سرگرمی

آموزش ساخت ربات پول جمع کن با موتور آرمیچر DC و چوب بستنی در منزل

diy-electronic-robot-with-ice-cream-stick-and-battery-dc-motor-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

کاردستی‌های الکترونیکی انواع مختلفی دارند، برای ساخت آن‌ها معمولا به چند وسیله الکترونیکی و چند وسیله بازیافتی نیاز داریم. تلاش ما بر این است تا کار دستی‌های الکترونیکی ارزان قیمت با وسایل الکترونیکی ساده و وسایل بازیافتی را آموزش دهیم. ربات پول جمع کن، کاردستی الکترونیکی جذاب، ساده و به راحتی قابل ساخت است. این ربات کوچک با ظرف کوچکش در خواست پول میکند. این آموزش برای سنین ۷ تا ۷۰ سال است. همچنین قابلیت آن را دارد که با سلیقه و خلاقیت خود در ظاهر آن تغییر ایجاد کنید. در ادامه ساخت این ربات پول جمع کن الکترونیکی با چوب بستنی و وسایل الکترونیکی ساده، با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل ساخت ربات پول جمع کن


همانند آموزش های قبلی این ربات نیز از دو دسته وسایل الکترونیکی و بازیافتی تشکیل شده است. ابزار های بازیافتی شامل در پلاستیکی نوشابه، چوب بستنی و مقوا است. لیست وسایل الترونیکی به شرح زیر است که با کلیک بر روی هر کدام به راحتی به صفحه ی کالا منتقل شده و در صورت نیاز خریداری کنید. البته برای اتصال دادن این وسایل به یکدیگر بایستی از چسب استفاده کنید. چسب تفنگی و چسب قطره‌ای در بخش‌های مختلف این ربات استفاده می‌شوند.

۱- باتری کتابی
۲- موتور اسباب بازی
۳- سرباتری ۹ ولت
۵- سیم افشان
۶- کلید راکر

 


دستور العمل ساخت ربات پول جمع کن


ابتدا برای ساخت سر و تن ربات ما ، آرمیچر را به وسیله‌ی چسب حرارتی به قسمت مشخص شده ی باتری کتابی میچسبانیم. در این مرحله سرباتری ۹ ولت را به باتری کتابی وصل کرده و بوسیله ی سیم افشار بین باتری و کلید روشن خاموش ارتباط برقرار میکنیم. و در نهایت سیم های خروجی از کلید راکر و سرباتری را با دقت به آرمیچر لحیم میکنیم. به این ترتیب قسمت اساسی و مهم ربات را در اختیار داریم. حالا نوبت ساخت دست و پا برای ربات فرا می‌رسد.برای این منظور از چوب بستنی استفاده میکنیم و بعد از برش آن به اندازه ی مناسب مطابق ویدیو به قسمت مشخص شده‌ی باتری کتابی میچسبانیم. برای دست ها نیز به همین ترتیب چوب بستنی کوتاه شده را به قسمت بالایی باتری وصل میکنیم. همانطور که مشاهده می‌کنید چوب بستنی ابزاری کلیدی برای ساخت ربات است و برای کفش های ربات هم از آن استفاده میکنیم. برای ساخت صورت ربات یک تکه مقوا را به صورت دایره برش داده و روی آن حالت صورت دلخواه را نقاشی میکنیم.

