سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی ربات سگ بازیگوش با موتور آرمیچی و چوب بستنی

diy-mini-dog-robot-self-moving-with-ica-cream-stick-and-dc-motor-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

اکثر اوقات تا نامی از ساخت ربات به گوشمان میخورد ربات های سخت با ساختاری پیچیده متصور میشویم. اما در اینجا میخواهیم با ساده ترین و کم هزینه ترین وسایل، ربات های جذاب و محترک بسازیم. پس با آموزش های دیجی اسپارک همراه باشید تا تجربه ای لذت بخش با کودکانتان در کنار یکدیگر تجربه کنید.

 


وسایل مورد نیاز ربات سگ بازیگوش


وسایل مورد نیاز شما به دو بخش بازیافتی (چوب بستنی ،چوب آبسلانگ ، توپ سفید کوچک و نی آبمیوه ) و وسایل الکترونیکی که در ادامه لیست قطعات مورد نیاز را قرار میدهم. شما میتوانید با کلیک بر روی هر گزینه وارد صفحه محصول میشوید و به راحتی میتوانید کالا ها را تهیه کنید. در ادامه ساخت این کاردستی الکترونیکی سگ بازیگوش و وسایل الکترونیکی ساده، با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

باتری
موتور آرمیچر
کلید راکر
سیم افشان
سرباتری

 


دستور العمل ساخت ربات سگ بازیگوش


برای شروع انتهای باتری را به چسب آغشته کنید و موتور آرمیچر را بصورت افقی به باتری متصل کنید. چوب آبسلانگ را بصورت مورب مطابق ویدیو برش بزنید و بعنوان دستان ربات به باتری متصل کنید. به همین صورت دست دیگر ربات را به قسمت کناری باتری متصل کنید. در ادامه برای انگشتان دست و پای ربات از یک الگوی یکسان ۴ نمونه طراحی کنید و برش دهید. برای اینکار میتوانید دو لایه مقوای ضخیم را به یکدیگر بچسبانید سپس طراحی را انجام دهید. انگشتان را به بازوان ربات متصل کنید. برای پاهای سگ بازیگوش میتوانید یک چوب آبسلانگ را به دو قسمت تقریبا ۱ سانتی متری به حالت مورب برش دهید و به حالت ۷ به یکدیگر بچسبانید. حالا نوبت به برق رسانی میرسد. سر باتری را به باتری متصل کنید. برای قطع و وصل کردن جریان برق از کلید راکر استفاده کنید. کلید راکر را به پشت ربات بچسبانید. یکی از سیم های سر باتری را به پایه کلید راکر لحیم کنید و سیم دیگری از سر باتری را به پایه های موتور آرمیچر لحیم کنید. یک سمت از سیم افشان هایی که قبلا از فروشگاه تهیه کرده اید را به پایه های موتور آرمیچر و سمت دیگر را به یکی از پایه های کلید راکر لحیم کنید. جریان برق رسانی به موتور آرمیچر انجام شد.
برای صورت ربات سگ بازیگوش میتوانید طرح دلخواه تان را مطابق سلیقه خودتان طراحی کنید. یا اینکه مطابق صورت ویدیو الگو برداری کنید. برای گوش ها میتوانید بصورت حلالی دو سر چوب آبسلانگ را تقریبا به اندازه نیم سانتی متر برش دهید و با چسب حرارتی بچسبانید. به همین صورت چوب بستنی را نیز به حالت حلال برش دهید و به گوش های متصل کنید. سپس نی آبمیوه را به اندازه ۲ سانتی متر برش دهید و با دستانتان از نیمه آن را خم کنید و به شافت موتور آرمیچر متصل کنید. دگمه وصل کلید راکر را روشن کنید و از دیدن ربات محرک ساخته شده تان لذت ببرید.

 


ویدیو ساخت ربات سگ بازیگوش


 

 


نحوه ی اتصالات ربات سگ بازیگوش


در این مرحله تمامی محل های اتصال را بصورت تصویری مرور میکنیم. ابتدای امر موتور آرمیچر را بصورت افقی بر روی باتری متصل کنید.

اتصال موتور آرمیچر DC به باتری کتابی - دیجی اسپارک

 

چوب آبسلانگ را بصورت مورب برش دهید و به طرفین باتری بعنوان دستان ربات بچسبانید.

