سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی موتور سیکلت با مداد و موتور آرمیچر DC

diy-motorcycle-with-pencil-and-dc-motor-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

شاید تصور شما چنین باشد که خلاقیت اکتسابی نیست و تنها یک سری افراد ذاتا خلاق به دنیا می آیند. اما در واقع خلاقیت یک مورد آموزشی و پرورشی است و محیط و چگونگی آموزش و تجربه است که از انسان ها،خلاق بودن را در هر زمینه ای میسازد. از ابتدای امر هیچکس نمیتواند غول مرحله آخر را مغلوب کند. طی مراحل مختلف و خطا و آزمون و تجربه اتفاقات فوق العاده رقم میخورد. پس فرزندانتان را با راحتترین حالت ممکن درگیر خلق علایقشان کنید. مثل خلق یک کاردستی موتور سیکلت کوچک به همین زیبایی که در این آموزش مشاهده میکنید. این کاردستی یکی از کاردستی های موتور علاقه من است. در ادامه ساخت کاردستی موتور سیکلت با مداد و وسایل الکترونیکی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت موتورسیکلت


ابزار مورد نیاز ساخت این ربات از دو بخش بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است. وسایل بازیافتی شامل مداد، کش پول و درب نوشابه است. لیست وسایل الکترونیکی در فهرست زیر قرار گرفته است. با کلیک بر روی هر کدام مستقیما به صفحه ی کالا رفته و در صورت نیاز می‌توانید تهیه کنید.

باتری

کلید راکر

سیم افشان

سرباتری

پولی

موتور آرمیچر DC

چرخ دنده

 


دستور العمل ساخت کاردستی موتورسیکلت


دو عدد چرخ رباتیک را به یکدیگر با چسب قطره ای بچسبانید. به همین شکل دو چرخ دیگر را آماده کنید. به کمک دریل مرکز آن را حفره ایجاد کنید. نکته ی حائز اهمیت این است که لزوما نیاز نیست وسایلی که در ویدیو استفاده شده است را استفاده کنید و چنانچه برای مثال دریل در اختیار نداشتید مانع ساخت کاردستی شود. با خلاقیت و ایجاد راه های دیگر میتوانید حفره را بدون نیاز به دریل ایجاد کنید. چگونه؟ میتوانید دمای سیم یا میخ را روی حرارت بالا ببرید و آن را از مرکز چرخ عبور دهید و حفره ایجاد کنید. در ادامه مدادی به اندازه ۷ سانتی متر برش دهید از انتهای آن با فاصله نیم سانتی متری، حفره ای ایجاد کنید . یک شفت فلزی بعنوان محور از چرخ عبور دهید. از هر دو سمت چرخ به ابعاد مساوی شفت قرار گیرد. با چسب جای شفت را محکم کنید. یک عدد چرخ دنده و یک عدد پولی را به دو طرف شفت ها متصل کنید. سپس دو عدد مدادی را از شفت عبور دهید. یک سمت آن را کش پول قرار دهید. باز هم چسب کاری و محکم کردن اتصالات در هر مرحله را فراموش نکنید!

به اندازه حد فاصل هر دو مداد، دو عدد از مداد برش دهید و با چسب در جای خود ثابت کنید. اضافه های شفت را با سیم چین یا انبر دست بچینید. دو چرخ دیگر، پی از اتصال به یکدیگر و عبور شفت هر دو سمت آن را چرخ دنده قرار دهید و بعد از باز هم با چسب جای چرخ دنده ها را محکم کنید. دو عدد مداد به طول ۲ سانتی متر برش دهید و به دو طرف شفت متصل کنید. باز هم به اندازه حد فاصل دو مداد برش بزنید و متصل کنید. پس از برش دو سمت شفت، چرخی که در مرحله قبل حاضر کردید را در اختیار داشته باشید و مطابق ویدیو به حالت مورب دو مداد را به آن متصل کنید. چرخ های بعدی را به حالت قرینه به اتصالات مورب متصل کنید. نوبت به بخش جذاب برق رسانی میرسد. چیزی که باعث حرکت کاردستی و اصل ماجرا است. کلید راکر در قسمت انتهایی کاردستی موتور سیکلت قرار دهید. سیم افشان و سیم های سرباتری را لحیم کنید. و باتری را بعنوان زین موتور بر روی موتور قرار دهید.

به شفت موتور آرمیچر DC پولی را متصل کنید و به قسمت انتهایی باتری بچسبانید. دو سیم آزاد را به پایه های موتور آرمیچرDC لحیم کنید. کش پولی که در ابتدا روی پولی قرار دادیم از از سمت دیگر به پولی قرار گرفته شده بر روی شفت موتور حلقه کنید. برای آماده سازی دسته های کاردستی موتورسیلکت دو مداد به اندازه ۱ سانتی متر برش دهید. قسمت بالایی آن را حفره ای ایجاد کنید و سیم یا شفت را عبور دهید. با انحنایی که به آن میدهید شکل ظاهری آن مشابه دسته ی موتور واقعی خواهد شد. برای تکمیل شدن دسته میتوانید با نوار چسب مشکی یا واشر یا مقوا هر دو سمت شفت را مطابق ویدیو طراحی کنید. برای طرح چراغ موتور میتوانید از وسایل بازیافتی مثل درب بطری یا هر وسیله ی دیگری استفاده کنید. برای سپر های این مینی موتور سیکلت دوست داشتنی میتوانید از مقوا استفاده کنید.

