سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی قایق موتوری با موتور آرمیچر DC و بطری نوشابه

diy-boat-with-plastic-bottle-and-dc-motor-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

برای سرگرم کردن کودکان قبلا از قایق های کاغدی استفاده میکردیم. برای از بین نرفتن کاردستی بدنه ی قایق را چرب میکردیم. اما بعد از چند دقیقه کاردستی از بین میرفت. بهترین روش ساخت استفاده از وسایل بازیافتی پلاستیکی است. به همین دلیل در این آموزش با استفاده از بطری و یک سری وسایل الکترونیکی یک کاردستی جالب ساختیم. در ادامه ساخت کاردستی قایق موتوری با بطری و وسایل الکترونیکی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی قایق موتوری


طبق روال آموزش های گذشته این آموزش نیز از دو دسته وسایل بازیافتی و ابزار ساده ی الکترونیکی تشکیل شده است. وسایل بازیافتی آن شامل بطری کوچک و یک تخته چوب نازک است. لیست وسایل الکترونیکی آن به شرح زیر است و با کلیک بر روی هر مورد به صفحه ی کالا منتقل می شوید و در صورت نیاز به راحتی می‌توانید آن را تهیه کنید.

باتری ۹ ولت

سرباتری

کلید راکر

سیم افشان

پروانه 


دستور العمل ساخت کاردستی قایق موتوری


دو بطری در کنار یکدیگر با فاصله تقریبا ۵ سانتی متر قرار دهید. یک تخته چوب نازک به اندازه فاصله ی دو سمت بطری برش بزنید و بر روی آن بچسبانید. کمی پایین تر موازی با چوبی که در مرحله قبل متصل کردید یک چوب کوچک ۶ در ۱ برش دهید و بچسبانید. این ابعاد با توجه به فاصله ی قرار گرفته ی بطری های شما ممکن است نیاز به تغییر داشته باشد. یک چوب کوچک به اندازه فاصله ی دو بطری با طول ۵ سانتی برش بزنید و به خوبی با چسب در قسمت میانی بطری به سمت دیگر بطری نزدیک به درب بطری هم جهت با بطری ها متصل کنید. نقطه ی مرکزی یک درب بطری نوشابه یک حفره ایجاد کنید و به شفت موتور آرمیچر DC متصل کنید. سپس پروانه ها را متصل کنید. باتری را به آن سمت از بطری که مخالف درب آن است بر روی قسمت میانی چوب متصل کنید. سر باتری را به باتری وصل کنید و آن را روی دیگر چوب کوچک که به سمت سر بطری قرار دارد بچسبانید و کلید راکر را روی باتری قرار دهید. به مرحله جذاب و حساس اتصالات و برق رسانی و لحیم کاری رسیدیم. مطابق ویدیو اتصالات بین سرباتری و سیم افشان متصل شده به کلید راکر و موتور آرمیچر را انجام دهید. برای تعادل وزن دو سمت کاردستی قایق موتوری در این ویدیو از نگه داشتن آهن پیچ گوشتی به کمک چسب استفاده کرد. اما من پیشنهاد میکنم از آهنربا یا هر وسیله ی در دسترستان استفاده کنید. دقت داشته باشید باید فقط وزن قسمت جلویی کاردستی افزایش پیدا کند تا تعادل لازم برقرار شود.

 


ویدیو ساخت کاردستی قایق موتوری


 


نحوه اتصالات کاردستی قایق موتوری


مرحله به مرحله اتصالات را با تصاویر بررسی میکنیم. یک تخته چوب نازک به اندازه فاصله ی دو سمت بطری برش بزنید و بر روی آن بچسبانید. موتور آرمیچر را بر روی قسمت میانی آن متصل کنید.

اتصالات دو بطری نوشابه برای ساخت کاردستی قایق موتوری - دیجی اسپارک

 

مطابق تصویر تکه چوب برش زده را بین دو بطری متصل کنید. چسب کاری را خیلی خوب انجام دهید. این قیمت محل قرار گرفتن باتری است.

استفاده ار چوب در ساخت کاردستی قایق موتوری با بطری پلاستیکی - دیجی اسپارک

 

قسمت انتهایی کاردستی قایق موتوری یک تکه چوب ۶ در ۱ برش دهید و آن را متصل کنید.

اتصال چوب به انتهای کاردستی قایق موتوری بطری نوشابه - دیجی اسپارک

 

نقطه ی مرکزی یک درب بطری نوشابه یک حفره ایجاد کنید و به شفت موتور آرمیچر DC متصل کنید.

اتصال در بطری نوشابه به شافت موتور آرمیچر در کاردستی قایق موتوری - دیجی اسپارک

 

سرباتری را به باتری متصل کنید و کلید راکر را بر روی آن بچسبانید.

نصب باتری و کلید راکر در ساخت کاردستی قایق موتوری - دیجی اسپارک

 

مطابق تصویر اتصالات بین سرباتری و سیم افشان متصل شده به کلید راکر و موتور آرمیچر را انجام دهید.

اتصالات باتری به موتور آرمیچر در کاردستی قایق موتوری - دیجی اسپارک

 

جهت برقراری تعادل وزن کاردستی قسمت ابتدایی و انتهایی از آهن پیچ گوشتی استفاده شده است. آن را به کمک چسب نگه داشته است. اما من پیشنهاد میکنم از آهنربا یا وسیله ای دیگر استفاده کنید.

استفاده از قطعه فلزی برای متعادر کردن کاردستی قایق موتوری - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی قایق موتوری داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۰ دیدگاه