سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی فرچه برقی با موتور آرمیچر DC و مسواک

diy-brush-with-dc-motor-and-battery-digisprk
نوشته شده توسط نازنین نظری

در این بخش از آموزش های دیجی اسپارک  با ساخت یک کاردستی آسان و کاربردی در کلاس های عملی دانش آموزان و سرگرمی با وسایلی در دسترس در خدمتتان هستیم. اگر علاقمند به ساخت کاردستی هستید حتما آرمیچر در وسایل ابزار کارتان داشته باشید. آرمیچر وسیله ای است که با آن هزاران کاردستی ساده و پیچیده و خلاقانه میتوانید بسازید. در ادامه ساخت این ربات کاردستی دراکولا با وسایل الکترونیکی و چوب آبسلانگ با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز کاردستی فرچه برقی


ابزار ساخت مورد نیاز کاردستی فرچه برقی به دو دسته وسایل بازیافتی و الکترونیکی تقسیم می شود. وسایل بازیافتی شامل مسواک است. وسایل الکترونیکی در ادامه به همراه لینک خرید از فروشگاه قرار میگیرد. با کلیک هر گزینه مستقیما با فروشگاه متصل میشوید. درصورت نیاز میتوانید آن ها را تهیه کنید.

وسایل الکترونیکی

 


دستورالعمل ساخت کاردستی فرچه برقی


با یک وسیله بازیافتی و چند وسیله ی الکترونیکی ساده یک فرچه برقی خیلی کوچولو و بامزه بدون نیاز به لحیم کاری میسازیم. دو عدد سیم افشان را به پایه های موتور آرمیچر DC متصل کنید و کلید راکر را به بدنه متصل کنید. به سمت دیگر بدنه سر باتری را بچسبانید. اتصالات سیم افشان ها و سیم های سرباتری را به پایه های کلید راکر انجام دهید و دو سیم باقی مانده را به هم وصل کنید. برای چرخش و قرار گیری بهتر فرچه، ابتدا به شافت موتور آرمیچر یک چرخ دنده متصل کنید. یک عدد مسواک در اختیار داشته باشید و قسمت فرچه ای آن را از بدنه جدا کنید. با چسب به چرخ دنده متصل کنید. در آخر باتری را به سرباتری متصل کنید.

 


ویدیو ساخت کاردستی فرچه برقی


 


نحوه ی اتصالات کاردستی فرچه برقی


نحوه اتصالات این کاردستی بسیار ساده و راحت است. ایتدا به دو پایه ی موتور آرمیچر دو سیم افشان متصل کنید. مطابق تصویر کلید راکر و سرباتری را به بدنه موتور آمیچر متصل کنید.

اتصال سر باتری 9 ولت و کلید راکر به بدنه موتور آرمیچر - دیجی اسپارک

 

در ادامه همانطور که مشاهده میکنید در این مرحله اتصالات سیم ها را انجام دهید.

اتصال سیم ها در کاردستی فرچه برقی - دیجی اسپارک

 

یک چرخ دنده به شفت موتور متصل کنید. برای طراحی فرچه ی کاردستی از مسواک استفاده میکنیم. مسواک را برش دهید و بر روی چرخ دنده بچسبانید.

نصب چرخ دنده به شافت موتور برای کاردستی فرچه برقی - دیجی اسپارک

 

در نهایت برای برق رسانی به موتور باتری را به سرباتری متصل کنید و با استفاده از دگمه کلید راکر جریان برق رسانی را کنترل کنید.

استفاده از باتری 9 ولت در کاردستی فرچه برقی - دیجی اسپارک

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی فرچه برقی داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۹ دیدگاه