 


ویدیو ساخت موتورسیلکت


 


نحوه اتصالات کاردستی موتورسیکلت


در این بخش تمامی اتصالات مهم را به همراه تصویر بررسی میکنیم. دو عدد چرخ رباتیک را به یکدیگر با چسب قطره ای بچسبانید. به کمک دریل یا سیم یا میخ حرارت دیده مرکز آن را حفره ایجاد کنید. پس از عبور شفت پولی را متصل کنید و به سمت دیگر شفت پرخ دنده را متصل کنید. محل اتصال را با چسب محکم کنید.

اتصال پولی پلاستیکی به شافت چرخ موتور سیکلت - دیجی اسپارک

 

دو چرخ دیگر را همانند مرحله قبل به یکدیگر متصل کنید و چرخ دنده را در جای خود محکم کنید. این اقدام برای ثابت نگه داشتن سازه‌ی کاردستی موتور سیکلت روی دو چرخ بسیار اهمیت دارد.

اتصال چرخ دنده به چرخ کاردستی موتور سیکلت - دیجی اسپارک

 

مدادی به اندازه ۷ سانتی متر برش دهید از انتهای آن با فاصله نیم سانتی متری، حفره ای ایجاد کنید. کش پول را به چرخ دنده اضافه کنید. هر دو مداد را به دو طرف شفت متصل کنید. در ادامه به اندازه حد فاصل هر دو مداد، دو عدد برش دهید و با چسب در جای خود ثابت کنید. سپس دو مداد دیگر به اندازه ۲ سانتی متر بصورت مورب به آن متصل کنید.

اتصالات بدنه کاردستی موتور سیکلت با چسب - دیجی اسپارک

 

دو چرخ دیگر را مطابق تصویر زیر به بخش جلویی و انتهایی مدادها متصل کنید. تا سازه‌ی اصلی موتور سیکلت شکل بگیرد. با توجه به اینکه دو چرخ را بهم چسبانده‌ایم، باعث پهن شدن سطح مقطع شده و سازه‌ی اصلی موتور سیکلت ما بایستی روی دو چرخ ثابت بایستد.

نهایی سازی بدنه کاردستی موتور سیکلت - دیجی اسپارک

 

برای کنترل نیروی محرکه‌ی موتور سیکلت بایستی از کلید استفاده کنیم. مطابق تصویر زیر به محل اتصال کلید راکر روی بدنه دقت داشته باشید. پس از آن اتصالات سیم افشان و سرباتری با پایه های کلید راکر با لحیم کاری را انجام دهید.

اتصال سیم ها به کلید راکر کاردستی موتور سیکلت - دیجی اسپارک

 

نیروی محرکه‌ی این کاردستی موتور سیکلت توسط باتری کتابی تامین می‌شود. سرباتری را به باتری متصل کنید و باتری را به بعنوان زین موتور سیلکت بر روی بدنه کاردستی موتور سیکلت قرار دهید. پولی را به شفت موتور آرمیچر DC متصل کنید و به قسمت انتهایی باتری متصل کنید. وظیفه‌ی پولی، انتقال نیروی مکانیکی از موتور DC به چرخ‌های موتور سیکلت است.

نصب موتور گیربکس به کاردستی موتور سیکلت - دیجی اسپارک

 

تسمه را به دور دو پولی حلقه کنید تا در نهایت چرخش موتور سیکلت را بتوان تامین کرد. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، شمایل نهایی کاردستی موتور سیکلت مشخص شده است.

استفاده از تسمه در ساخت کاردستی موتور سیکلت - دیجی اسپارک

 

برای دسته های موتور از چوب مداد استفاده کنید و به اندازه یک سانتی متر آن را برش دهید. قیمت بالایی ان را حفره ایجاد کنید و سیم را عبور دهید. ا انحنایی که به آن میدهید شکل ظاهری آن مطابق دسته ی موتور واقعی خواهد شد.

ساخت دسته موتور سیکلت با مفتول فلزی - دیجی اسپارک

 

با استفاده از وسایل بازیافتی میتوانید درب بطری یا وسایل مشابه را بعنوان چراغ موتور استفاده کنید. برای طراحی دقیق تر دسته های کاردستی موتور سیکلت میتوانید با نوار چسب مشکی یا واشر یا مقوا هر دو سمت شفت را مطابق تصویر طراحی کنید.

نصب چراغ کاردستی موتور سیکلت با وسایل بازیافتی - دیجی اسپارک

 

و در آخر نوبت به سپر های کاردستی موتور سیکلت دوست داشتنی میرسد. برای سپرها میتوانید از مقوای ضخیم استفاده کنید.

کاردستی موتور سیکلت با چوب مداد - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی موتورسیکلت داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۸ دیدگاه