سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی ربات سگ باهوش با موتور گیربکس دار زرد در منزل

diy-popsicle-dog-robot-with-yellow-plastic-gearbox-and-ice-cream-stick-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

ممکن است هدف شما سرگرم کردن فرزندانتان یا نزدیکانتان باشد یا حتی علاقمند کردن آن ها به مبحث الکترونیک! یا حتی کشف استعداد آن ها ! در طی آموزش های ساده و قابل اجرا به کمک وسیله های بازیافتی و وسایل الکترونیکی ساده در چند سطح مختلف از ساده به پیشرفته در دیجی اسپارک با ما همراه باشید. .در ادامه ساخت این ربات سگ باهوش با وسایل الکترونیکی و چوب آبسلانگ با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت ربات سگ باهوش


ابزار مورد نیاز ساخت این ربات از دو بخش بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است.وسایل بازیافتی شامل چوب آبسلانگ، توپ، چوب جوجه چینی است.  لیست وسایل الکترونیکی در فهرست زیر قرار گرفته است. با کلیک بر روی هر کدام مستقیما به صفحه ی کالا رفته و در صورت نیاز می‌توانید تهیه کنید.

موتور گیربکس دار دو شفت

باتری کتابی ۹ ولت

سرباتری

سیم افشان

کلید راکر

 


دستور العمل ساخت کاردستی سگ باهوش


یک عدد چوب آبسلانگ را به ۶ قسمت یک سانتی متری برش دهید. آن ها را به دو دسته ۳ تایی تقسیم کنید و به کمک چسب حرارتی بر روی یکدیگر متصل کنید. از چسب های دیگری مثل چسب آبی یا دو قلو نیز میتوانید استفاده کنید. مطابق ویدیو دو طرف یک چوب آبسلانگ را برش دهید. در ادامه دو دسته سه تایی را بر روی دو طرف چوب آبسلانگ متصل کنید. دو عدد چوب جوجه چینی را به اندازه تقریبا ۳ سانتی متر آماده کنید و برعکس جهت چوب آبسلانگ روی دسته سه تایی قرار دهید و به خوبی با چسب روی آن را بپوشانید که محکم شود. چوب آبسلانگ را برعکس کنید. به خوبی سطح آن را به چسب آغشته کنید و دو موتور گیربکس دار را روی آن قرار دهید. یک چوب آبسلانگ دیگر را به صورتی که دو طرف حلالی آن را برش داده باشید روی موتور گیربکس دار ها قرار دهید. در هر مرحله اجازه دهید چسب کاری ها به خوبی خشک شود. یک باتری ۹ ولت کتابی روی چوب متصل کنید و یک سرباتری به آن متصل کنید. با دقت اتصالات را انجام دهید.توجه داشته باشید نحوه اتصالات نقش اساسی در برق رسانی و در نهایت حرکت ربات دارد. در ادامه دوسیم به پایه موتور گیربکس ها متصل کنید. سپس بصورت ضربدری سیم های دو موتور را به یکدیگر متصل کنید. یک کلید راکر ما بین دو دسته سه تایی متصل شده به زیر موتور گیر دار قرار دهید و یکی از سیم های سر باتری را به کلید راکر لحیم کنید.

سپس دو سیم از موتور که از قبل بصورت ضربدری به هم متصل کرده ایم دا به پایه دوم کلید راکر لحیم کنید. دومین سیم سر باتری را به دو سیم موتور گیربکس دار متصل کنید. یک چوب آبسلانگ آماده کنید. به‌کمک خط کش ۹ سانتی از آن را برش دهید و مطابق ویدیو یک نقطه در مرکز و یک استوانه باریک مقابل نقطه طراحی کنید. به کمک دریل و کاتر قسمت های طراحی شده را برش دهید . ۴ طرح را به همین صورت با ابعاد طرح یکسان آماده کنید. پاهای ربات حاضر شد. در ادامه ۴ قطعه به اندازه ۱ونیم سانتی متر از یک سمت چوب آبسلانگ به همراه حلالی آن برش دهید. پاهای ربات را روی چوب ها قرار کنید. این کار باعث میشود تعادل ربات حین حرکت حفظ شود. یک چوب ۲ سانتی متری آماده کنید و دو حفره با اندازه مختلف روی آن ایجاد کنید. یک چوب دیگر به همان ابعاد برش دهید و روی آن با چسب متصل کنید. دقت داشته باشید چوب آماده شده یک حفره دارد. ۴ عدد از آن را به همین صورت آماده کنید و حفره بزرگ تر را به شافت موتور گیربکس دار متصل کنید. یک چوب جوجه چینی از حفره کوچک عیور دهید و به کمک واشر آن را محکم کنید. برای اتصال پاهای ربات، آن را به شافت موتور متصل کنید و دوباره به کمک واشر آن را محکم کنید. برای دو دستان ربات نیز همین کار را انجام دهید. توپ کوچکی را بعنوان سر ربات میتوانید استفاده کنید و مطابق ویدیو صورت آن را طراحی کنید یا با سلیقه خودتان طرح دلخواه تان را طراحی کنید. به کمک قطع و وصل کردن دگمه کلید راکر میتوانید حرکت ربات را کنترل کنید.

