سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی پنکه رومیزی با موتور آرمیچر DC و چوب بستنی

diy-desk-fan-with-ice-cream-stick-and-dc-motor-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

گاهی دغدغه والدین افزایش و پرورش خلاقیت فرزاندانشان است. ظاهر کاردستی های جذاب میتواند تمایل آن را به اجرای پروژه های الکترونیک بیشتر کند. مزیت کاردستی های نوشته شده در دیجی اسپارک این است که کودکانتان یا حتی نوجوانان میتوانند به تنهایی کاردستی ها را به مرحله نهایی برسانند. یا حتی برای کاردستی های کلاسی میتوانید از ایده بگیرید. کاردستی پنکه رومیزی در نهایت ساخت آسان بسیار ایمن است و شما یا فرزندانتان با خیال راحت میتوانید برای سرگرمی آن را بسازید. تمامی وسایل مورد نیاز کاردستی بسیار ارزان و قابل دسترس است. در ادامه ساخت این کاردستی الکترونیکی با موتور آرمیچر DC و وسایل الکترونیکی ساده و چوب بستنی، با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز کاردستی پنکه رومیزی 


ابزار مورد نیاز ساخت این کاردستی از دو بخش بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است. وسایل بازیافتی فقط شامل چوب بستنی است. لیست وسایل الکترونیکی در فهرست زیر قرار گرفته است. با کلیک بر روی هر کدام مستقیما به صفحه ی کالا رفته و در صورت نیاز می‌توانید آن ها را تهیه کنید.

ملخ ۴ پره رباتیک

کلید راکر

سیم افشان

جا باتری

باتری قلمی

موتور آرمیچر 

 


دستور العمل ساخت کاردستی پنکه رومیزی


در ابتدا قرار است یک جعبه مکعبی مستطیلی بسازیم. در مرحله اول ۴ عدد از چوب بستنی ها را کنار یکدیگر قرار دهید. ابتدا و انتهای چوب ها را چسب کاری کنید و به کمک چوب کباب تابه ای یا چوب نازک دیگری، اتصال ۴ چوب را محکم کنید. همین کار را با چهار چوب بستنی دیگر تکرار کنید. بدین صورت سطح زیرین و رویی جعبه مستطیلی پنکه رومیزی آماده میشود. در ادامه دو چوب بستنی را به اندازه عرص مستطیل برش دهید و متصل کنید. در ادامه ۴ چوب بستنی دیگری که در اختیار دارید را بصورت مساوی حلالی های دو سمت آن را برش دهید. سپس هر ۴ چوب بستنی را مرحله به مرحله مطابق ویدیو و آموزش تصویری هر دو سمت حلالی چوب ها را برش دهید و بصورت مکعب مستطیل باریک به یکدیگر متصل کنید. نکته ای که بایستی به آن توجه داشته باشید این است که چون اتصالات به واسطه چسب صورت میگیرد در هر مرحله اجازه دهید به خوبی محکم شود پس از آن دیگر اتصالات را انجام دهید. در مرحله بعد اتصالات الکترونیکی و برق رسانی را انجام میدهیم . یک سیم افشان به یکی از سیم های جاباتری مناسب باتری قلمی متصل کنید. محل اتصال را با چسب برق بپوشانید. یک سیم افشان دیگر را به یکی از پایه ی کلید راکر لحیم کنید و دیگر سیم جاباتری را به دیگر پایه ی کلید راکر لحیم کنید. در حال حاضر دو سیم وجود دارد که در ادامه آن را به موتور آرمیچر لحیم میکنیم. جاباتری حاوی باتری را درون جعبه ی مکعبی قرار میدهیم تا شکل ظاهری کاردستی مرتب باشد. برای جای گذاری کلید راکر بایستی کلید را روی قسمت طولی مکعب قرار دهید و به همان اندازه آن را برش دهید و بصورتی که دگمه های کلید راکر به سمت خارج قرار گیرد آن را متصل کنید. برای اینکه سیم ها از جعبه خارج شوند نقطه مرکزی جعبه را با کاتر کمی برش دهید. این حفره محل خروج سیم ها از مکعب مستطیلی به پایه پنکه است. سپس پایه پنکه را بر روی همان حفره ایجاد شده قرار دهید. هردو سیم را به دو پایه موتور آرمیچر لحیم کنید. سیم ها برق مورد نیاز را از باتری به موتور منتقل میکنند. جهت قرار گرفتن موتور آرمیچر به صورتی باشد که شافت موتور موازی با کلید راکر باشد. و در آخر ملخ را به شافت موتور متصل کنید. موتور آرمیچر نیز نیروی لازم را به ملخ ۴ پره منتقل میکند و با روشن کردن دگمه کلید راکر پره های پنکه به حرکت در می آیند.