بسته به خلاقیت خود میتوانید رباتی شاد، یا ناراحتی و حتی عصبانی بسازید. درست مانند تصویر صورت ربات را به آرمپچر میچسبانیم و به این ترتیب سر ربات کامل می‌شود. برای کاسه‌ی ربات از درب نوشابه استفاده میکنیم . بوسیله ی چسب حرارتی بین دو دست ربات میچسبانیم. بسته به سلیقه ی خود میتوانید بجای درب نوشابه از جعبه کبریت و یا هرچیزی مانند آن به عنوان ظرف ربات استفاده کنید. با استفاده از ماژیک یا گواش با رنگ کردن دست ها و پاهای ربات میتوانید ظاهر ربات را زیباتر کنید. در این مرحله یک میخ بلند را بوسیله ی نی درست مانند تصویر به آمیچر وصل می کنیم.برای سهولت این کار مقداری به نی انحنا میدهیم تا زمانی که آرمیچر راه اندازی شد با چرخش میخ، ربات کوچک ما نیز حرکت کند.در نهایت را روشن کردن کلید راکر و قرار دادن ربات روی سطحی لیز و صاف، ربات ما برای دریافت پول شروع به حرکت میکند.

 


ویدیو ساخت ربات پول جمع کن


 


نحوه اتصالات ربات پول جمع کن


حال نسبت به مونتاژ کردن این کاردستی، بخش‌های مهم را به صورت تصویری توضیح خواهم داد. همانطور که در تصویر زیر می‌بینید برای ساخت بدنه‌ی ربات از باتری کتابی یا همان باتری ۹ ولت استفاده می‌کنیم. موتور آرمیچر DC را به انتهای باتری کتابی می‌چسبانیم. برای این اتصال میتوانیم از چسب دوقلو یا حرارتی استفاده کنید. توجه داشته باشید که هم باتری و هم آرمیچر در فروشگاه دانشجو کیت در دسترس است.

اتصال موتور آرمیچر برای ساخت ربات پول جمع کن - دیجی اسپارک

 

برای کنترل جریان برق و قطع و وصل آن از یک کلید استفاده می‌کنیم. البته میتوانید از کلید راکر هم برای این منظور استفاده کنید. مطابق تصویر بوسیله ی سیم افشان و سرباتری بین باتری و کلید و موتور ارتباط ایجاد کرده و عبور جریان برق را ممکن می سازیم. توجه داشته باشید که این اتصالات نیازمند دقت بسیار زیادی است. بهتر است اتصالات را با هویه و سیم قلع محکم کنید.

اتصال کلید جهت قطع و وصل جریان برق در ربات پول جمع کن - دیجی اسپارک

 

پس از اتصال دست و پای ربات پول جمع کن با استفاده از چوب بستنی، بایستی کاسه‌ای برای ربات تعبیه کتیم. در این آموزش از در نوشابه برای این منظور استفاده می‌کنیم. مانند تصویر زیر در نوشابه را بین هردو دست ربات قرار داده و با چسب متصل می کنیم. لازم به ذکر است که میتوانید از جعبه کبریت نیز به عنوان ظرف استفاده کنید. در این مرحله محم این است که یک وسیله‌ای برای جمع کردن پول به دست ربات بدهید.

کاردستی با چوب بستنی در ساخت ربات پول جمع کن - دیجی اسپارک

 

آخرین مرحله و مهم ترین مرحله ساخت ربات اتصال یک وزنه به شافت آرمیچر است. این اقدام برای ایجاد حرکت لرزشی در ربات است. درست مانند تصویر، نی نوشابه را به شافت موتور متصل کنید. سپس با چسب قطره‌ای و یا چسب دوقلو آنرا محکم کنید. پس از  انحنا دادن به آن یک میخ کوچک یا وزنه‌ای فلزی را به طرف دیگر نی نوشابه متصل کرده و با چسب دوقلو آنرا محکم کنید. دقت کنید که این اقدام اگر به صورت صحیح انجام نشود، به علت حرکت دورانی ممکن است خطر ساز باشد. پس این مرحله را دقیق و کامل انجام دهید. با روشن شدن موتور و چرخش شفت و به طبع آن حرکت میخ ربات پول جمع کن نیز شروع به حرکت می‌کند.

ساخت موتور ویبره با میخ و نی نوشابه در ساخت ربات پول جمع کن - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این ربات پول جمع کن با موتور آرمیچر داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۰ دیدگاه