سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی هواپیمای برادران رایت با موتور آرمیچر DC

diy-airplane-with-ice-cream-stick-and-small-dc-motor-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

آیا با برادران رایت آشنایی دارید؟ ارویل و ویلبر رایت دو برادر آمریکایی اهل اوهایو بودند که به خاطر اختراع اولین هواپیمای قابل کنترل موتور دار سنگین تر از هوا در تاریخ ۱۷ دسامبر ۱۹۰۳ میلادی مشهور شدند‌. در این آموزش قصد داریم به صورت کاملا ساده و جذاب شبیه سازی اولین هواپیمای ساخته شده توسط این دو برادر را به شما آموزش دهیم. در ادامه ساخت این کاردستی  الکترونیکی با پروانه و وسایل الکترونیکی ساده، با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


ابزار مورد نیاز ساخت کاردستی هواپیمای برادران رایت


طبق روال همیشه ابزار مورد نیاز از دو دسته ی وسایل بازیافتی و ابزار ساده ی الکترونیکی تشکیل شده است.وسایل بازیافتی آن شامل چوب ابسلانگ، چوب کباب تابه ای و .. میباشد.
لیست ابزار الکترونیکی آن به شرح زیر است:

 


دستور العمل ساخت کاردستی هواپیمای برادران رایت


ابتدا دو عدد چوب ابسلانگ را به وسیله ی چسب حرارتی از یک سمت درست مانند ویدیو به یکدیگر متصل میکنیم.از سمت دیگر و از قسمت باز سازه آرمیچر را دقیقا بین دو چوب ابسلانگ میچسبانیم.به صورتی که شفت آرمیچر رو به بیرون باشد.همانطور که در ویدیو مشاهده می‌کنید دو چوب آبسلانگ را در قسمت شخص شده(بالا و پایین سازه) متصل می کنیم تا باله های هواپیما آماده شود.
برای تکمیل باله هواپیما مطایق تصویر چوب آبسلانگ دیگری را برش می‌دهیم و به صورت عمودی روی باله متصل می کنیم.قسمت کوچکی از چوب کباب تابه ای را جدا کرده و بین باله ها قرار میدهیم تا بصورت ستون عمل کند و استحکام باله ها تقویت شود. قسمت دیگری از چوب کباب تابه ای را به عنوان محور چرخ استفاده کرده و به وسیله ی آن دو چرخ را به یکدیگر متصل می کنیم و زیر هواپیما متصل می‌کنیم.همانطور که میدانید برای خاموش روشن کردن کاردستی به کلید راکر نیازمندیم.کلید راکر را مطابق تصور در محل مشخص شده متصل می‌کنیم. برای تامین نیروی حرکت هواپیما از باتری قلمی استفاده کرده و پس از قرار دادن باتری در محل مشخص شده روی سازه، به وسیله ی سیم افشان بین کلید راکر و آرمیچر ارتباط برقرار میکنیم. در قدم اخر از ملخ پروانه استفاده کرده و آن را به شفت آرمیچر متصل میکنیم. با روشن کردن کلید راکر جریان برق از باتری به آرمیچر حرکت کرده و با چرخش شفت آرمیچر ملخ نیز به حرکت در می آید و بدین ترتیب کاردستی هواپیمای ما شروع به حرکت می‌کند.

 


ویدیو ساخت کاردستی برادران رایت


 


شیوه اتصالات کاردستی هواپیما برادران رایت


درست مانند تصویر زیر چوب های آبسلانگ را به یکدیگر متصل می کنیم. سپس آرمیچر را در قسمت مشخص شده قرار می دهیم.

اتصال چوب های بستنی جهت سات شاسی هواپیما - دیجی اسپارک

 

همانطور که مشاهده می کنید برای ساخت باله های هواپیما از چوب آبسلانگ استفاده می کنیم.پس از اتصال باله ها برای مستحکم شدنشان از چوب  کباب تابه ای استفاده می کنیم.تکه ی برش داده شده ی کباب تابه ای را مطابق تصویر بین باله ها متصل می کنیم.

ساخت سازه اصلی هواپیما با چوب بستنی - دیجی اسپارک

 

چرخ هارا به وسیله ی چوب کباب تابه ای به یکدیگر متصل می کنیم و سپس به قسمت مشخص شده متصل می کنیم.این چرخ ها دراندازه ها و مدل های متفاوت در سایت دانشجو کیت موجود است. با مراجعه به سایت می توانید در صورت نیاز تهیه کنید.

سازه هوایپیما برادران رایت با چوب بستنی - دیجی اسپارک

 

کلید راکر را به بدنه متصل می کنیم و سپس باتری را بین چوب های آبسلانگ متصل می کنیم.جهت اتصال کلید راکر به باتری آرمیچر از سیم افشان استفاده می کنیم.

اتصال باتری و کلید راکر به هواپیما چوب بستنی - دیجی اسپارک

 

در مرحله ی آخر پرواته ی رباتیک را به شفت آرمیچر متصل می کنیم.پس از روشن کردن کلید راکر و حرکت جریان برق آرمیچر شروع به حرکت کرده و به تبع آن پروانه شروع به حرکت می کند.

اتصال موتور آرمیچر به هوایپما چوب بستنی - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی هواپیمای برادران رایت داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

 

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۸ دیدگاه