنید.

اتصال کلید راکر در ساخت کاردستی سه چرخه - دیجی اسپارک

 

جاباتری را در جای خود متصل کنید. باتری هایلیتیوم یون را درون جاباتری قرار دهید. شماتیک کلی اتصالاتی که در زیر کفی قرار میگیرد به این صورت است.

اتصال جاباتری در ساخت کاردستی سه چرخه - دیجی اسپارک

 

دو عدد چوب بستنی را بصورت ضربدری در دو طرف موتور گیربکس دار متصل کنید. اضافه ی آن را برش دهید.

استفاده از چوب بستنی در ساخت کاردستی سه چرخه با قوطی کبریت - دیجی اسپارک

 

در ادامه برای کامل کردن ارتباط کفی و سه چرخه یک برش بصورت مورب به سمت کفی وصل کنید و در ادامه از راس کفی به چوب مورب دو عدد چوب کباب تابه ای قرار دهید.

ساخت بخش جلویی کاردستی سه چرخه با چوب بستنی - دیجی اسپارک

 

دو چرخ را به شفت های موتور گیربکس دار متصل کنید.

نصب چرخ به موتور گیربکس در ساخت کاردستی سه چرخه - دیجی اسپارک

 

برای چرخ جلو ابتدا دو چوب بستنی از نیمه برش دهید و راس آن را با دریل با وسیله دیگری که در دسترس دارید حفره ای ایجاد کنید. چرخ جلو را بین دو چوب قرار دهید و محور را از حفره عبور دهید.

ساخت سازه اصلی با چوب بستنی - دیجی اسپارک

 

در نهایت با استقاده از چوب کباب تایه ای و مقوای کوچک مشکی دسته های سه چرخه را تکمیل و متصل میکنیم. برای صندلی سه چرخه میتواتید یا مقوای مشکی یا خلاقیت خود با استفاده از پارجه مشکی صندلی را طراحی و متصل کنید.

نهایی کردن ساخت کاردستی سه چرخه - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت کاردستی سه چرخه داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۰ دیدگاه