 


ویدیو آموزش ساخت کاردستی پنکه رومیزی


 


نحوه اتصالات کاردستی پنکه رومیزی


در این مرحله بخش های مهم و اتصالات ساخت پنکه رومیزی با چوب بستنی را قدم به قدم با هم پیش میرویم. در اولین قدم مشابه تصویر زیر ابتدا ۴ عدد از چوب بستنی ها را کنار یکدیگر قرار دهید سپس  ابتدا و انتهای چوب ها را چسب کاری کنید و به کمک چوب کباب تابه ای اتصال را محکم کنید. شما دو صفحه با چنین اتصالاتی نیاز دارید. یکی برای قسمت زیرین جعبه و دیگری برای قسمت رویی جعبه.

اتصالات چوب بستنی برای ساخت پنکه رومیزی - دیجی اسپارک

 

در ادامه هر دو سمت قسمت طولی جعبه را مطابق تصویر متصل کنید.

اتصالات بدنه پنکه رومیزی با چوب بستنی - دیجی اسپارک

 

یک چوب بستنی دیگر آماده کنید و به اندازه دو عرض جعبه ی مستطیلی آن را اندازه گیری و برش دهید و متصل کنید.

اتصالات بدنه پنکه رومیزی با چوب بستنی - دیجی اسپارک

 

دو باتری درون جاباتری قرار دهید. یکی سیم افشان دیگر را به یکی از سیم های جاباتری مناسب باتری قلمی متصل کنید. محل اتصال را با چسب برق بپوشانید. یک سیم افشان دیگر را به یکی از پایه ی کلید راکر لحیم کنید و دیگر سیم جاباتری را به دیگر پایه ی کلید راکر لحیم کنید. بدین صورت برق لازم به کلید راکر منتقل میشود.

وسایل الکترونیکی ساخت پنکه رومیزی با چوب بستنی - دیجی اسپارک

 

جاباتری را درون جعبه قرار دهید و کلید راکر را در جای مشخص شده قرار دهید به همان اندازه آن را برش دهید.

قرار دادن جاباتری در کاردستی پنکه رومیزی چوبی - دیجی اسپارک

 

در این مرحله قسمت مرکزی صفحه رویی جعبه، حفره ای ایجاد کنید. ابن حفره محل عبور سیم ها است. دور تا دور جعبه را چسب کاری کنید و در نهایت اتصال جعبه مکعبی به اتمام رسید.

مراحل ساخت کاردستی پنکه رومیزی با چوب آبسلانگ - دیجی اسپارک

 

۴ چوب بستنی در اختیر داشته باشید . دو قسمت حلالی آن را برش دهید و بصورت مکعب مستطیل به یکدیگر متصل کنید. و آن را دقیقا بر روی حفره ای که سیم ها را عبور دادیم قرار دهید.

مراحل ساخت کاردستی پنکه رومیزی با چوب آبسلانگ - دیجی اسپارک

 

موتور آرمیچر را بر روی پایه پنکه قرار دهید و سیم موجود را به به پایه ی موور آرمیچر لحیم کنید. در ادامه پره ملخ رباتیک را به شافت موتور آرمیچر متصل کنید.

اتصال پروانه به کاردستی پنکه رومیزی با چوب آبسلانگ - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این پنکه ی رو میزی داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۴ دیدگاه