سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی موتور برقی با آرمیچر و چوب بستنی

diy-bike-with-ice-cream-stick-and-dc-motor-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

آموزش جذاب امروز شامل روش ساخت موتور برقی با در نوشابه و چوب بستنی می باشد.این آموزش روش ساخت بسیار ساده ای دارد و برای سنین ۷ سال به بالا مناسب است.همچنین باعث افزایش مهارت های دستی فرزند شما می شود.ابزار ساخت این ربات قابل دسترس است و بخش بازیافتی آن در هر منزلی یافت می شود.برای آگاهی از چگونگی حرکت و ساخت این ربات آسان و جذاب با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل لازم ساخت کاردستی موتور برقی


ابزار ساخت این کاردستی به دو دسته ی لوازم بازیافتی و لوازم الکترونیکی ساده تقسیم می شود.وسایل بازیافتی آن شامل در نوشابه،چوب آبسلانگ،خلال دندان و کش پول می باشد.لیست وسایل الکترونیکی مورد نیاز به شرح زیر می باشد. تمامی اقلام در فروشگاه دانشجو کیت موجود است و با کلیک بر روی هر گزینه به صفحه ی محصول منتقل شده و در صورت نیاز به راحتی قادر به تهیه آن هستید.

 


دستور العمل ساخت کاردستی موتور برقی


همانطور که در ویدیو مشاهده می کنید بوسیله ی قیچی در دو سمت چوب های آبسلانگ و همچنین روی در های نوشابه حفره ایجاد می کنیم.بوسیله ی چسب دوقلو دو به دو در های نوشابه را از قسمت داخلی آن به یکدیگر میچسبانیم.به این ترتیب چرخ های موتور ما آماده است. در مرحله ی بعد یک قطعه فوم یا لاستیک مانند را به دور یکی از چرخ ها می چسبانیم.برای چرخ دوم فوم را به حالت دو نوار باریک برش داده و سپس درست مانند تصویر به دور چرخ دوم میچسبانیم.برای اتصال چرخ ها به بدنه ی موتور از خلال دندان استفاده می کنیم. خلال دندان هارا وارد حفره هایی که در مرحله ی قبل روی چوب هاب ابسلانگ ایجاد کردیم فرو می کنیم و این اتصال را با چسب محکم می کنیم.سپس چرخ هارا به خلال دندان مذکور متصل می کنیم.بعد کش پول را درست مانند تصویر وارد چوب ابسلانگ می کنیم و سپس از قسمت دیگر چوب آبسلانگ دوم را وارد می کنیم.در مراحل جلوتر برای شما علت استفاده از کش را توضیح خواهم داد.قسمت هاسی اضافی خلال دندان را با دم باریک جدا می کنیم.به قسمت الکترونیکی ساخت کارستی رسیدیم.سرباتری ۹ ولت را به باتری کتابی متصل می کنیم و هر دو رشته سیم را یکی به آرمیچر و دیگری را به کلید راکر متصل میکنیم.همانطور که مشاهده می کنید آرمیچر را به قسمت داخلی چوب آبسلانگ میچسبانیم.کشی که در مرحله ی قبل وارد چوب آبسلانگ کردیم را از سمتی به چرخ موتور و از سمتی دیگر به شفت آرمیچر متصل می کنیم. باتری کتابی را روی هردو چوب آبسلانگ میچسبانیم.برای تکمیل کردن بدنه چوب های ابسلانگ را برش می دهیم و مطابق تصویر متصل میکنیم.وقتی قسما بالایی چوب آبسلانگ را متصل کردیم کلید راکر را روی آن میچسبانیم. در مرحله ی آخر دو قسمت از چوب آبسلانگ را پس از برش به یکدیگر میچسبانیم و در قسمت پشتی موتور متصل می کنیم.با روشن کردن کلید راکر و به طبع آن حرکت جریان از باتری به ارمیچر، آرمیچر شروع به حرکت کرده و چرخش شفت آن بوسیله ی کش باعث چرخش چرخ ها می شود.با قرار دادن موتور روی سطحی صاف شروع به حرکت میکند.

 


ویدیو آموزش ساخت موتور برقی


 


نحوه ی اتصالات کاردستی موتور برقی


پس از ایجاد حفره روی چوب آبسلانگ و همچنین روی در نوشابخ درست مانند تصویر به وسیله ی خلال دندان در نوشابه را به چوب آبسلانگ متصل می کنیم.دقت داشته باشید که برای محکم شدن اتصالات از چسب دوقلو یا چسب قطره ای استفاده کنید.

 

در این مرحله باتری کتابی را به آرمیچر .و کلید راکر متصل می کنیم. توجه داشته باشید که تمامی اقلام زیر در فروشگاه دانشجوکیت موجود است و در صورت نیاز به راحتی می توانید تهیه کنید.

 

همانطور که در تصویر مشاهده میکنید آرمیچر را به بدنه ی چوب آبسلانگ متصل میکنیم و کش پول را از یک سمت به شفت آرمیچر و از سمت دیگه به در نوشابه ها متصل می کنیم.این اتصال باعث می شود که در زمان حرکت شافت چرخ ها نیز شروع به حرکت کنند.

 

بعد اتصالات چوب ابسلانگ مطابق تصویر به بدنه ی موتور کلید راکر را در نقطه ی بالایی آن وصل می کنیم.سپس در قدم اخر هر دو چوب آبسلانگ به هم متصل شده را درست پشت باتری کتابی وصل می کنیم.

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی موتور برقی داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۴ دیدگاه