سرگرمی

پروژه ساخت کاردستی مرد بستنی فروش با موتور گیربکس دار

diy-ice-cream-carriage-robot-with-dc-motor-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

آموزش امروز کاردستی بسیار جذاب مرد بستنی فروش بوسیله ی وسایل بازیافتی و همچنین چندین ابزار الکترونیکی است.این کاردستی علاوه بر زیبایی ظاهری و عملکردی بامزه میتواند با عنوان بازی های رقابتی نیز استفاده شود.شکل ظاهری ربات بسته به خلاقیت شما قابل تغییر است و میتوانید مشاغل مختلفی مثل مرد درشکه چی یا مرد دست فروش را طبق سلیقه ی خودتان بسازید. برای آگاهی از چگونگی حرکت و ساخت این ربات آسان و جذاب با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسابل لازم ساخت ربات بستنی فروش


همانند آموزش های گذشته ابزار لازم برای ساخت این کاردستی از دو دسته هی وسایل بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است.وسایل بازیافتی آن شامل مقوا،میله ی باریک فلزی،چوب آبسلانگ و…است. ابزار الکترونیکی آن به شرح زیر می باشد.با کلیک بر روی هر گزینه به صفحه ی کالا منتقل شده و در صورت نیاز آن میتوانید تهیه کنید.

 


دستورالعمل ساخت کاردستی مرد بستنی فروش


در مرحله ی اول مقوای بازیافتی را به شکل مناسب درست مانند تصویر برش میدهیم. برای تهیه ی این مقوا میتوانید از کارتن های وسایل منزل استفاده کنید. بعد از برش دادن مقوا درست در خطوط معین خط تا ایجاد کرده و قسمت مشخص شده را خم می کنیم تا مکعب ما ساخته شود با این تفاوت که مکعب ایجاد شده به جای ۶ وجه دارای ۵ وجه است. برای ساخت چرخ های گاری بستنی فروش نیز از مقوا استفاده می کنید. چهار دایره به شعاع مساوی می کشیم.شعاع چرخ ها بسته به اندازه ی کار دستی طبق سلیقه ی شما میتواند بزرگ تر یا کوچکتر باشد.برای استحکام چرخ ها و ایجاد سطح مقطع بیشتر برای حرکت گاری دو به دو دایره هارا کنار یکدیگر میپچسبانیم. در مرکز چرخ ها حفره ای ایجاد می کنیم و برای اتصال چرخ ها به یکدیگر از چوب کباب تابه ای استفاده می کنیم.برای ایجاد فاصله ی مناسب چرخ ها از بدنه از نی استفاده می کنیم و قطعه ی کوچکی از نی را برش داده و مطابق تصویر در محل مناسب قرار می دهیم.برای چرخ سوم گاری از قره قره ی پرده استفاده میکنیم و آن را در قسمت جلویی گاری نصب می کنیم.

