سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی کولر رو میزی با موتور آرمیچر DC و بطری پلاستیکی

diy-desk-cooler-with-dc-motor-fan-and-plastic-bottle-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

کاردستی کولر رو میزی به روش‌های مختلفی قابل ساخت است. ابزارهای مختلف بازیافتی و الکترونیکی برای ساخت این کاردستی اهمیت دارند. این کاردستی یکی از کاردستی های موتور علاقه من است. در ادامه ساخت کاردستی موتور سیکلت با مداد و وسایل الکترونیکی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی کولر رو میزی


ابزار مورد نیاز ساخت این ربات از دو بخش بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است. وسایل بازیافتی شامل بطری، چوب آبسلانگ است. فهرست وسایل الکترونیکی در لیست زیر قرار گرفته است. با کلیک بر روی هر کدام مستقیما به صفحه ی محصول کالا متصل میشوید و در صورت نیاز می‌توانید تهیه کنید.

آرمیچر

پروانه و ملخ رباتیک

باتری ۹ ولت

سرباتری

کلید راکر

سیم افشان

 


دستور العمل ساخت کاردستی کولر رو میزی


وسایل ساخت این کاردستی بسیار ساده و در دسترس است. بطری که از وسایل بازیافتی این کاردستی است در هر منزل وجود داردو یا آن را به راحتی میتوانید در بازار با نام بطری ترشی خریداری کنید. یک موتور آرمیچر DC در اختیار داشته باشید. دو سیم افشان به دو پایه ی موتور آرمیچر لحیم کنید. یک ملخ پروانه را به شفت موتور آرمیچر متصل کنید. سه قسمت یک سانتی متری از چوب آبسلانگ را برش دهید و به حالت پره به موتور آرمیچر بچسبانید. نکته‌ی قابل ذکر این است که ممکن است قطر دهانه ی بطری های استفاده شده متفاوت باشد. پس با توجه به قطر بطری مورد استفاده تان ابعاد پره را مشخص کنید. و به دهانه بطری متصل کنید. به کمک هویه روی درب بطری تعداد زیادی حفره ایجاد کنید. هر دو سیم افشان را از حفره عبور دهید و درب بطری را ببندید. باتری و سر باتری متصل شده به آن را به بدنه بچسبانید. سیم های سر باتری و سیم های لحیم شده و کلید راکر را به یکدیگر لحیم کنید. پس از انجام اتصالات دگمه قطع و وصل کلید راکر را تست کنید. در صورت صحت اتصالاتتان آن را به بدنه متصل کنید. برای طراحی دهانه کاردستی کولر میتوانید از لوله پولیکا به قطر ۵ سانتی متر یا وسایل بازیافتی دیگری که در دسترس دارید استفاده کنید. از جمله بطری نوشابه سایز کوچک. چند قطعه یخ توی بطری بریزید. به همین سادگی یک کاردستی کولر خنک کننده ساخته شد.

 


ویدیو آموزش ساخت کاردستی کولر رو میزی


 


نحوه اتصالات کاردستی کولر رو میزی


در این مرحله نحوه ی اتصالات را با هم بررسی میکنیم. دو سیم افشان به پایه های موتور آرمیچر DC لحیم کنید. شفت موتور را به پروانه متصل کنید.

اتصال پروانه به موتور آرمیچر برای ساخت کاردستی کولر رو میزی - دیجی اسپارک

 

یک چوب آبسلانگ در اختیار داشته باشید. سه قسمت یک سانتی متری از چوب آبسلانگ را برش دهید و به حالت پره به موتور آرمیچر بچسبانید. نکته‌ی قابل ذکر این است که ممکن است قطر دهانه ی بطری های استفاده شده متفاوت باشد.

اتصال چوب آبسلانگ به موتور آرمیچر DC در ساخت کاردستی کولر رو میزی - دیجی اسپارک

 

قسمت خارجی پره ها را به خوبی به چسب آغشته کنید و در دهانه بطری قرار دهید.

محل قرار گیری پروانه موتور DC در کاردستی کولر رو میزی - دیجی اسپارک

 

درب بطری را با هویه و یا هر وسیله ی دیگری که در اختیار دارید به تعداد زیاد حفره هایی را ایجاد کنید. اینکار باعث عبور و تهویه هوا میشود. در ادامه سیم افشان های لحیم شده به موتور ارمیچر را از حفره ها عبور دهید و درب بطری را ببندید.

سوراخکاری در بطری برای ساخت کاردستی کولر رو میزی - دیجی اسپارک

 

سرباتری را به باتری متصل کنید و باتری را به بدنه ی بطری بچسبانید. اتصالات سیم افشان و سر باتری را به پایه های کلید راکر انجام دهید. سپس کلید راکر را به بدنه بچسبانید.

اتصال کلید راکر برای فرمان به کاردستی کولر رو میزی - دیجی اسپارک

 

با استفاده از لوله پولیکا یا بطری نوشابه دهانه ی کاردستی کولر رو میزی را طراحی کنید و پس از اتصال تعدادی یخ درون بطری بریزید.

اتصال لوله PVC برای دریچه هوا کاردستی کولر رو میزی - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی کولر رو میزی داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۸ دیدگاه