سرگرمی

کاردستی شبیه ساز بی نهایت چرخه ی آب با بطری پلاستیکی و نی نوشابه

diy-Non-Stop-Fountain-with-plastic-bottles-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

آیا شما علاقمند به فیزیک هستید؟فیزیک مبحثی بسیار کاربری و در عین حال بسیار شیرین است.یکی از جذابیت های آن ساخت کاردستی و ربات با استفاده از قوانین ساده ای آن است.در این آموزش قصد داریم گام به گام به ساخت کاردستی آبشار آبی مصنوعی چرخه ی مایع به وسیله ی بطری آب معدنی بپردازیم. در ادامه ساخت این آبشار آبی مصنوعی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل لازم ساخت کاردستی آبشار آبی


برای ساخت این کاردستی جذاب فقط و فقط به وسایل بازیافتی مثل بطری آب معدنی،در بطری،نی و… نیاز داریم. این وسایل به راحتی در هر منزلی یافت می شوند. پس بهترین گزینه ی ساخت کاردستی آن هم در شرایط محدود است. با ما همراه باشید.

 


دستور العمل کاردستی آبشار آبی


در مرحله ی اول همانطور که در تصویر مشاهده می کنید روی بطری آب معدنی را علامت زده و به وسیله ی هویه دو حفره روی آن ایجاد می‌کنیم.حین استفاده از هویه حتما نکات ایمنی را رعایت کنید و در صورت نداشتن تجربه حتما از شخصی با مهارت کمک بگیرید. با استفاده از خط کش مکان دقیق این دو حفره را روی بطری دوم نیز علامت زده و همانند قبل با هویه حفره ایجاد میکنیم.در قسمت بعد از نی استفاده کرده و نی هارا در حفره هایی که ایجاد کردیم فرو میکنیم.برای محکم شدن این اتصال از چسب حرارتی استفاده میکنیم.دقت داشته باشید که یکی از نی ها را تا انتها وارد حفره کرده و نی دوم فقط قسمت ابتدایی را وارد حفره میکنیم.برای ایجاد پایه و جلوگیری از چرخش بطری آب معدنی، از دو در بطری استفاده کرده و آن ها را به قسمت پایینی بطری متصل می کنیم تا به عنوان پایه های نگهدارنده کاردستی عمل کنند.سپس دو در نوشابه ی دیگر را در قسمت رو به رویی بطری میچسبانیم و سپس بطری دوم را روی آن قرار میدهیم.دقت داشته باشید در این مرحله نی هایی که داخل بطری متصل شده بود از حفره های بطری دوم نیز عبور می‌کنند. هم اکنون در بطری دیگری را برداشته و مطابق ویدیو توسط هویه دو حفره با فاصله ی یکسان روی ان ایجاد میکنیم.سپس آن را از نی ها عبور می دهیم.


برای تکمیل این کاردستی بطری نوشابه یا آب معدنی دیگری را نیاز داریم.قسمت بالایی بطری را همانطور که در تصور نشان داده شده است توسط کاتر برش میدهیم. در نظر داشته باشید حین استفاده از کاتر حتما نکات ایمنی را رعایت کنید.سر بطری برش داده شده را از نی نهایی عبور میدهیم و آن را به در بطری ای که قبلا استفاده کردیم،پیچ میکنیم.سر نی را خم کرده و قسمت مشخص شده را برش میدهیم.حال آب را داخل آن میریزم.سپس کاردستی را سرو ته میکنیم تا آب به داخل بطری دوم سرایز شود . سپس مجددا مقدار دیگری آب داخل کاردستی میریزیم.و به این ترتیب چرخش بی نهایت آب آغاز می شود.
برای شکیل تر شدن کاردستی میتوانید آب را با کمی گواش ترکیب کنید تا رنگی شود.

ساز و کار این کاردستی بر اساس یک قانون فیزیک به نام برنولی می باشد.به صورت ساده این قانون یعنی اگر سرعت یک سیال افزایش پیدا کند، فشاری که بر یک سطح وارد می کند کاهش می یابد و بالعکس.برای فهم بهتر این قانون می توانید راجع به این قانون مطالعه کنید.

 


ویدیو ساخت کاردستی آبشار آبی


 


نحوه اتصالات کاردستی آبشار آبی


همانطور که توضیح دادیم روی سطح بطری آب معدنی دو حفره ایجاد می کنیم و روی بطری دوم دقیقا در راستای بطری اول دو حفره ای دیگر ایجاد می کنیم.اندازه ی حدودی حفره ها در تصویر نشان داده شده است.دقت داشته باشید که حفره ها بزرگ نشوند تا نی به راحتی بتواند درون آن قرار گیرد.

بطری نوشابه در ساخت کاردستی آبشار آبی مصنوعی - دیجی اسپارک

 

نی هارا درست مانند تصویر زیر وارد حفره ها می کنیم.دقت کنید که یکی از نی ها به صورت کامل و دیگری فقط قسمت ابتدایی آن در بطری فرو رفته است.برای جلوگیری از حرکت نی ها از چسب حرارتی استفاده می کنیم.

اتصال نی نوشابه به بطری پلاستیک در ساخت آبشار آبی مصنوعی - دیجی اسپارک

 

از در بطری نوشابه به عنوان پایه استفاده می کنیم.دو پایه برای ایستا بودن کاردستی استفاده می شود.از دو در بطری دیگر برای اتصال با استقامت دو بطری به یکدیگر استفاده می کنیم و با چسب حرارتی به یکدیگر می چسبانیم.

 

در این مرحله در نوشابه ی دیگری را برداشته و دو حفره روی آن ایجاد می کنیم.سپس در را مطابق تصویر از دو نی عبور می دهیم و یکی از نی هارا برش می دهیم.

اتصال در بطری نوشابه در ساخت آبشار آبی مصنوعی - دیجی اسپارک

 

شمای دقیق نحوه ی قرار گیری نی ها به صورت دقیق در تصویر زیر نمایش داده شده است.دقت داشته باشید که یکی از نی ها هر سه قسمت کاردستی ،نی دوم از قسمت اول و دوم کاردستی و نی سوم قسمت دوم و سوم کاردستی را به یکدیگر ارتباط داده است.

چرخه ی بی نهایت آب در ساخت آبشار آبی مصنوعی - دیجی اسپارک

 

در این مرحله قسمت بالایی بطری نوشابه را برش می دهیم و سپس به در نوشابه متصل شده به بدنه متصل میکنیم. سپس قسمتی از نی مشخص شده را برش می دهیم.حالا آب را این قسمت مشخص شده اضافه می کنیم.

راه انداز آبشار آبی مصنوعی با بطری نوشابه - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی آبشار آبی مصنوعی چرخه ی آب داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۴ دیدگاه