سرگرمی

آموزش ساخت هواپیما با وسایل بازیافتی و بطری نوشابه در منزل

diy-plane-with-plastic-bottle-and-dc-motor-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

آموزش امروز یکی از کاردستی های جذاب و بسیار ساده است که لوازم آن به راحتی در منزل قابل دسترسی می باشد.کاردستی هواپیما یک کار عملی جذاب برای پر کردن اوقات فراغت است و برای سنین هفت سال به بالا مناسب است. در ادامه ساخت این کاردستی  الکترونیکی با بطری نوشابه  و وسایل الکترونیکی ساده، با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


ابزار مورد نیاز ساخت هواپیما با بطری نوشابه


وسایل مورد نیاز ساخت این کاردستی به دو دسته ی بازیافتی و وسایل الکترونیکی تقسیم می شود.ابزار بازیافتی آن شامل بطری نوشابه،مقوا، و نخ است.لیست وسایل الکترونیکی مورد نیاز به شرح زیر آمده است.با کلیک بر روی هر گزینه به صفحه ی کالا منتقل شده و در صورت نیاز به راحتی قادر به تهیه ی ان هستید.

 


دستورالعمل ساخت هواپیما با بطری نوشابه


همانطور که مشاهده می کنید در قدم اول به وسیله ی اره مویی یا در صورت عدم دسترسی از چاقوی اره ای سر بطری نوشابه را از بدنه ی آن جدا می کنیم.توجع داشته باشید که این مرحله نیازمند دقت و مهارت است و در صورتی که تجربه ی استفاده از این ابزار را ندارید حتما از شخص با تجربه ای کمک بگیرید. سپس قسمت مشخص شده ی بطری نوشابه را علامت گذاری کرده و مطابق تصویر شکافی ایجاد می کنیم.و در مرحله ی بعد قسمت پایینی بطری نوشابه را نیز جدا می کنیم.و آخرین مرحله ساخت بدنه هواپیما درست مانند تصویر شکاف ایجاد کرده و به این ترتیب به مرحله ی بعد می رویم. همانطور  که مشاهده می کنید مقوا را به صورت مناسب برش می دهیم.در نظر داشته باشید که قطعه ی برش داده ی مقوا به عنوان باله ی هواپیما استفاده می شود.به وسیله ی مته در قسمت مرکزی در نوشابه حفره ای ایجاد کرده و موتور آرمیچر را در داخل آن قرار می دهیم به صورتی که شفت آن از حفره ی ایجاد شده خارج شود.در این مرحله به وسیله ی سیم افشان سرباتری ۹ ولت را به آرمیچر وصل  می کنیم و از چسب برق برای استحکام این اتصال استفاده می کنیم.اتصالات حاصل را از داخل بطری می کنیم و در بطری با میبندیم.سیم افشان متصل به باتری را از شکافی که در مراحل گذشته روی بدنه ی بطری نوشابه ایجاد کردیم خارج می کنیم و کلید راکر  را به آن متصل  میکنیم. سرباتری ۹ ولت راب به باتری کتابی متصل کرده و باتری را درون بطری قرار می دهیم.مقواهای برش داده شده را در شکاف  های از قبل ایجاد شده قرار می دهیم.در این مرحله پروانه را به شفت ارمیچر که از در نوشابه خارج شده بود متصل می کنیم.در آخر با استفاده از سوزن و نخ هواپیمارا به نخ وصل می کنیم.برای زیبایی بیشتر میتوانید از نخ نامرئی استفاده کنید.

 


ویدیو آموزش ساخت هواپیما با بطری نوشابه


 


نحوه اتصالات کاردستی هواپیما با بطری نوشابه


همانطور که در تصویر مشاهده می کنید پس ایجاد حفره به وسیله ی مته روی در نوشابه آرمیچر را داخل آن قرار داده و شفت را از آن عبور می دهیم.دقت داشته باشید که مرحله ی ایجاد حفره روی در نوشابه نیازمند مهارت و تجربه ی کار با مته است.در صورت عدم تجربه حتما از شخصی با مهارت کمک بگیرید.

 

پس از اتصال آرمیچر به وسیله ی سیم افشان به کلید راکر و سرباتری اتصال حاصل را درون بطری برده و در بطری را میبندیم.

 

مقوای برش داده شده به شکل مناسب را مطابق تصویر در شیار های ایجاد شده روی بدنه ی بطری قرار می دهیم. و به این ترتیب باله های هواپیما در جای خود قرار خواهند گرفت.

 

پس از اتصال پره به در بطری نوشابه و اتصال آن به شفت آرمیچر با استفاده از سوزن روی سطح بطری حفره ایجاد کرده و نخ را به آن گره می دهیم و سپس هواپیما را به وسیله نخ آویزون می کنیم.

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی هواپیما با بطری نوشابه داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۴ دیدگاه