سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی مداد تراش رومیزی با کارتن مقوا و موتور گیربکس زرد

diy-Pencil-sharpener-with-dc-motor-gearbox-and-paper-sheet-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

از کودکی علاقمند به ساختن وسایل هایی بودم که آن ها را کارخانه ها ساخته بودند. با توجه به ساختار و جنس مداد تراش های رو میزی که تا کنون دیده بودم بنظر سخت بود بتوانم ان را بسازم. چطور میتوانم؟ برای ساخت آن از چه جنسی باید استفاده کنم؟ اما معما حل شد. با یک روش خیلی ساده و راحت با اتصالات چند برش که در ادامه بصورت دقیق به تصویر کشیده شده است میتوانیم یک کاردستی مداد تراش رو میزی بسازیم. در ادامه ساخت این ربات سگ باهوش با وسایل الکترونیکی و چوب آبسلانگ با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی مداد تراش رو میزی


ابزار مورد نیاز ساخت این ربات از دو بخش بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است.وسایل بازیافتی شامل درب بطری نوشابه و کارتن است .کالاهای مورد نیاز الکترونیکی جهت ساخت این کاردستی در فهرست زیر قرار گرفته است. با کلیک بر روی هر کدام مستقیما به صفحه ی کالا متصل میشوید و در صورت نیاز می‌توانید آن را تهیه کنید.

موتور گیربکس زرد

باتری ۹ ولت

سیم افشان

کلید راکر

سرباتری

 


دستور العمل ساخت کاردستی مداد تراش رو میزی


در ابتدا دو برش مربعی شکل (۵*۵) از مقوا یا کارتنی که میخواهید کاردستی را با آن بسازید، با توجه به ابعاد موتور گیربکس دار بزنید. آن را به دو سمت موتور متصل کنید. دو سیم افشان را به پایه های موتور گیربکس دار لحیم کنید. یک برش دیگر به ابعاد ۵ در ۳/۵ برش بزنید و روی قسمت بالایی قرار دهید. آن قسمت از کاردستی که شفت موتور گیربکس دار قرار دارد. حفره ای در مرکز یک درب بطری نوشابه به اندازه شفت ایجاد کنید و روی شفت قرار دهید. با چسب آن را پر کنید و مداد تراش را روی آن بچسبانید. مطابق تصویر باتری را متصل کنید. برای برق رسانی به موتور آرمیچر اتصالات سرباتری به باتری و سیم افشان و کلید راکر را به درستی انجام دهید. در این مرحله اتصالات قطعات را درون جعبه ای که میسازیم قرار میدهیم. ابعاد های مقواهایی که مورد نیاز است را در ادامه ذکر میکنیم. مطابق ویدیو اتصالات را انجام دهید.  ابعاد ۸ در ۱۰ به تعداد دو عدد، یک عدد به ابعاد ۳/۵ در ۱۰، یک عدد ۴/۵ در ۱۰ توجه داشته باشید به اندازه کلید راکر در یک سمت آن برش بزنید. یک عدد دیگر به ابعاد ۳/۵ در ۷/۵، ۳ عدد به ابعاد ۳/۵ در ۳/۵ و یک عدد ۳/۵ در ۴ و یک عدد ۴/۵ در ۸ برش بزنید. محفظه ی مورد نیاز بری قرار گرفتن مدادهای تراشیده شده با اتصالات مقواها میسازیم. جهت بیرون کشیدن کشوی سطل زباله ی کاردستی یک درب بطری نوشابه به کشو متصل کنید. نکته قابل ذکر اینکه، طرح موجود در ویدیو تنها یک الگو است و شما میتوانید با سلیقه و خلاقیت خودتان طرح و رنگ کاردستی را تغییر دهید.

 


ویدیو ساخت کاردستی مداد تراش رو میزی


 


نحوه اتصالات کاردستی مداد تراش رو میزی


دو برش مربعی شکل ۵ سانتی متری از مقوا یا کارتن مورد استفاده تان برش بزنید و به طرفین موتور گیربکس دار بچسبانید. دو عدد از سیم افشان ها را به پایه های کلید راکر لحیم کنید. مطابق تصویر یک برش ۵ در ۳/۵ سانتی متری آماده کنید و بر روی قسمت بالایی متصل کنید.

ساخت بدنه کاردستی مداد تراش رومیزی - دیجی اسپارک

 

سمت دیگر موتور گیربکس دار شفت موتور دار قرار دارد. یک درب بطری از وسایل بازیافتی را در اختیار داشته باشید. مرکز آن را به اندازه شفت موتور گیربکس دار برش دهید و درب بطری را روی آن قرار دهید. تمامی فضای داخلی درب بطری از چسب پر کنید و داد تراش در آن قرار دهید. اجازه دهید به خوبی خشک شود.

اتصال مداد تراش به شفت موتور گیربکس برای ساخت کاردستی - دیجی اسپارک

 

سر باتری و باتری را به یکدیگر متصل کنید و همانند تصویر به جعبه متصل کنید. کلید راکر را نیز موازی با بطری در فضای بین دو کارتن مقوایی قرار دهید. سپس دو برش ۸ در ۱۰ سانتی متری جهت قرار گرفتن و پوشاندن تمامی اتصالات آماده کنید.

برش مقوا برای ساخت کاردستی مداد تراش رومیزی - دیجی اسپارک

 

برای قسمت زیرین با اتصال برش ۳/۵ در ۱۰ پوشش قسمت دیگری از کاردستی مداد تراش انجام شد.

مراحل ساخت کاردستی مداد تراش با موتور گیربکس زرد - دیجی اسپارک

 

برش ۴/۵ در ۱۰ را در قسمتی که کلید راکر قرار میگیرد متصل کنید. توجه داشته باشید به اندازه کلید راکر در یک سمت آن را برش بزنید.

مراحل ساخت کاردستی مداد تراش رومیزی با مقوا - دیجی اسپارک

 

در ادامه بخش دیگری از بدنه ی کاردستی مداد تراش رو میزی را با توجه به ابعاد مشخض شده در تصویر، تکمیل میکنیم.

اتصال مقوا با چسب حرارتی در ساخت کاردستی مداد تراش رومیزی - دیجی اسپارک

 

با برش هایی که با ابعاد مشخص شده مشاهده میکنید یک معکب در باز میسازیم که هنگام تراشیدن مداد اضافه های آن درون سطل کاردستی قرار گیرد.

برش مقوای کاغذی برای ساخت کاردستی مداد تراش رومیزی - دیجی اسپارک

 

یک برش دیگر به ابعاد ۴/۵ در ۸ اماده کنید و آن را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید. قرار است یکی از برش ها بعنوان درب کشوی سطل زباله ی کاردستی مداد تراش رو میزی باشد و دیگری با حفره ای که در مرکز آن ایجاد میکنیم. بعنوان ورودی مداد باشد. جهت سهولت بیرون کشیدن کشوی زباله دان کاردستی، یک درب بطری نوشابه به آن متصل کنید.

کاردستی مداد تراش رومیزی با آرمیچر - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی مداد تراش رو میزی داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۸ دیدگاه