اتصال چوب آبسلانگ به باتری کتابی - کاردستی سگ بازیگوش - دیجی اسپارک

 

برای دست ها و پاهای ربات سگ بازیگوش میتوانید از یک لایه چوب نازک و سبک استفاده کنید یا اگر چوب در اختیار ندارید میتوانید دو لابه مقوای ضخیم را به یکیدیگر به کمک چسب آبی به یکدیگر بچسبانید. سپس مطابق الگو چهار طرح یکسان طراحی کنید.

برش طرح پای کاردستی سگ بازیگوش - دیجی اسپارک

 

حالا مطابق تصویر زیر پاهای برش خورده سگ بازیگوش را متصل کنید. برای این منظور از چسب حرارتی و یا چسب قطره‌ای استفاده کنید.

اتصال کف پاهای کاردستی سگ بازیگوش - دیجی اسپارک

 

دقیقا به همین صورت که مشاهده میکنید چوب آبسلانگ را به صورت مورب برش دهید. به یکدیگر متصل کنید سپس پاهای ربات را به طرفین باتری بچسبانید.

اتصالات پاهای ربات سگ بازیگوش - کاردستی الکترونیکی - دیجی اسپارک

 

پاها را نیز به این صورت متصل کنید.

 

در این مرحله سر باتری را به باتری متصل کنید. سرباتری برق را از باتری به کلید و موتور آرمیچر متقل میکند.

اتصال منبع تغذیه به ربات کاردستی سگ بازیگوش - دیجی اسپارک

 

کلید راکر را به پشت باتری متصل کنید. به کمک کلید راکر میتوانید قطع و وصل شدن حرکت ربات را کنترل کنید.

اتصال کلید راکر به ربات کاردستی سگ بازیگوش - دیجی اسپارک

 

یکی از سیم های سرباتری را به پایه های موتور آرمیچر متصل کنید. به محل لحیم دقت کنید.

لحیم کاری سیم های تغذیه کاردستی سگ بازیگوش - دیجی اسپارک

 

در ادامه یکی دیگر از سیم های سر باتری را به کلید راکر لحیم کنید. بدین وسیله برق رسانی به کلید انجام میشود. در ادامه یک سیم افشان که از قبل از فروشگاه تهیه کرده اید را از یک سمت به پایه موتور آرمیچر و از سمت دیگر به کلید راکر متصل کنید. تا به اینجا کار برق رسانی به کلید راکر و موتور آرمیچر به طور کامل انجام شد.

اتصال سیم به کلید راکر برای تغذیه ربات کاردستی سگ بازیگوش - دیجی اسپارک

 

برای انتخاب تصویر صورت میتوانید از طرح ربات سگ بازیگوش الگو برداری کنید یا اینکه طرح دلخواه خودتان را طراحی کنید . برای گوش های سگ بازیگوش دو قسمت انتهایی چوب آبسلانگ را بصورت حلالی برش دهید و به بالای سر با چسب متصل کنید.

اتصال توپ پینگ پونگ به عنوان سر کاردستی سگ بازیگوش - دیجی اسپارک

 

برای تکمیل گوش ها چوب بستنی را از ایندا و انتها که خودش چوب حلال شکل است برش دهید و متصل کنید.

گوش های کاردستی ربات سگ بازیگوش با چوب آبسلانگ - دیجی اسپارک

 

پس از تکمیل صورت ربات آن را با چسب حرارتی یا چسب آبی به موتور آرمیچر متصل کنید.

 

برای حرکت چرخشی سگ بازیگوش به اندازه دو سانتی متر نی آبمیوه را برش دهید و از نیمه نی را خم کنید و آن را به شافت موتور آرمیچر متصل کنید.

اتصال وزنه به شفت موتور DC برای ایجاد لرزش - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی ربات سگ بازیگوش داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۴ دیدگاه

    • با سلام. هیچ محدودیتی بابت اجرای کاردستی و ابزار مورد استفاده نیست. سپاس از همراهی شما

    • باسلام
      کاربر گرامی ضمن سپاس از همراهی شما، همانطور که در بخش اول آموزش کالاهای مورد نیاز لینک شده اند میتوانید باتری ۹ ولت کتابی تهیه کنید.