برای اتصال سایه بان گاری مطابق تصویر ۴ خلال دندان را در قسمت مشخص شده ی گاری قرار می دهیم.مقوا را برش داده و درست مانند سایه بان بصورت هفتی شکل تا می کنیم و روی ۴ خلال دندان قرار میدهیم. از مفتول سیمی مطابق تصویر استفاده کرده و آن را به قسمت جلویی گاری متصل می کنیم.تقریبا قسمت کاردستی به اتمام رسیده است. هم اکنون به قسمت ربات آن می رسیم. برای ساخت آدمک از موتور زردگیربکس دار استفاده می کنیم.چوب آبسلانگ را مانند تصویر برش می دهیم. برای این کار میتوانید از مته و اره مویی استفاده کنید. توجه داشته باشید که کار با این ابزار نیازمند دقت و مهارت می باشد و در صورت مبتدی بودن حتما از شخصی که مهارت دارد کمک بگیرید.از قسمت های کوچکی از مفتول سیمی در جهت اتصال چوب ها به بدنه استفاده می کنیم.برای این کار مفتول هارا در هر دو شفت موتور گیربکس دار فرو می کنیم و دو قطعه ی دیگر را مطابق تصویر به محل مشخص شده ی ویدیو روی بدنه ی موتورگیربکس دار میچسبانیم.برای اتصال دقیق تر می توانیم از دکمه یا مقوای برش داده شده استفاده کنیم و آن را در دو سمت چوب آبسلانگ قرار دهیم.سپس به وسیله ی کاتر چوب ابسلانگ را برش می هیم تا شکل پای ربات را به خود بگیرد.کاتر ابزاری بسیار تیز و برنده است در حین استفاده از آن حتما دقت لازم را داشته باشید تا به خود آسیبی نزنید.مطابق شکل باتری لیتیوم یون را به قسمت پشتی موتوگیربکس دار میچسبانیم و به وسیله ی سیم افشان اتصال بین موتور گیربکس دار و باتری و کلیدراکر را برقرار می کنیم.از چوب بستنی به عنوان دست ربات استفاده کرده و آن را به مفتول سیمی متصل به گاری نیز میچسبانیم.از توپ پینگ پونگ نقاشی شده نیز به عنوان سر ربات استفاده می کنیم. در این مرحله طبق سلیقه ی خود گاری را تزیین میکنیم.برای این کار می توانید از گواش برای رنگ آمیزی یا کاغذ رنگی نیز استفاده کنید. حالا با روشن کردن کلید راکر  ربات ما شروع به حرکت می کند و به طبع آن گاری را نیز هل می دهد.

 


ویدیو آموزش ساخت کاردستی مرد بستنی فروش


 


نحوه اتصالات ربات مرد بستنی فروش


همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید برای ساخت چرخ ها دو مقوایی که به صورت دایرخ ای شکل برش داده شدند را کنار یکدیگر قرار می دهیم و دقیقا از مرکزشان سیخ کباب تابه ای را عبور میدهیم.در واقع چوب کباب تابه ای در این کاردستی در حکم محور چرخ ها عمل می کند.

 

همانطور که ذکر کردیم برای چرخ سوم گاری از قره قره ی پرده استفاده می کنیم و درست مانند تصویر آن را در قسمت جلویی گاری وصل می کنیم.

 

برای اتصال سایه بان از خلال دندان استفادع می کنیم و آن را در چهار سمت گاری قرار میدهیم و سپس بر روی آن مقوای تا شده ای را مطابق تصویر قرار میدهیم.همچنین مفتول سیمی را مطابق شکل خمیده کرده و آن را در قسمت جلویی گاری وصل میکنیم.

 

مفتول سیمی را به چهار قطعه ی کوچک تبدیل کرده و آن ها را در قسمت شفت های موتورگیربکس دار و حفره های بالایی موتور فرو می کنیم.سپس چوب ابسلانگ های برش داده شده را روی آن درست مانند تصویر نصب میکنیم.

 

باتری لیتیوم یون را به موتور گیربکس دار میچسبانیم و سپس کلید راکر را در جهت روشن و خاموش کردن ربات به باتری متصل می کنیم. همانطور که مشاهده می کنید چوب های ابسلانگ را به صورتی برش می دهیم که شبیه به پای انسان شود.

 

با استفاده از لحیم و سیم افشان باتری و موتور و کلید راکر را به یکدیگر متصل میکنیم.دقت داشته باشید که استفاده از لحیم نیازمند مهارت است و در صورت نداشتن مهارت حتما از شخضی با تجربه کمک بگیرید.

 

از چوب آبسلانگ به عنوان دست ربات استفاده می کنیم و مطابق تصویر آن را به مفتول سیمی متصل می کنیم.از توپ پینگ پونگ نیز به عنوان سر کاردستی استفاده می کنیم.

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی مرد بستنی فروش داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۸ دیدگاه