سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی دراکولا با چوب بستنی و موتور گیربکس زرد

diy-4-leg-walking-robot-with-ice-cream-stick-and-dc-motor-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

با چوب بستنی چه کارهایی که نمیشه کرد و چه ربات ها و کاردستی‌های جالبی میشه با چوب بستنی ساخت. کاردستی دراکولا یک دست ساز خلاقانه و بسیار ساده است. به راحتی در منزل قادر به ساخت آن خواهید بود. همچنین با خلاقیت خودتان میتوانید تغییرات بسیار زیادی در ظاهر این کاردستی ایجاد کنید. در ادامه ساخت این ربات کاردستی دراکولا با وسایل الکترونیکی و چوب آبسلانگ با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی دراکولا


طبق روال آموزش های گذشته این آموزش نیز از دو دسته وسایل بازیافتی و ابزار ساده ی الکترونیکی تشکیل شده است. وسایل بازیافتی آن شامل خلال دندان، چوب آبسلانگ، در پلاستیکی نوشابه می باشد. لیست وسایل الکترونیکی آن به شرح زیر است و با کلیک بر روی هر مورد به صفحه ی کالا منتقل می شوید و در صورت نیاز به راحتی می‌توانید آن را تهیه کنید.

 


دستور العمل کاردستی دراکولا


در مرحله ی اول به فاصله ی یکسان از دو سر چوب بستنی به تعداد ۴ عدد دو حفره ایجاد می‌کنیم. همچنین ۴ چوب بستنی دیگر را اندازه گیری کرده و یک حفره دقیقا در مرکز آنها و دیگری در سمت دیگر آن ایجاد می‌کنیم. برای اتصالات چندین چوب بستنی را قطعه قطعه کرده و به مربع های کوچک تبدیل میکنیم. در مرکز این مربع های کوچک نیز حفره ایجاد میکنیم. برای ایجاد تمامی این حفره ها از سر تیز کاتر استفاده کنید. دقت داشته باشید که حین استفاده از کاتر نکات ایمنی را رعایت کنید تا از آسیب رساندن به دستتان جلوگیری شود. برای بر قراری اتصال چوب بستنی ها از خلال دندان استفاده می‌کنیم. به این ترتیب که مانند ویدیو دو چوب بستنی را به وسیله ی خلال دندان به یکدیگر متصل کرده و در دو طرف آن قطعات مربعی شکل چوب بستنی را قرار می‌دهیم. از این سازه دو عدد نیاز داریم. پس از ساخت آن ها، دو سازه را بوسیله ی حفره ی میانی چوب بستنی ها و خلال دندان ها به یکدیگر وصل می‌کنیم. همانطور که در تصویر ویدیو مشاهده می‌کنید باید از مفصل ها دو عدد بسازیم.
برای نصب موتور گیربکس دار، یک مفتول سیمی را از شفت ها عبور می‌دهیم و سپس دو سر مفتول را به سمت بالا و پایین خمیده می‌کنیم. حال به دو سمت چوب آبسلانگ، چوب بستنی را متصل می‌کنیم و چوب بستنی برش داده شده را روی سطح آن (در قسمت بالایی و پایینی) می‌چسبانیم. حال موتور گیربکس دار را مطابق ویدیو روی این سازه به وسیله چسب قطره ای می‌چسبانیم. مربع های کوچک برش داده شده در مراحل قبل را وارد مفتول های خارج شده از شفت موتور گیربکس می‌کنیم و به این ترتیب پاهای دراکولا را به شفت ها متصل می‌کنیم. قسمت جلویی پای دراکولا را به بدنه کاردستی می‌چسبانیم. قسمت های اضافه ی پاها را جدا می‌کنیم.

به مرحله ی الکترونیکی کاردستی رسیدیم.برای شروع به وسیله ی سیم افشان موتور گیربکس دار را به کلید راکر و باتری لیتیوم یون متصل می‌کنیم و باتری را به وسیله ی چسب دوقلو به بدنه ی کاردستی متصل می‌کنیم. برای درست کردن سر دراکولا می‌توانید از در نوشابه استفاده کنید. در این مرحله با توجه یه سلیقه و خلاقیتتان می‌توانید از دیگر قطعات اسباب بازی ها در جهت تغییر ظاهر کاردستی استفاده کنید. با روشن کردن کلید راکر و قرار دادن کاردستی روی سطحی صاف، دراکولا شروع به گام برداشتن میکند.

 


ویدیو آموزش ساخت ربات دراکولا


 


نحوه اتصالات کاردستی دراکولا


همانطور که در تصویر مشاهده می کنید برای ساخت پاهای دراکولا روی چوب بستنی حفره ایجاد کرده و درست مانند ویدیو آن ها را به وسیله ی خلال دندان به یکدیگر متصل می کنیم. برای محکم کردن اتصالات از چسب قطره ای استفاده می کنیم.

 

پس از ساخت دو سازه در مرحله قبل وارد قسمت بعدی می شویم. مفتول را از شفت های موتور عبور میدهیم و درست مثل مانند تصویر بوسیله ی دم باریک آن را به سمت بالا و پایین خمیده می کنیم.

 

در این قسمت دو چوب بستنی را به طرفین چوب آبسانگ می‌چسبانیم و سپس از قسمت مشخص شده موتور گیربکس را آن متصل می کنیم. در نظر داشته باشید که این نوع موتور در فروشگاه دانشجو کیت موجود است و در صورت نیاز به راحتی می توانید آن را تهیه کنید.

کاردستی دراکولا با موتور زرد - دیجی اسپارک

 

پس از اتصال پاها به بدنه ی دراکولا حال باتری لیتیوم یون را به قسمت مشخص شده ی کاردستی می‌چسبانیم. و برای اتصال موتورگیربکس به باتری لیتیوم از سیم افشان استفاده می کنیم. همچنین کلید راکر را به قسمتی که موتور گیربکس قرار گرفته است متصل میکنیم.

 

در مرحله ی آخر از در نوشابه برای سر دراکولا استفاده می کنیم.همچنین می توانید طبق سلیقه و خلاقیتتان چهره ای برای آن طراحی کرده و به در نوشابه بچسبانید.

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی دراکولا داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۴ دیدگاه