سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی ماشین پروانه ای با آرمیچر DC و باتری کتابی

diy-4-wheel-robot-fan-dc-motor-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

پیش از این در آموزش های قبلی انواع ماشین های الکترونیکی ساده با وسایل بازیافتی با شما به اشتراک گذاشته شده است. انرژی مورد نیاز حرکت این ماشین ها صرفا نیروی باتری بود. در آموزش کاردستی ماشین پروانه ای قصد داریم ماشینی بسازیم که به واسطه ی چرخش پروانه حرکت کند. در ادامه با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز کاردستی ماشین پروانه ای


طبق معمول همیشه لوازم مورد نیاز ساخت این کاردستی از دو قسمت بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است. لوازم بازیافتی شامل نی و‌‌‌‌ در نوشابه و ..است.لیست وسایل الکترونیکی به شرح زیر می باشد‌. با کلیک بر روی هر گزینه به صفحه ی محصول منتقل شده و در صورت نیاز میتوانید از سایت دانشجوکیت تهیه کنید‌.

 


دستورالعمل ساخت کاردستی ماشین پروانه ای


در قدم اول سرباتری ۹ ولت را به باتری کتابی متصل می‌کنیم. سپس توسط سیم افشان آرمیچر را به کلید سه پایه متصل می‌کنیم و به همین ترتیب ارتباط بین آرمیچر و باتری و کلید راکر را برقرار میکنیم. برای این اتصال از لحیم استفاده میکنیم.حین استفاده از لحیم حتما نکات ایمنی را رعایت کنید و در صورت این که تجربه ی استفاده از لحیم را ندارید حتما از شخصی با مهارت کمک بگیرید. پروانه ی مورد نظر را به شفت آرمیچر متصل می‌کنیم. به قسمت پشتی باتری کتابی چسب زده و آرمیچر را مطابق تصویر روی آن نصب میکنیم‌. برای این منظور می‌توانید از چسب حرارتی استفاده کنید. سپس کلید راکر را نیز به قسمت مشخص شده پشت آرمیچر میچسبانیم. برای ساخت چرخ های کاردستی نیاز به در نوشابه داریم. در مرکز چهار در نوشابه حفره ای ایجاد می‌کنیم. در این قسمت نی ها را درست به اندازه ی تعیین شده در ویدیو برش می‌دهیم. حالا به خلال دندان نیاز داریم. قسمت مشخص شده ی خلال دندان را برش ‌می‌دهیم و در های نوشابه را به آن متصل می‌کنیم. سپس نی را از قسمت خلال دندان عبور میدهیم و آن را با چسب حرارتی محکم می‌کنیم. همانطور که در تصور مشاهده میکنید نی دیگر را آن عبور میدهیم به صورتی که در مرکز قرار گیرد. در نوشابه ی دیگر را در انتهای آن قرار می‌دهیم. در واقع نی ها به عنوان محور چرخ عمل میکنند‌. چرخ های ساخته شده را به قسمت زیرین باتری کتابی متصل می‌کنیم.
حال با روشن کردن کلید راکر و حرکت شفت آرمیچر، پروانه شروع به حرکت کرده به این ترتیب موجب حرکت ماشین می شود.

 


ویدیو آموزش ساخت کاردستی ماشین پروانه ای


 


نحوه اتصالات کاردستی ماشین پروانه ای


همانطور که مشاهده می کنید به وسیله ی سیم افشان ارتباط بین باتری و سرباتری و کلید خاموش روشن را برقرار می کنیم تا به این روش نیروی مورد نیاز از باتری به اجزای مختلف کاردستی انتقال پیدا کند.

اتصال کلید راکر و موتور آرمیچر DC در کاردستی ماشین پروانه ای - دیجی اسپارک

 

پروانه ی پلاستیکی مخصوص ساخت ربات را به سفت آرمیچر متصل می کنیم تا با روشن شدن ماشین جرخش شفت پروانه نیز شروع به حرکت می کند.

اتصال ملخ پلاستیکی به کاردستی ماشین پروانه ای - دیجی اسپارک

 

مطابق تصویر زیر موتور آرمیچر را به قسمت مشخص شده بر روی باتری کتابی متصل می کنیم. سپس کلید راکر را به پشت آرمیچر متصل می کنیم.برای این اتصالات می توانید از چسب حرارتی استفاده کنید.

اتصالات کاردستی ماشین پروانه ای - دیجی اسپارک

 

در مرکز در های نوشابه حفره ایجاد می کنیم.خلال دندان را از قسمت مشخص شده برش داده و همانند تصویر زیر آن را از حفره ی مرکزی در نوشابه عبور می دهیم.

در بطری نوشابه برای ساخت کاردستی ماشین پروانه ای - دیجی اسپارک

 

نی باریک تر را وارد خلال دندان می کنیم و سپس نی دیگر را روی آن قرار میدهیم.و در نهایت در نوشابه ی دیگر را در سمت دیگر نی وصل می کنیم.

ساخت چرخ رباتیک با در بطری نوشابه - دیجی اسپارک

 

چرخ های ساخته شده را همانند تصویر زیر از قسمت محور آن به بدنه ی باتری متصل میکنیم.

مراحل ساخت کاردستی ماشین پروانه ای با در نوشابه - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی ماشین پروانه ای داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۴ دیدگاه

  • سلام و خسته نباشید اگه بخوایم به جای در بطری از چرخ استفاده کنید چه سایز چرخی به موتور میخوره؟

    • باسلام
      کاربر گرامی لطفا لینک زیر را بررسی کنید. همچنین دربخش اول آموزش کالاهای مورد نیاز لینک شده اند.
      چرخ

  • خسته نباشید. آموزش هایی که قرار دادید خیلی خلاقانه‌س چه اونهایی که بیشتر از پسایل بازیافتی استفاده سده چه این کاردستی که همس الکترونیکه