سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی کالسکه موتوری با قوطی کبریت و موتور آرمیچر

diy-3-wheel-Chariot-with-match-box-and-dc-motor-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

ساختن کاردستی های متحرک به دستان خودمان بسیار لذت بخش است. در ساخت هر کاردستی اگر به جزییات دقت داشته باشید و با ظرافت کامل آن ها را انجام دهید. در نهایت شما میتوانید یک مدل کوچک شده از وسایل واقعی بسازید. باز هم میخواهیم با وسایل در دسترس و ساده با چاشنی خلاقیت کاردستی متحرک و سرگرم کننده بسازیم. در ادامه ساخت این ربات کاردستی قدم زن با وسایل الکترونیکی و چوب آبسلانگ با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز کاردستی کالسکه موتوری


ابزار ساخت مورد نیاز کاردستی کالکسه موتوری به دو دسته وسایل بازیافتی و الکترونیکی تقسیم می شود. وسایل بازیافتی شامل ۸ عدد قوطی کبریت و ۲ عدد چوب بستنی و ۲ عدد چوب کباب تابه ای است. وسایل الکترونیکی در ادامه به همراه لینک خرید از فروشگاه قرار میگیرد. با کلیک هر گزینه مستقیما با فروشگاه متصل میشوید. درصورت نیاز میتوانید آن ها را تهیه کنید.

وسایل الکترونیکی

موتور گیربکس دار دو شفت

سیم افشان

کلید راکر

۲- جاباتری تکی باتری

۳- باتری لیتیوم یون

 


دستورالعمل ساخت کاردستی کالسکه موتوری


۴ عدد جعبه خالی کبریت را آماده کنید. با جسب حرارتی با چسب در دسترستان به یکدیگر متصل کنید. دو عدد از جعبه ها را در نظر داشته باشید. موتور گیربکس دو شفت را قسمت مرکزی جعبه بچسبانید. جا باتری را به سمت دیگر جعبه کبریت متصل کنید. کلید راکر را به وسیله ی سیم افشان به جاباتری لحیم و متصل کنید. سمت دیگر سیم افشان را به پایه ی موتور گیربکس متصل کنید. اتصالات تکمیل شد. جهت برق رسانی به موتور، باتری لیتیوم یون را در جاباتری قرار دهید. یک چوب بستنی را از قسمت میانی آن به دو نیم تقسیم کنید و بصورت مورب و نا متقارن همانند ویدیو آن را برش بزنید. سپس آن ها را یه یکدیگر متصل کنید. این چوب هفتی شکل را ما بین موتور گیر بکس دار قرار دهید. سازه نیمه کار را برعکس کنید. بطوریکه اتصالات به سمت زمین قرار گیرد. دو عدد چوب بستنی را به یکدیگر متصل کنید. بدین شکل بدنه ی محکم تر خواهید داشت. برای نگه داشتن پایه های همانند مرحله ی قبل یک هشتی دیگر بسازید و در راس چوب قرار دهید. در ادامه باز هم بایستی اتصالات بدنه را بصورت دو لایه متصل شده بهم انجام دهید. پس در راستای اتصالات قبل، یکی بصورت صاف و دیگری بصورت شیب دار مطابق ویدیو انجام دهید. چرخ ها را به شفت های موتور گیر بکس دار متصل کنید. دو چرخ دیگر را از مرکز به وسیله ی دریل حفره ایجاد کنید و شفت را عبور دهید. برای اتصالات بهتر چسب کاری فراموش نشود. دو عدد چوب بستنی را در کنار یکدیگر قرار دهید و به فاصله ی نیم سانتی متر فاصله از نوک آن، حفره ای در قسمت بالایی ایجاد کنید. هر دو چوب بستنی را به شفت ها متصل کنید. هر دو چرخ را به پایه های متصل شده به شفت به صورت عمودی به قسمت جلویی کاردستی کالسکه موتوری متصل کنید. و اضافه ی چوب بستنی را تا راس کاردستی کالکسه موتوری بچینید. یک چوب دو لایه دیگر به اندازه ۱ سانتی متر بصورت عمودی قرار دهید. از یک فلز نرم یا سیم در دسترس میتوانید بعنوان دسته کالسکه استفاده کنید. برای ظرافت و دقت کاردستی از جزییات به هیچ عنوان چشم پوشی نکنید. برای مثال برای دور دسته های کاردستی کالکسه موتوری را با مقوای مشکی یا هر ایده ی خلاقانه ای که در ذهن دارید میتوانید انجام دهید. آماده سازی نشیمن گاه مسافر و راننده کالکسه نیز به همین صورت. برویم سراغ نشمین گاه مسافر. ۴ عدد جعبه ی قوطی کبریت را بصورت ۲تا ۲تا به یکدیگر بچسبانید و بر روی آخرین جبعه ها متصل کنید. در ادامه باید سایه بانی برای کاردستی کالکسه موتوری بسازیم. برای این مرحله از چوب کباب تابه ای استفاده میکنیم. دو عدد چوب کباب تابه ای به اندازه های تقریبا ۷ با ۸ سانتی متر برش بزنید. یکی را صاف در کنار تکیه گاه صندلی قرار دهید. دیگری را بصورت مورب قرار دهید. چوب کباب تابه ای دیگری را به اندازه فاصله ی هر دو چوب در نظر بگیرید و روی آن متصل کنید. به همین صورت سمت دیگر این کار ها را انجام دهید. دو بخش را به دو چوب دیگر به عنوان سازه های سقف سایه بان به یکدیگر متصل کنید. برای سقف سایه بان دو عدد جعبه ی کبریت را باز کنید و پس از اتصال آن ها با چسب آن را بر روی سقف کالکسه قرار دهید. کار ساخت کاردستی کالکسه موتوری به پایان رسید.

