سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی قایق چوبی با چوب آبسلانگ و کش پلاستیکی

diy-mini-boat-with-popsicle-stick-and-rubber-band-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

برای ساخت کاردستی های متحرک لزوما نیاز نیست به کمک قطعات الکترونیک حرکت ربات را ایجاد کنید. شما با ساده ترین وسایل در کمترین زمان ممکن با ارزانترین وسایل میتوانید باعث سرگرم شدن کودکانتان و ایجاد رشد و خلاقیت آن ها شوید. این آموزش در ساده ترین حالت ممکن، با چوب بستنی و کش پول ساخته شده است. در ادامه ساخت این کاردستی قایق چوبی متحرک با وسایل بازیافتی ساده ، با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز کاردستی قایق چوبی متحرک


برای تهیه و ساخت کاردستی قایق چوبی به ۶ عدد چوب آبسلانگ و یک کش پول و چسب آبی نیاز دارید . با چنین وسایل ساده ای میتوانید یک کاردستی جذاب بسازید. در ادامه آموزش را مرحله به مرحله بصورت تصویری و متنی پیش میرویم. لینک وسایل کاردستی

 


دستور العمل ساخت کاردستی قایق چوبی متحرک


در ابتدا ۳ عدد از چوب آبسلانگ را به صورت یک در میان بالا و پایین در کنار یکدیگر با چسب قطره ای متصل کنید. چوب آبسلانگی که در مرکز قرار دارد از یک سمت قسمت حلالی آن را برش دهید سپس نقطه انتهایی چوب آبسلانگ میانی را در نظر بگیرید و یک چوب دیگر بصورت افقی روی آن قرار دهید و به مساوات قالب اصلی قایق اضافه ها را برش دهید. در ادامه آن قسمت از چوب میانی که بالاتر از دیگر چوب ها قرار دارد را بصورت هشتی علامت بزنید و به طرح مثلثی برش دهید. این حالت باعث سرعت در حرکت قایق میشود. در ادامه میخواهیم تمامی بدنه ربات را بصورت دو لایه به کمک چوب آبسلانگ به همان ابعاد قبل محکم کنیم. بدنه ربات را بچرخانید و یک چوب آبسلانگ دیگر به چوبی که بصورت افقی برروی دیگر چوب ها قرار گرفته بود با چسب متصل کنید. به همین ترتیپ تمامی بدنه قایق را با چوب آبسلانگ پوشش دهید و اضافه های آن را برش دهید. پس از همسان سازی، یک چوب آبسلانگ ۵ سانتی متری آماده کنید و از نیمه آن را به دو قسمت تقسیم کنید. مرکز دو چوب را علامت گذاری کنید و هر دو را تا نیمه برش دهید و آن ها را بصورت ضربدری در یکدیگر قرار دهید. با این کار موتور قایق آماده شد. با چسب به خوبی موتور را محکم کنید. یک کش پول را دور بدنه قایق و پره ها که عملکردی مشابه موتور آرمیچر را دارند حلقه کنید. با چرخ پره ها ، همزمان چرخش کش پول هم میشود. به محض رها کردن پره ها نیروی جمع شده در کش آزاد میشود و باعث حرکت قایق میشود.

 


ویدیو آموزش کاردستی قایق چوبی متحرک


 


نحوه اتصالات کاردستی قایق چوبی متحرک


در ابتدا ۳ عدد از چوب آبسلانگ را به صورت یک در میان بالا و پایین در کنار یکدیگر با چسب قطره ای متصل کنید.

اتصالات بدنه قایق چوبی کاردستی - دیجی اسپارک

 

مطابق تصویر روی چوب آبسلانگ میانی و یک چوب دیگر بصورت افقی قرار دهید و به مساوات قالب اصلی قایق اضافه ها را برش دهید.

ساخت بدنه قایق چوبی کاردستی با چوب آبسلانگ - دیجی اسپارک

 

آن قسمت از چوب میانی که بالاتر از دیگر چوب ها قرار دارد را بصورت هشتی علامت بزنید و به طرح مثلثی برش دهید

بدنه ی کاردستی قایق چوبی - دیجی اسپارک

 

پس از برش مورب از هر دو سمت، شکل نهایی بایستی بدین صورت باشد.

ظاهر نهایی قایق کاردستی چوبی - دیجی اسپارک

 

تمامی بدنه ربات را بصورت دو لایه به کمک چوب آبسلانگ به همان ابعاد قبل محکم کنید. بدنه ربات را بچرخانید و یک چوب آبسلانگ دیگر به چوبی که بصورت افقی برروی دیگر چوب ها قرار گرفته بود با چسب متصل کنید.

اتصال چوب آبسلانگ ساخت بدنه قایق چوبی - دیجی اسپارک

 

حالا نوبت به ساخت موتور قایق چوبی میرسد. چوب آبسلانگ ۵ سانتی متری آماده کنید و از نیمه آن را به دو قسمت تقسیم کنید. مرکز دو چوب را علامت گذاری کنید و هر دو را تا نیمه برش دهید و آن ها را بصورت ضربدری در یکدیگر قرار دهید.

ساخت پروانه قایق چوبی متحرک با چوب آبسلانگ - دیجی اسپارک

 

کش پول را دور بدنه قایق و پره ها که عملکردی مشابه موتور آرمیچر را دارند حلقه کنید. با چرخش پره ها قایق در آب به حرمت در می آید.

اتصال کش پول به پروانه قایق چوبی کاردستی - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این قایق چوبی متحرک داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۴ دیدگاه