 


ویدیو ساخت ربات سگ باهوش


 


نحوه اتصالات ربات سگ باهوش


دو سمت حلالی یک چوب آبسلانگ را برش دهید. چوب دیگری را به ابعاد یک سانتی متری به تعداد شش عدد برش دهید و بصورت دو سته سه تایی دو طرف چوب متصل کنید. سپس یک چوب جوجه چینی به اندازه تقریبا سه سانتی متر اندازه گیری و برش دهید و بدین شکل روی دو دسته چوب قرار دهید. به خوبی روی چوب جوجه چینی را با چسب بپوشانید تا به خوبی محکم شود.

اتصالات بدنه ربات کاردستی سگ باهوش - دیجی اسپارک

 

در ادامه به کمک چسب دو موتور گیربکس دار را به همین صورت متصل کنید و روی آن نیز یک چوب آبسلانگ که دو طرف آن را برش داده اید قرار دهید.

ساخت بدنه کاردستی ربات سگ باهوش با چوب آبسلانگ - دیجی اسپارک

 

به نحوه اتصالات سیم ها توجه کنید. ابتدا دو سیم به دو پایه های موتور متصل کنید و به صورت ضربدری سیم ها را به یکدیگر متصل کنید. و به کمک باتری صحت اتصالات را بررسی کنید.

اتصال تغذیه باتری به ربات کاردستی سگ باهوش - دیجی اسپارک

 

چهار چوب آبسلانگ به اندازه ۹ سانتی متر برش دهید. سپس مطلبق تصویر به کمک دریل و کاتر حفره لازم را ایجاد کنید.

برش روی چوب آبسلانگ ربات کاردستی سگ باهوش - دیجی اسپارک

 

یک تکه کوچک برای تکمیل طرح پای ربات سگ باهوش به دست و پا متصل کنید. به اندازه ۱ونیم سانتی متر از یک سمت چوب آبسلانگ به همراه حلالی آن برش دهید.

پاهای ربات کاردستی سگ بازیگوش - دیجی اسپارک

 

برای حفظ تعادل ربات پای ربات را بدین شکل متصل کنید.

طرح کف پای سگ کاردستی الکترونیکی - دیجی اسپارک

 

۴ طرح را به همین صورت با ابعاد طرح یکسان آماده کنید.

چسب کاری قطعات چوب آبسلانگ کاردستی - دیجی اسپارک

 

۴ طرح دیگر به این این شکل، دارای یک حفره بر روی چوب آماده شده در مرحله قبل قرار دهید.

 

در ادامه با چسب حفره بزرگ را به شفت موتور گیربکس دار متصل کنید.

اتصالات تبدیل شفت موتور گیربکس زرد در کاردستی - دیجی اسپارک

 

چوب جوجه چینی از قبل آماده شده را از حفره عبور دهید و به کمک واشر محکم کنید.

اتصال شفت چوبی به تبدیل موتور گیربکس زرد - کاردستی سگ باهوش - دیجی اسپارک

 

پاهای ربات را به شافت ها متصل کنید و باز هم به کمک واشر اتصالات را محکم کنید.

اتصال پاهای سگ باهوش کاردستی الکترونیکی - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی سگ باهوش داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۴ دیدگاه