 


ویدیو ساخت کاردستی کالکسه موتوری


 


نحوه ی اتصالات کاردستی کالسکه موتوری


در این مرحله اتصالات کاردستی کالکسه موتوری را بررسی میکنیم. با اتصالات صحیح نتیجه درست و نهایی حاصل میشود. پس با دقت لازم برویم یک به یک مراحل را بررسی کنیم. ابتدا ۴ عدد از جعبه های کبریت را بهم با چسب متصل کنید. و مطابق تصویر در جای مشخص شده متصل کنید. سپس جاباتری و کلید راکر را بوسیله سیم افشان متصل کنید.

 

سیم های جاباتری و سیم های متصل شده به پایه های موتور گیربکس دار لحیم کنید. در همین مرحله، اتصالات انجام میشود.

 

باتری را در جاباتری قرار دهید. یک چوب بستنی را از قسمت میانی آن به دو نیم تقسیم کنید و بصورت مورب و نا متقارن همانند تصویر زیر آن را برش بزنید. پس از اتصال چوب هفتی شکل را ما بین موتور گیربکس دار قرار دهید.

 

دو عدد چوب بستنی را به یکدیگر متصل کنید. بدین شکل بدنه ی محکم تر خواهید داشت. برای نگه داشتن پایه های همانند مرحله ی قبل یک هشتی دیگر بسازید و در راس چوب قرار دهید. در ادامه باز هم بایستی اتصالات بدنه را بصورت دو لایه متصل شده بهم انجام دهید. پس در راستای اتصالات قبل، یکی بصورت صاف و دیگری بصورت شیب دار مطابق تصویر متصل کنید.

 

چرخ ها را به شفت های موتور گیر بکس دار متصل کنید.

 

 

دو چرخ جلو را از مرکز به وسیله ی دریل حفره ایجاد کنید و شفت را عبور دهید. برای اتصالات بهتر چسب کاری فراموش نشود. سپس دو عدد چوب بستنی را در کنار یکدیگر قرار دهید و به فاصله ی نیم سانتی متر فاصله از نوک آن، حفره ای در قسمت بالایی ایجاد کنید. هر دو چوب بستنی را به دو شفت متصل کنید. مطابق تصویر به راس کاردستی کالسکه موتوری متصل کنیدو اضافه های قسمت بالایی آن را برش دهید.

 

یک فلز نرم یا سیم در دسترس میتوانید بعنوان دسته کالسکه استفاده کنید. برای دور دسته های کاردستی کالکسه موتوری، از مقوای مشکی یا هر ایده ی خلاقانه ای که در ذهن دارید میتوانید استفاده کنید.

 

برای نشیمن گاه راننده میتوانید از مقوا یا ایده های جالب ذهنی خودتان استفاده کنید. در ادامه برای صندلی مسافر از ۴ عدد جعبه ی قوطی کبریت را بصورت ۲تا ۲تا به یکدیگر بچسبانید و بر روی آخرین جبعه ها متصل کنید.

 

دو عدد چوب کباب تابه ای به اندازه های تقریبا ۷ با ۸ سانتی متر برش بزنید. یکی را صاف در کنار تکیه گاه صندلی قرار دهید. دیگری را بصورت مورب قرار دهید. سمت دیگر همین کار را تکرار کنید.

 

دو بخش را به دو چوب دیگر به عنوان سازه های سقف سایه بان به یکدیگر متصل کنید. برای تکمیل سقف سایه بان هر دو سمت را به یکدیگر متصل کنید.

 

دو عدد جعبه ی کبریت را باز کنید و پس از اتصالشان بهم با چسب، آن را بر روی سقف کالکسه قرار دهید.

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی کالسکه موتوری داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۳ دیدگاه