سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی ربات خزنده با موتور گیربکس زرد و چوب بستنی

diy-crawler-robot-with-dc-motor-and-ice-cream-stick-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

در آموزش امروز ربات ساده و جذاب خزنده را با شما به اشتراک گذاشتیم. این ربات شیوه ی ساخت بسیار آسان دارد و برای همه ی سنین مناسب است.این کاردستی برای زنگ خلاقیت و همچنین ارتقای ذهن فرزندتان در جهت رباتیک و الکترونیک بسیار مناسب است.در ادامه ساخت این کاردستی  الکترونیکی با چوب آبسلانگ  و وسایل الکترونیکی ساده، با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت ربات خزنده


ابزار لازم ساخت این ربات به دو دسته ی الکترونیکی و بازیافتی تقسیم میشود.لیست ابزار الکترونیکی آن به شرح زیر است که تمامی آن در فروشگاه دانشجوکیت موجود است.با کلیک بر روی هر گزینه به صفحه ی کالا منتقل می‌شوید و در صورت نیاز میتوانید تهیه کنید.

 


شیوه ی ساخت کاردستی خزنده


در مرحله ی اول هر دو موتور گیربکس را رو به روی هم قرار داده و مطابق تصویر آن دو را با چسب حرارتی به چوب آبسلانگ میچسبانیم.سپس سمت دیگر موتور ها را نیز درست مانند ویدیو به چوب دیگری متصل میکنیم.برای ارتباط دو موتور با یکدیگر از سیم افشان استفاده می‌کنیم و آن را به نقاط مشخص شده ی موتوگیربکس لحیم میکنیم.در این مرحله به دو قسمت لاستیکی مطابق تصویر نیاز داریم و پس از برش آن به اندازه ی مناسب، بوسیله ی مته در دو سمت آن حفره ایجاد می‌کنیم. توجه داشته باشید در حین استفاده از مته نکات ایمنی را رعایت کنید و در صورت عدم تجربه در استفاده از این وسیله از شخصی با مهارت کمک بگیرید. سپس بند های لاستیکی را به صورت قطعه قطعه برش می‌دهیم و درست مانند ویدیو حفره ی کوچکتر نیز بوسیله ی مته روی آن ایجاد می‌کنیم.در این مرحله از مفتول سیمی استفاده کرده و آن را بوسیله ی دم باریک تکه تکه کرده و در حفره های قطعات لاستیکی فرو می‌کنیم.

 

همانطور که مشاهده میکنید تکه های برش داده ی لاستیکی را به شفت های موتور گیربکس متصل میکنیم.حال دو چوب آبسلانگ را برش میدهیم و به ابعاد نشان داده شده توی تصویر تبدیل میکنیم. سپس دقیقا در نقاط یکسان آن ها بوسیله ی مته حفره ای ایجاد می‌کنیم. در این مرحله قطعات چوب ابسلانگ را مطابق تصویر به وسیله ی مفتول سیمی که در مرحله ی قبل به آن اشاره داشتیم، به موتور گیربگس وصل میکنیم.برای زیباتر شدن ظاهر کاردستی میتوانید قسمت های چوبی آن را رنگ آمیزی کنید.
در این قسمت باتری کتابی را به قسمت پشتی ربات میچسبانیم و کلید راکر را مقابل آن وصل میکنیم.سپس بوسیله ی سرباتری ۹ ولت اتصال بین باتری و موتور هارا برقرارمیکنیم. با روشن کردن کلید راکر×، نیروی لازم برای حرکت ربات تامین و شروع به حرکت می‌کند.

 


ویدیو آموزش ساخت ربات خزنده


 


نحوه ی اتصالات ربات خزنده


پس از اینکه موتورگیربکس هارا مطابق شکل روی چوب بریده شده چسباندیم،از سیم افشان استفاده کرده و بین موتور ها ارتباط برقرار می کنیم.برای این کار سیم را باید به قسمت مشخص شده ی موتور گیربکس لحیم کنیم.

آموزش ساخت ربات خزنده با موتور گیربکس پلاستیکی زرد - دیجی اسپارک

 

پس از ایجاد حفره روی تکه های برش لاستیکی آن را به شفت موتورگیربکس وصل می کنیم.همانطور که در تصویر مشاهده می کنید چوب آبسلانگ برش داده شده را به مفتول های خارج شده از شفت متصل می کنیم.به این ترتیب پاهای ربات آماداه است.

 

باتری کتابی را به قسمت مشخص شده متصل می کنیم.بعد از چسباندن کلید راکر به قسمت مشخص شده به وسیله ی باتری کتابی اتصال لازم بین باتری و کلید و موتور هارا بر قرار می کنیم.

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی خزنده با موتور گیربکس داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۴ دیدگاه