سرگرمی

آموزش ساخت ماشین آفرود کاردستی با موتور آرمیچر DC و باتری

diy-electronic-off-road-car-with-dc-motor-and-battery-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

برخی از نوجوانان علاقه به ساخت وسایل خلاقانه و کاردستی های خانگی دارند. در این آموزش قصد داریم ساخت ماشین آفرود کاردستی کوچک و ساده را آموزش دهیم. مراحل ساخت این ربات بسیار جذاب و راحت است و شما درگیر ساخت ماشین آفرود کاردستی ارزان قیمت و ساده خواهید شد. کاردستی‌های الکترونیکی انواع مختلفی دارند. عموما به روش‌های مختلف در مدارس تدریس می‌شوند. ما در دیجی اسپارک تلاش میکنیم تا آموزش‌های جذاب و کاربردی و البته خاص را آموزش دهیم. در ادامه ساخت این ماشین آفرود کاردستی با وسایل الکترونیکی و در نوشابه با با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل ساخت ربات آفرود


درست مانند آموزش های قبلی این ماشین آفرود کاردستی از دو دسته وسایل الکترونیکی و بازیافتی تشکیل شده است. ابزارهای باز یافتی شامل در نوشابه، کش پول، چوب بستنی یا همان آبسلانگ، سیخ کباب ماهیتابه ای و نی است. لیست وسایل الکترونیکی به شرح زیر است. با کلیک بر روی هر کدام به صفحه ی کالا منتقل شده و می‌توانید اقلام الکترونیکی مورد نیاز این آموزش را خریداری کنید.

۱- سرباتری ۹ ولت
۲- آرمیچر
۳- باتری کتابی
۴- کلید راکر

 


دستورالعمل ساخت ربات آفرود


قدم اول ساخت مهم ترین و اصلی ترین قسمت ربات است. همانطور که در ویدیو مشاهده میکنید آرمیچر را به روی باتری کتابی میچسبانیم و سپس بوسیله ی سرباتری ۹ ولت ارتباط بین باتری و آرمیچر را برقرار میکنیم. برای کنترل روی خاموش روشن کردن آرمیچر از یک کلید بایستی استفاده کنیم. در این آموزش از کلید راکر استفاده میکنیم. با دقت سیم را به آن لحیم می‌کنیم. اگر روش لحیم کاری را نمیدانید، به پست آموزش لحیم کاری با هویه مراجعه کنید. حالا در قسمت بعد مطابق ویدیو با خط کش عرض باتری را اندازه گیری کرده، دقیقا به همان اندازه دو قطعه از نی جدا می‌کنیم. در مرحله ی بعدی به اندازه ی دو چوب ۶.۵ سانت از چوب کباب ماهیتابه ای جدا می‌کنیم. در ادامه متوجه خواهید شد که این اقلام چگونه استفاده می‌شوند‌. برای تکمیل ابزار ساخت ربات، چوب بستنی را به قطعات دو سانتی تبدیل کرده و با مداد روی مرکز هر قطعه دایره ای رسم کرده و سپس بوسیله ی مته آن‌ها را سوراخ می‌کنیم‌. توجه داشتید باشید که این مرحله نیازمند دقت و احتیاط فراوان است و اگر خود تا کنون با مته کار نکردید حتما از شخصی که در این مورد حرفه ای تر است کمک بگیرید. در نهایت ۴ قطعه از چوب آبسلانگ حاصل می شود که هر کدام حفره ای در مرکز آن دارند. حالا قطعات به دست آمده از چوب آبسلانگ را در دو طرف چوب کباب تابه ای که قبلا برش دادیم، فرو کرده و با چسب حرارتی اتصال آن را محکم می‌کنیم. برای ایجاد فاصله ی معین بین دوقطعه ی فرو رفته در چوب آبسلانگ از نی ای که قبلا جدا کردیم استفاده می‌کنیم. آن را در چوب کباب تابه ای فرو کرده و سپس تکه ی دیگر چوب آبسلانگ حفره دار را وارد میکنیم. از تمام موارد ذکر شده، یکی برای چرخ های جلو و یکی برای دو چرخ عقب نیز مهیا می‌کنیم.

مقدمات ساخت چرخ ها اکنون مهیا شده است. همانطور که در تصویر می‌بینید درهای نوشابه حکم چرخ های ماشین آفرود کاردستی ما را دارند. پس در این مرحله محور چرخ هایی که قبلا ساختیم را به توسط چسب حرارتی به در نوشابه میچسبانیم. چیزی تا اتمام ساخت ربات جذاب باقی نمانده است. در آخرین قدم ها چرخ های ساخته شده را درست مانند ویدیو به بدنه ی باتری کتابی می‌چسبانیم. و مرحله ی آخر ایجاد مکانیزمی در جهت حرکت ماشین است که در این راستا کش پول را وارد چرخی که به سمت شفت ارمیچر هست میکنیم و درست مانند تصویر کش را از سمتی به شفت آرمیچر و از سمت دیگر به محور چرخ وصل می‌کنیم. برای اتصال دقیق تر حتما به جزییات نمایش داده شده در ویدیو دقت کنید. و در نهایت با روشن کردن کلید راکر و فعال شدن آرمیچر، شفت شروع به حرکت میکند و دو چرخ جلویی ماشین حرکت خواه کرد. با قرار دادن ماشین روی سطحی صاف مانند سرامیک، ماشین با سرعت شروع به حرکت میکند. شما میتوانید با سلیقه ی خودتان چرخ ها را رنگ آمیزی کرده و یا بدنه ای برای ماشین آفرود کاردستی خود فراهم آورید تا ظاهری شکیل تر داشته باشد.

 


ویدیو ساخت ماشین آفرود کاردستی


 


نحوه اتصالات ربات آفرود


برای سهولت در اتصالات کلیدی ماشین آفرود کاردستی تصاویر این اتصالات برای شما قرار داده شده است. همانطور که مشاهده می کنید آرمیچر روی باتری کتابی قرار میگیرد و بوسیله ی سرباتری ۹ ولت و سیک افشان ارتباط بین آن ها برقرار می شود. انواع آرمیچر با توان‌های متفاوت در سایت دانشجو کیت برای شما در دسترس قرار گرفته است. لینک موتور آرمیچر DC را مشاهده کنید.

اتصال سیم ها برای ساخت ماشین آفرود کاردستی - دیجی اسپارک

 

پس از اتمام اتصالات کلید راکر را مطابق تصویر در کنار آرمیچر میچسبانیم. برای این اتصال می توانید از چسب حرارتی یا چسب دوقلو استفاده کنید. توجه داشته باشید که این مرحله را با ظرافت انجام دهید و قطعات را با دقت کنار یکدیگر قرار دهید.

مراحل ساخت ماشین آفرود کاردستی با وسایل الکترونیکی - دیجی اسپارک

 

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید با خط کش فواصل ۲ سانتی متری روی چوب بستنی آبسلانگ ایجاد کرده و با مداد علامت می زنیم. سپس مرکز حدودی مربع های ایجاد شده را مشخص کرده و آماده ی ایجاد حفره بوسیله ی مته روی آن می شویم.

ساخت ماشین آفرود کاردستی با چوب بستنی آبسلانگ - دیجی اسپارک

 

بعد از قطعه قطعه کردن چوب ابسلانگ و ایجاد حفره روی آن مطابق تصویر آن را از چوب کباب تابه ای رد میکنیم. برای اینکه این اتصال ثابت بماند از چسب حرارتی در جهت استحکام استفاده می کنیم.

ساخت کاردستی الکترونیک با چوب بستنی - دیجی اسپارک

 

برای ایجاد محور چرخ ها با دقت تصویر زیر را مشاهده کنید. بعد از اتصال قطعات چوب آبسلانگ به چوب کباب تابه ای نی اندازه گیری شده را وارد چوب کباب تابه ای کرده و در انتهای آن قطعه ی دیگر چوب آبسلانگ را وارد می‌کنیم. نی نوشابه باعث می شود که فاصله ی دو قطعه چوب حفظ شود و کار تمیز تری در نهایت حاصل شود. البته وظیفه اصلی این نی نوشابه، اتصال به بدنه ماشین آفرود کاردستی است. تا امکان چرخش شافت چوبی را به ما بدهد.

 

در این مرحله محور چرخ را به چرخ که همان در های نوشابه است وصل میکنیم.انتهای چوب را توسط حسب دو قلو یا حرارتی دقیقا مشابه تصویر زیر به مرکز در نوشابه وصل میکنیم.

ساخت کاردستی الکترونیکی با در نوشابه - دیجی اسپارک

 

در این مرحله چرخ های ماشین آفرود کاردستی آماده هستند. حالا باید درست مانند تصویر محور چرخ ها را به بدنه ی باتری کتابی بچسبانیم.دقت کنید که با فاصله مناسبی نسبت به یکدیگر وصل شوند. دست خود را روی محور نگه دارید و محکم به روی باتری کتابی فشار دهید تا اتصال محکم شود. توجه داشته باشید که چسب باید کاملا خشک شود و قبل از خشک شدن کامل آن را روی سطح زمین قرار ندهید.

ساخت ماشین آفرود کاردستی با چوب بستنی و در نوشابه - دیجی اسپارک

 

پس از خشک شدن کامل چسب ها و محکم شدن اتصالات وارد مرحله ی جذاب و کلیدی ساخت ربات ماشین آفرود کاردستی می شویم. در این مرحله کش را درست همانند تصویر از یک سر به شفت آرمیچر و از سمت دیگر دور یکی از محور های چرخ قرار می دهیم. حرکت شفت آرمیچر به واسطه ی کش باعث حرکت چرخ ها شده و ماشین آفرود کاردستی شروع به حرکت می کند.

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این ماشین آفرود کاردستی داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۴ دیدگاه

    • باسلام
      کاربر گرامی بله اکثر کاردستی ها به چند قطعه ساده الکترونیکی و بازیافتی ساخته شده اند و تنوع کاردستی ها با خلاقیت هر شخص بسیار زیاد است.

    • باسلام
      کاربر گرامی تمامی قطعات مورد نیاز به همراه لینک خرید در بخش اول آموزش قرار دارند. کافی است بر روی نام هریک کلیلک کنید.